UWAGA!

Dobre widoki na Mierzeję (Opowieści z lasu, odc.120)

 
Elbląg, Taki widok rozciąga się z wieży
Taki widok rozciąga się z wieży (fot. Jan Piotrowski)

Jak głosi legenda miejsce to szczególnie upodobali sobie morscy rozbójnicy. Wybudowali tam wysoką wieżę, a u jej podnóża zakopali skarb. Teraz na Górze Pirata, znajdującej się pomiędzy Krynicą Morską a Piaskami, stoi konstrukcja, z której można obserwować obszar Zalewu Wiślanego oraz Morze Bałtyckie.

Nowa drewniana wieża obserwacyjno-widokowa, ulokowana na szczycie nadmorskiej wydmy, powstała kilka miesięcy temu. Ma dwie kondygnacje, dolną oraz górną platformę, jej wysokość sięga siedmiu metrów. Całość ustawiona jest na żelbetowej podstawie.
       - Do wieży można się dostać ścieżką edukacyjną z tablicami i ławeczkami, biegnącą przez las, która zaczyna się zaraz za dawną leśniczówką Krynica Morska, przy drodze wojewódzkiej 501 – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Warto dodać, że powstała ona w związku z potrzebą obserwacji ptaków przez ornitologów.
       - Zauważyliśmy, że na wydmę przyjeżdża coraz więcej osób obserwujących ptaki – opowiada leśnik z Nadleśnictwa Elbląg. - Wraz z członkami stowarzyszenia Drapolicz przygotowaliśmy projekt wieży. Fundusze na projekt zostały zebrane już kilka lat temu, w ramach społecznej zbiórki cegiełek na jej budowę. Następnie Nadleśnictwo Elbląg zaplanowało środki w ramach inwestycji w infrastrukturę turystyczną oraz złożyło wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku, który również chętnie dołożył się do budowy.
       W ten sposób wspólnymi siłami udało się sfinansować realizację tej inwestycji (kosztowała ona ok. 300 tys. zł).
       - Postanowiliśmy, że trzeba to miejsce chronić. Przyjeżdża tutaj coraz więcej osób, a ta licząca ok. 40 metrów n.p.m. wydma jest niezalesiona i podatna na ingerencję ruchu turystycznego. Wieża widokowo-obserwacyjna dała możliwość dużo lepszej i bardziej bezpiecznej obserwacji ptaków oraz rozległy widok na Zalew, Mierzeję oraz część Zatoki Gdańskiej – dodaje Jan Piotrowski.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama