Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Długa droga do wpisu na listę

 
Elbląg, Długa droga do wpisu na listę Unikalny system pochylni na Kanale Elbląskim przyciąga turystów (fot. Michał Skroboszewski, arch. PortEl.pl)
Rek

Kanadyjski Kanał Rideau, budynek opery w Sydney, Puszcza Białowieska, trulli w Alberobello, stanowiska górnicze w Walonii. Co łączy te wszystkie miejsca i obiekty? Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tego szacownego grona ma szansę dołączyć Kanał Elbląski, ale jak się okazuje jest to proces żmudny i pełen formalności.

Pierwszy etap to zgłoszenie kandydatury danego obiektu czy miejsca, inaczej dobra, na poziomie kraju i umieszczenie go na tzw. Liście informacyjnej. W przypadku Polski koordynuje to Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego, który działa przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa.
     - Za jego pośrednictwem rząd Polski oficjalnie uznaje Kanał Elbląski za rzecz wartą wpisania, stwierdza, że zostanie stworzony plan zarządzania, że obiekt będzie chroniony i spełnia określone warunki. To jest oficjalna kandydatura państwowa – wyjaśniał Cezary Wawrzyński ze Związku Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego w Ostródzie, który stara się o to, by Kanał Elbląski został wpisany na listę UNESCO. O tym, jak wygląda cały proces i na jakim etapie są prace w tym zakresie opowiadał podczas spotkania dotyczącego krainy Kanału Elbląskiego. Odbyło się ono w środę (6 grudnia), w Kamieniczkach Elbląskich.
     Związek Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego w maju 2016 r. wysłał wniosek o rozpatrzenie kandydatury Kanału Elbląskiego na Listę informacyjną (wcześniej zrobił to w październiku 2014 r., ale ze względów formalnych i tematycznych wniosek sformułowano jeszcze raz). Warto nadmienić, że taki dokument liczy wiele stron. To nie tylko opis dobra, jego historii i rozwoju, uwypuklenie jego unikatowości, opis zasad jego ochrony prawnej, ale i mapy czy dokumentacja zdjęciowa, deklaracja poparcia od właścicieli, lokalnych władz samorządowych oraz wiele innych. Ponadto trzeba wykazać, że dane dobro spełnia konkretne kryteria (jest ich 10 do wyboru, z czego pięć dotyczy obiektów przyrodniczych).
     Kanał Elbląski spełnia przede wszystkim dwa: ukazuje wymianę wartości w postaci myśli inżynieryjnej oraz jest ilustracją znaczącego etapu w historii ludzkości.
"30 listopada 2016 r. Komitet ds. Światowego Dziedzictwa w Polsce podjął jednogłośnie uchwałę nr 32 o pozytywnej rekomendacji dla umieszczenia Kanału Elbląskiego na polskiej Liście informacyjnej" – wyjaśnia Cezary Wawrzyński w swojej publikacji na temat postępu prac.

  Cezary Wawrzyński (fot. AD) Cezary Wawrzyński (fot. AD)

Jakie będą następne etapy? Zgłoszenie kandydatury Kanału Elbląskiego na Listę informacyjną i uzyskanie publikacji na stronie internetowej (to oficjalne potwierdzenie ze strony rządu RP), przygotowanie wniosku nominacyjnego w języku polskim oraz angielskim (lub francuskim), jego formalna ocena, podjęcie decyzji przez Komitet Światowego Dziedzictwa o wpisaniu danego dobra na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
     Cały proces może potrwać od pięciu do 10 lat. 
     - Nasz wpis, jeśli nastąpi, to najwcześniej w 2022 r. - wyjaśniał Cezary Wawrzyński.
     Obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 15 polskich dóbr. Wśród nich jest krakowskie Stare Miasto, kopalnie soli w Wieliczce i w Bochni, Białowieski Park Narodowy czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Natomiast na wspomnianej Liście informacyjnej znajduje się m.in. Kanał Augustowski, Pienińska dolina Dunajca czy Gdańsk, jako miasto wolności i pamięci.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kiedy kolej nadzalewowa wraca??!!!!! Na mierzeja będą robić kolejkę do Krynicy a tu co?????!!!!! Dość niszczenia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  (2017-12-06)
 • Związek gmin z Ostródy ma więcej do powiedzenia ws kanału elblaskiego jak miasto Elbląg. To jest absurd. Prezydent miasta nic nie ma do powiedzenia, to jest chore.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  Nigdy (2017-12-06)
 • 6 grudnia 1997,czyli dokładnie 20 lat temu Międzynarodowy Komitet UNESCO na sesji zorganizowanej w Genewie zdecydował o wpisie na listę dwóch zespołów architektonicznych z Polski. Są to jedyne obiekty na tej liście w północnej części naszego kraju. Oba relatywnie blisko Elbląga, więc chyba z tego powodu nie warto było o tym nadmienić w tekście, dlaczego !!!!! k***a !!!!!????? dlaczego ????? Starówka w Toruniu i Zespół zamkowy w Malborku nie zapomną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Gothika(2017-12-06)
 • Co to za kłamstwa? Nieuki z Ostródy i innych wiosek założyły śmieszny "Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego". Skąd wam się wziął "Związek Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego"? Macie sponsorów w śmiesznej Ostródzie? Po co ta "sąsiedzka poprawność"? Trzeba pisać prawdę o kompleksach głupoli z Ostródy, którzy tworzą nowy kanał. Był, jest i będzie tylko "Kanał Elbląski"!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2017-12-06)
 • Hipokryzja: "Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego" zgłasza na listę światowego dziedzictwa UNESCO "Kanał Elbląski". Żenada nieuków! Dlaczego władze Elbląga milczą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2017-12-06)
 • W internecie jest program o polskim węglu na IPP TV i o kupowaniu ruskiego. Polecam. Obejrzyj od 26 minuty jest o kopalni Krupiński i podziemnym zgazowaniu węgla kamiennego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-12-07)
 • Wpisem się nie najemy. Do roboty budować dalej kanał. Niemcy nie dokonczyli kolo Węgorzewo to może my dokonczmy??!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  (2017-12-07)
 • Wewnętrzne drogi wodne już dawno straciły na znaczeniu. Kiedyś można było opłynąć sporą część Żuław, jednak wówczas królowały bryczki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2017-12-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski