UWAGA!

Dodatkowe pieniądze na podwórka

 
Elbląg, Podczas wczorajszej (10 stycznia) konferencji w Urzędzie Miasta przedstawiano założenia projektu "Przyjazne przestrzenie- moje podwórko"
Podczas wczorajszej (10 stycznia) konferencji w Urzędzie Miasta przedstawiano założenia projektu "Przyjazne przestrzenie- moje podwórko" (fot. AD)

Elbląskie podwórka będą mogły zyskać ładny wygląd przy wsparciu ze strony miasta. Już niebawem rusza program „Przyjazne przestrzenie- moje podwórko”, który zakłada pomoc finansową dla wspólnot mieszkaniowych.

Program „Przyjazne przestrzenie- moje podwórko” nawiązuje do wcześniejszych działań miasta, czyli do uchwały, jaka została podjęta w lutym 2012 roku („Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012- 2020”). Zakłada on pomoc finansową dla wspólnot, które chcą przejmować tereny wokół własnych budynków, nawiązuje również do uchwały podjętej na ostatniej sesji czyli uchwały dającej zwiększone bonifikaty na sprzedaż, jak również i dzierżawę gruntów wokół budynków. Program czeka jedynie na podpis Prezydenta.
       – Jest to program, który stanowi element realizacji „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012- 2020”, w którym założone jest, że miasto będzie przyspieszało przekazywanie terenów przyległych do wspólnot mieszkaniowych, tak, aby spełniały one wymogi nałożone dla działek budowlanych i umożliwiały mieszkańcom wspólnoty korzystanie z tego terenu i urządzeń z tym terenem związanych – wyjaśnia Zbigniew Misiejuk, Kierownik Referatu Spraw Mieszkaniowych.
      
      
Co, gdzie, kiedy, jak, dlaczego?
       Celem programu jest uzyskanie ładu przestrzennego zaniedbanych podwórek poprzez likwidację obiektów substandarowych czyli tych, które nie spełniają założonych norm i stworzenie na tym terenie nowej infrastruktury osiedlowej, a także uaktywnienie mieszkańców wspólnot mieszkaniowych do udziału w realizacji planów zagospodarowania podwórek. Jak podkreślał Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Elbląga, ma to być pomoc dla wspólnot, nie będzie to jednak 100 proc. finansowania. Co zatem może być przedmiotem finansowania i jakie są progi procentowe oraz kwotowe założone w programie?
       - wykonanie dokumentacji technicznej - do 20 proc. kosztów zadania (w kwocie nie większej niż 2 tys. złotych dla jednej wspólnoty, nie większej niż 4 tys. złotych dla dwóch do trzech wspólnot oraz nie większej niż 6 tys. w przypadku, gdy dokumentacja obejmuje zagospodarowanie działek czterech i więcej wspólnot)
       - wykonanie nowych terenów wypoczynkowo- rekreacyjnych (m.in. wprowadzenie takich elementów jak trawniki, ławeczki czy kosze) – do 50 proc. kosztów zadania (w kwocie nie większej niż 6 tys. dla jednej do trzech wspólnot, nie większej niż 8 tys. dla czterech lub więcej wspólnot)
       - wykonanie nowych lub modernizacja istniejących placów zabaw – do 50 proc. kosztów zadania (w kwocie nie większej niż 30 tys. złotych)
       - wykonanie infrastruktury towarzyszącej (np. ciągi pieszojezdne, miejsca parkingowe) i jej modernizacja za wyłączeniem dróg i chodników – do 10 proc. kosztów zadania (w kwocie nie większej niż 40 tys. zł)
       Łączna kwota dofinansowania w ramach jednego przedsięwzięcia nie może przekraczać 54 tys. brutto.
       Jakie warunki powinny spełniać wspólnoty mieszkaniowe, aby o takie dofinansowania się ubiegać?
       – Miasto w takiej wspólnocie musi mieć swoje udziały, czyli muszą to być lokale stanowiące własność Gminy Miasta Elbląg oraz wspólnoty muszą posiadać własny teren czy to w formie wydzierżawionego od miasta terenu czy też posiadać własny, niezagospodarowany teren przyległy – wyjaśnia Zbigniew Misiejuk. – Jeżeli łącznie te warunki zostaną spełnione, wspólnoty mogą składać projekty 
       Źródłem finansowania będą środki zabezpieczone z budżetu miasta na dany rok, w wysokości takiej, jaką ustali Rada Miasta. Dofinansowanie wspólnoty otrzymają w drodze konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta, który powoła komisję zajmującą się rozpatrywaniem złożonych wniosków. Konkurs będzie prowadzony w dwóch kategoriach, pierwsza z nich to tzw. „małe wspólnoty” (do 7 lokali włącznie), druga to tzw. „duże wspólnoty” (powyżej 7 lokali).
       Wnioski można składać w Urzędzie Miasta, w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, do 30 września każdego roku.
       – Termin ten wynika z tego, że do tego czasu chcemy zebrać informacje dotyczące konstruowania budżetu na przyszły rok. Jeżeli do 30 września wpłyną wszystkie wnioski, będziemy wiedzieli jaką pulę środków przygotować oraz jakie są oczekiwania wspólnot. Do końca roku wnioski zostaną rozpatrzone – dodaje Tomasz Lewandowski. – Początek 2014 roku będzie to czas na przeprowadzenie przetargów czy zapytań ofertowych dla firm, które będą dla wspólnoty działania wykonywać.
       Do programu dołączony jest wzór wniosku. Aby wniosek został przyjęty musi zawierać niezbędne załączniki - uchwałę wspólnoty mieszkaniowej o wyrażeniu zgody na realizację danego przedsięwzięcia, wstępny kosztorys, projekt, oświadczenie zarządu bądź zarządców o tym, że chcą realizować ten projekt oraz informacja, że mają środki finansowe na jego wykonanie.
       – Dodatkową pomocą będzie także to, że jeżeli we wspólnocie są jeszcze lokale niewykupione czyli lokale gminne, wówczas będziemy dodatkowo partycypować w tej pozostałej części jako gmina. Czyli gmina występuje dwa razy: raz z programu „Przyjazne przestrzenie- moje podwórko”, a drugi jako członek wspólnoty mieszkaniowej, gdzie również dołoży środki – wyjaśnia Agnieszka Kozoń, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.
       Ponadto w Zarządzie Budynków Komunalnych stworzono kilka koncepcji zagospodarowania podwórek. Jak wyjaśnia Agnieszka Kozoń mają one zachęcić wspólnoty to wzięcia terenów w dzierżawę lub na własność, aby zarządcy nie mieli problemów z dodatkowymi kosztami związanymi z opracowaniem koncepcji.
      
       Aby żyło się lepiej
       Z programu szczególnie cieszy się radny Robert Turlej, który od dawna walczy o ładne, zadbane podwórka.
       – Sądzę, że program ten będzie cieszył się popularnością wśród mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych, gdyż do tej pory często nie stać było wspólnot na zagospodarowanie terenów przyległych, na stworzenie miejsc postojowych czy rekreacyjnych – mówi Robert Turlej. – Mam nadzieję, że teraz to się zmieni, że wspólnoty „ruszą” do udziału w tym konkursie, będą tworzyły bardzo dobre dokumentacje projektowe, które wesprze miasto i już w przyszłym roku faktycznie te brzydkie, dzikie, niezagospodarowane podwórka będą znikały z przestrzeni miejskiej.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • smaochwałki ciąg dalszy buhaha bla bla czyli wielkie nic a pseudo portel klepie głupoty
 • czy to własnie ruszyła tuba propagandowa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  o co kaman?(2013-01-11)
 • Ład to uzyskajcie najpierw w urzędzie. Po 10 specjalistów od jednej sprawy, a jak przychodzi petent to nikt nie wie kto ma go obsłużyć. Albo właściwego człowieka akurat nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  W rolach głównych(2013-01-11)
 • Panie Robercie na pana stronie jest zakładka "media o mnie" w 2008 jest jeden wpis, 2010 jest 17 wpisów, w 2011 jest 3 wpisy a w 2012 już żadnego, tak samo w zakładce wideo ostatni film z 2010 czy to przypadek że w roku wyborów samorządowych i po ostatnich wydarzeniach wzrasta Pana aktywność społeczna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-01-11)
 • najpierw proponuję wzorem innych miast europy / do której tak usilnie dążymy / zakazać w mieście korzystania z pieców węglowych. Nie będzie problemu spalanych śmieci i trującego smrodu zwłaszcza na początku sezonu grzewczego. Pozwoli to również zlikwidować przy okazji komóreczki na wielu podwórkach będące siedliskami brudu i menelstwa. Wszyscy będą oszczędzać bo remontowane elewacje zachowają świeżość przez długie lata.
 • EN jestem ZA ale nie zakazać bo ludzie muszą jakoś ogrzać mieszkanie ale podłączać C. O ja z chęcią zlikwidowałbym piec i przeszedł na ogrzewanie miejskie.
 • O zagospodarowaniu podwórek, mówi się od co najmniej roku, więc niech etatowi malkontenci się zamkną. Nic wam się nie podoba, cokolwiek w mieście się robi to wam jest żle, w takim razie stworzcie sobie za miastem slamsy i tam żyjcie. karton pod d. .pe, flaszka w garść i hulaj dusza-to jest wasze miejsce w życiu. haha.
 • Zapraszam do regularnego czytania moich wpisów na moim FanPage oraz Blogu. Te dwa kanały stanowią mój główny kontakt z mieszkańcami. Gdybym miał więcej czasu wolnego to bym prowadził vbloga ale niestety na chwilę obecną musi wystarczyć sam tekst. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Do Lolelb(2013-01-11)
 • może więcej wspólot zacznie dbać nie tylko o domy ale i o otoczenie, będzie po prostu ładniej wszędzie, fajnie dla starszych ludzi, którzy mało kiedy wyjeżdżają a widok z okna na zadbany teren i możliwość wyścia na ławki przy domu to często jedyna atrakcja :(
 • dla kogo była ta telekonferencja?? Znowu w swoim sosiku się spotkali, pogadali kaweczkę siorbnęli i poszliiiii!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zainteresowany bardzo(2013-01-11)
 • .. a jak do kina idziecie to też dupą do ekranu siadacie?
 • Zanim zaczniecie być za lub przeciw "podłóżcie" pod ten pomysł pieniądze. Zacznijcie od kasy jaką należy wyłożyć na projekt. Szczególnie te wspólnoty do 7 lokali. Powodzenia :))) A jeszcze wcześniej wydzierżawcie lub kupcie ten teren.
Reklama