UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobrze wiedzą, gdzie mieszkają

Od ważnych wydarzeń, przez historię zabytków, w tym tych sakralnych, kin, browaru, tramwajów, Zamechu, sportu, aż po ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju i rozsławienia miasta – z takimi dziedzinami zmierzyli się uczestnicy I Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu. Niemal 170 osób, zebranych w kinie Światowid, w jednym czasie odpowiadało na pytania ułożone przez znanych w Elblągu z działalności publicznej. Zobacz więcej zdjęć i filmową relację z przebiegu testu, zrealizowaną przez Truso TV.

Pytań było 60, a uczestników 168. Wśród nich był Michał Libuda.

- Trudno się było przygotować, ale podjąłem to wyzwanie. Korzystałem z quizów, które publikowane były na stronie portEl.pl, pomogło mi to ogarnąć tę ogromną tematykę. Na niektóre pytania odpowiedzi nie znałem, na widok innych uśmiechnąłem się, bo akurat te informacje znalazłem wcześniej w konkretnych źródłach, gdy się przygotowywałem. Uważam, że był to taki miks pytań trudnych oraz łatwych, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W każdej dziedzinie były takie, które wymagały ponadprzeciętnej wiedzy, a niektóre z nich były naprawdę szczegółowe – tak opowiadał o swoich wrażeniach tuż po teście, który odbył się w środowy (16 października) wieczór. - Taki test to bardzo dobry pomysł, uważam, że powinien być kontynuowany.

Niektórzy przyszli na test "z marszu", chcąc sprawdzić, jak bardzo są obeznani z szeroko pojętymi dziejami tego miasta.

- Na co dzień interesuję się historią Elbląga, życiem tego miasta, pomyślałem, że mam pewną wiedzę, więc fajnie byłoby ją zweryfikować – mówił pan Michał, kolejny uczestnik, kilka chwil po zakończeniu testu. - Najtrudniejsze były dla mnie pytania dotyczące sportu, bo to nie jest dziedzina, którą śledzę na co dzień. Niektóre pytania mnie zaskoczyły swoją szczegółowością.

Czy wziąłby jeszcze raz udział w kolejnym takim teście?

- Jasne, to super sprawa. Gdyby było to wydarzenie cykliczne, to na pewno chciałbym ponownie się sprawdzić i zobaczyć, czy jest progres – powiedział.

Z kolei pani Katarzyna swoją wiedzę sprawdzała za pomocą quizów publikowanych w każdą sobotę na stronie portEl.pl

- Robiłam je raz w tygodniu, przygotowywałam się właśnie w ten sposób – mówiła uczestniczka I Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu. - Pytania były trudne, dla mnie najłatwiejsze były te dotyczące historii miasta – dodała.

Oczekiwanie na wyniki umilił obecnym występ młodych artystów, którzy swój talent rozwijają w Studiu Artystycznym Katarzyny Panicz "Szalone" i "Szalone Małolaty".

Później przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród. Najlepszy okazał się Adam Maksymiuk, który zdobył 53 punkty, poniżej znajduje się pełna lista laureatów:

 

I miejsce – Adam Maksymiuk – 53 pkt (3 tys. zł, nagroda ufundowana przez prezydenta Elbląga)

II miejsce – Maciej Bartosik – 51 pkt (nagroda rzeczowa o wartości 1 tys. zł, ufundowana przez Radę Miejską)

III miejsce – Mariusz Kapela – 49 pkt (500 zł ufundowane przez portEl.pl)

 

Pozostali laureaci:

 

Lech Brywczyński – 48 pkt

Sławomir Kapłon – 47 pkt

Marek Kamm, Bartosz Skop – 46 pkt

Katarzyna Szustek – 45 pkt

Emilian Czernicki, Olga Stolarska, Michał Libuda, Wojciech Paczkowski, Krzysztof Jaworski, Amadeusz Pfeifer – 44 pkt

(otrzymali nagrody rzeczowe)

 

Tych, którzy nie mogli być razem z nami w kinie Światowid zaprosiliśmy do rozwiązania quizu w wersji internetowej (do wygrania nagroda w wysokości 1 tys. zł brutto, ufundowana przez redakcję portEl.pl). 

Informację o zwycięskim internaucie podamy do czwartku, 17 października, do godz. 12.

 

Autorami pytań byli: Krzysztof Bidziński – autor książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna, Arkadiusz Jachimowicz - prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Bogdan Kaliński – były wieloletni dyrektor Tramwajów Elbląskich, ks. Andrzej Kilanowski – autor książek i publikacji o Elblągu, Roman Korzeniowski – były dyrektor Browaru w Elblągu, Daniel Lewandowski – popularyzator wiedzy o Elblągu z koncernu GE, Juliusz Marek – telewizja Truso TV, Grażyna Nawrolska – archeolog, autorka książek i artykułów naukowych, Wiesława Rynkiewicz-Domino – kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Elblągu, Karolina Śluz – współautorka książki o elbląskich kinach (CSE Światowid), Marek Wnuk – były wieloletni dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Teresa Wojcinowicz – prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Mirosław Siedler - dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka.

 

 

Organizatorami I Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu są: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl i telewizja Truso.tv. Spotkaliśmy się w sali kinowej dzięki uprzejmości CSE Światowid. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent Elbląga Witold Wróblewski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk.

 

Sponsorami I Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu są firmy: Delta, OPEGiEKA oraz Schmid Energy Solutions.

 

Poczęstunek przygotowała restauracja Stara Karczma. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama