UWAGA!

Dojrzały Elbląg konsultuje!

2014-03-05
12:00
 

Rok 1999 został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia Międzynarodowym Dniem Seniora. Właśnie wtedy został opracowany pierwszy program działań na rzecz osób starszych w Elblągu. Obecnie w naszym mieście powstaje już trzeci Program poświęcony seniorom: „Jesień życia ma barwy lata”. Będziemy go konsultować na marcowym spotkaniu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem działań na rzecz osób starszych.

Departament Społeczny, Urzędu Miejskiego w Elblągu, we współpracy z Elbląską Radą Seniorów i przedstawicielami organizacji, a także instytucji działających na rzecz seniorów w Elblągu opracował program na lata 2014–2020. Przez najbliższe 7 lat w Elblągu samorząd, jednostki oraz organizacje społeczne będą realizować Program „Jesień życia ma barwy lata” finansowany przede wszystkim z budżetu miasta, ale także z funduszy unijnych, którego główne cele przewidują:
      
       • Zapewnienie osobom starszym bezpieczeństwa socjalnego.
       • Zwiększenie osobom starszym dostępności do systemu opieki zdrowotnej, rehabilitacji i profilaktyki.
       • Zwiększenie aktywnego udziału osób starszych w życiu społecznym, kulturalnym, edukacyjnym, politycznym i gospodarczym.
       • Budowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie.
      
       Chcemy, aby program był jak najlepszy, przyczynił się do poprawy jakości życia seniorów w naszym mieście
, tak aby pieniądze przeznaczone na jego realizację były właściwie wykorzystane. Podczas spotkań będziemy dyskutować o tym, czy program jest dobry, zawiera dobre cele i działania, jest organizowany przez odpowiednie instytucje i organizacje. Może brakuje w nim działań? Może coś należy dodać? Może zmienić? Zapraszamy do dzielenia się Państwa mądrością i doświadczeniem.
      

       Na spotkanie zapraszamy szczególnie:
       • osoby będące na emeryturze i zbliżające się do wieku emerytalnego,
       • przedstawicieli organizacji i instytucji, które zajmują się seniorami,
       • członków organizacji seniorskich: organizacji kombatanckich, klubów seniorów, seniorskich wspólnot religijnych, organizacji skupiających emerytów (np. wojskowych),
       • wszystkich zainteresowanych elblążan.
      
       Zapraszamy także osoby, które na co dzień opiekują się osobami starszymi (np. opiekunów zawodowych). Szczególnie ważny jest dla nas głos osób, które opiekują się członkiem rodziny, znajomymi, sąsiadami. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się swoimi refleksjami na temat działań na rzecz osób starszych, aby udzielane wsparcie najlepiej odpowiadała Państwa potrzebom.
      
       W najbliższym czasie w ramach projektu Elbląg konsultuje, odbędą się konsultacje skierowane do młodzieży, konsultacje rodzinne. Rozpoczynamy od spraw wpływających na jakość życia osób starszych, spotkaniem w dniu 11 marca (wtorek), w Ratuszu Staromiejskim na Starym Mieście w sali na 1 piętrze (jest winda). Jednego dnia odbędą się dwa takie same procesy konsultacyjne o godz. 10 oraz 17, by każdy z Państwa mógł wybrać dogodną dla siebie porę.
      
       Bardzo prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z programem, który jest dostępny na stronie: www.umelblag.pl. W razie potrzeby kserokopie tych dokumentów będą dostępne w Urzędzie Miejskim w Departamencie Społecznym przy ul. Kosynierów Gdyńskich 42, w godz. 7.30-15.30, tel. 55 239-30-21, a dla organizacji pozarządowych w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Związku Jaszczurczego 17, w godz. 8.00-16.00, tel. 55 649-12-93.
      
      

 


      
      

--------- Artykuł sponsorowany ----------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej