UWAGA!

Dla złodziei nie ma świętości

 Elbląg, Wystawa poświęcona jest roli Policji w ochronie dziedzictwa nanrodowego
Wystawa poświęcona jest roli Policji w ochronie dziedzictwa nanrodowego (fot. nadesłane)

W 1998 r. nieznani sprawcy próbowali ukraść XVIII-wieczne lichtarze z Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku. Nie udało im się, bo łup nie zmieścił się w …. oknie. Zabytkowe przedmioty kuszą złodziei, którzy działają na zlecenie lub (częściej) na własną rękę z chęci zysku, nawet niewielkiego – sprawca dostał 100 zł w punkcie skupu złomu za zabytkowe krzyże skradzione z cmentarza w Lelkowie. Roli Policji w ochronie dziedzictwa narodowego poświęcona jest wystawa, którą można oglądać w Braniewie.

Ta wyjątkowa, choć nie imponująca rozmiarami ekspozycja gościła m.in. w Watykanie, w Sejmie RP, na Zamku Królewskim w Warszawie. Teraz można ją oglądać w Braniewskim Centrum Kultury, a w najbliższych dniach w miejscowej komendzie Policji. Na kolorowych planszach prezentowane są zdjęcia i opisy zabytków, które padły łupem złodziei na terenie naszego kraju, jak również poza jego granicami. Zabytki odnalezione, a także te, po których ślad się urwał.
       W 2009 r. w miejscowości Pogorzelica w województwie zachodniopomorskim skradziono (tak traktowane są też nielegalne poszukiwania archeologiczne) cztery miecze z brązu datowane na 1040-780 r. p.n.e. Zabytki odzyskano.
       W tym samym roku skradziono tablicę-symbol „Arbeit macht frei” z terenu Auschwitz. Odnaleziono ją pociętą na trzy fragmenty, a sprawców kradzieży zatrzymano i skazano na karę pozbawienia wolności.
       Dwa lata wcześniej mieszkaniec Łodzi zakupił za pośrednictwem portalu internetowego przedmioty z okresu wczesnego brązu.
       W tych przypadkach zabytki odzyskano, jest jednak wiele spraw niewyjaśnionych. Lista poszukiwanych skarbów jest długa. Znajdują się na niej m.in. figurki porcelanowe z tzw. małpiej kolekcji skradzione z Państwowego Muzeum Zamkowego w Pszczynie czy monstrancja w kształcie drzewa lipowego, która zniknęła z sanktuarium w Świętej Lipce 1 października 1980 r.
       - Na wystawie jest kilkaset fotografii narodowych dóbr kultury skradzionych z różnych obiektów, w różnych regionach. Są to skarby o różnej wartości – mówił dziś (14 grudnia) w Braniewie podinsp. Daniel Głowacz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Policji.
       Wartość zabytków jest trudna do określenia, ale mł. insp. Mirosław Karpowicz, radca w Biurze Kryminalnym KGP ma prostą odpowiedź: - Dzieło tyle kosztuje, ile zapłaci rynek – krajowy bądź międzynarodowy.
       Wartość dóbr może sięgać nawet kilku milionów euro. Może też sięgać … bruku.
       - W skali kraju takie kradzieże wykonywane są na zlecenie. Jednak w małych miejscowościach bardzo często sprawcy kierują się zwykłym zyskiem własnym – mówił insp. Grzegorz Sieński, Komendant Powiatowy Policji w Braniewie. - Przykładem może być kradzież elementów metalowych – krzyży oraz elementów nagrobków z zabytkowego cmentarza w Lelkowie. Dla sprawcy to towar o wartości złomu. Sprzedał go za 100 zł w skupie.

 


       Jak przyznał komendant Sieński, na terenie powiatu braniewskiego dochodziło i dochodzi do kradzieży zabytkowych przedmiotów.
       - Tak, jak na terenie całego kraju zdarzają się kradzieże dzieł sztuki, tak samo jest i u nas – mówił. - Na naszym terenie było usiłowanie kradzieży lichtarzy z archikatedry fromborskiej. Sprawcy nie poradzili sobie jednak i lichtarze nie zostały skradzione. Odnotowaliśmy także kradzież 15 płyt z zamku w Gładyszach – kontynuował insp. Sieński. - Płyty zostały odzyskane przez policjantów . Znalazły się w Zamku Krzyżackim w Kętrzynie. Czy kradzież figury świętego Nepomucena z Lelkowa. Rzeźba została odzyskana. Spotykamy się z takimi sprawami na co dzień – stwierdza komendant. - Może nie są one tak nagłaśniane, jak przeciętne kradzieże i giną w natłoku innych wydarzeń.
       Wystawa została otwarta dziś w Braniewskim Centrum Kultury. W uroczystości wzięli udział m.in. miejscowi policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, a także samorządowcy i parlamentarzyści. Elbląską komendę Policji reprezentował kom. Marcin Grabowski, naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą.
       Ekspozycja miała być udostępniona zwiedzającym tylko dziś, jednak ostatecznie podjęto decyzję, że będzie można ją oglądać przez tydzień w  braniewskiej komendzie.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama