UWAGA!

Darujcie sobie takie debaty (okiem naczelnego)

 Elbląg, Darujcie sobie takie debaty  (okiem naczelnego)
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Do dzisiaj na stronach miasta nie ma projektu budżetu na 2024 rok, mimo że prezydent zgodnie z prawem przekazał ten dokument przewodniczącemu Rady Miejskiej 15 listopada. Ale debata nad projektem się odbędzie i to już w poniedziałek, 20 listopada, o godz. 13. Władza nam „odjechała”...

Od 15 listopada próbujemy uzyskać dostęp do projektu budżetu miasta na 2024 rok. Dotychczas nie było z tym problemów. Projekt pokazywał się na stronie BIP miasta z reguły tego samego dnia, w którym prezydent przekazał dokument przewodniczącemu Rady. Z reguły też Witold Wróblewski zwoływał konferencję prasową na ten temat.

W tym roku projekt budżetu okazał się dokumentem-widmo. Nie ma ma go stronie miasta, nie otrzymały go media, mimo naszych wielokrotnych apeli. Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk przekazał mi w rozmowie telefonicznej, że wystąpił jakiś błąd techniczny z BIP, przez co publikacja projektu na stronie miasta nie jest obecnie możliwa. Zapewnił, że wszyscy radni otrzymali wydruki projektu, by mogli się z nim zapoznać. A mieszkańcy jak mają to zrobić, skoro media nie mają do niego dostępu?

Chcieliśmy jeszcze przed debatą wyborczą, zresztą jak co roku, napisać o najważniejszych kwestiach budżetowych – dochodach i wydatkach miasta, najważniejszych inwestycjach, zadłużeniu. Na razie nie napiszemy, bo nie mam dostępu do danych. Umówiłem się w piątek, 17 listopada po południu, z przewodniczącym Rady Miejskiej, że w poniedziałek w Biurze Rady Miejskiej zapoznam się z wydrukowanym dokumentem, skoro wystąpił problem z plikiem elektronicznym.

Chwilę później okazało się, że na stronie miasta zamieszczono informację o debacie, która odbędzie się... 20 listopada o godz. 13. W programie przedstawienie projektu budżetu, dyskusja. Może radni zdążyli zapoznać się z projektem, by dyskutować, mieli na to kilka dni. Ale jak do dyskusji mają przygotować się mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w dyskusji, mimo „nieludzkiej” pory spotkania? O mediach już nie wspomnę.

Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący, przecież można było zorganizować debatę nad budżetem miasta kilka dni później, by więcej osób mogło zapoznać się przed dyskusją nad najważniejszym dokumentem w mieście. Sami sobie strzelacie gola i dajecie kolejny argument wyborcom, że władza nam „odjechała”. Jeśli tak ma wyglądać dyskusja nad projektem budżetu, to darujcie sobie takie debaty...

 

PS. W poniedziałek po godzinie 12, tuż przed debatą budżetową, projekt budżetu Elblaga na 2024 rok pojawił się wreszcie w Biuletynie Informacji Publicznej w wersji elektronicznej Jest dostępny tutaj.

Prezydent Witold Wróblewski na początku debaty powiedział, że projekt budżetu mają najpierw dostawać radni i że "jeśli ktoś tego nie rozumie, to mu przykro". Odczytuję to jako odniesienie się do mojego porannego komentarza i jest mi przykro, że takie słowa padają z ust prezydenta ponadstutysięcznego miasta. Bo wystarczy zerknąć do naszego tekstu sprzed roku, by przekonać się, że w 2022 roku Witold Wróblewski już 15 listopada zwołał konferencję prasową, by przedstawić założenia tamtego projektu mediom, a więc też mieszkańcom. Co się przez rok zmieniło, Panie Prezydencie?

Rafał Gruchalski


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama