UWAGA!

Dom w cenie mieszkania

 Dom w cenie mieszkania

Zakup mieszkania dla czterosobowej rodziny na rynku pierwotnym obecnie wiąże się z podobnymi kosztami jak zakup domu z rynku wtórnego, nawet w tej samej dzielnicy. Klienci mają więc obecnie bardzo dużą możliwość wyboru i dostosowania nieruchomości pod własne preferencje – mówią specjaliści z elbląskiego Freedom Nieruchomości. O czym warto pamiętać przy zakupie lub sprzedaży domu?

- Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Moim zdaniem do tej decyzji trzeba dojrzeć nie tylko emocjonalnie, ale również finansowo. Zgadzacie się Państwo z tym?
      
Julian Dzierżanowski, broker nieruchomości: - Nie do końca bym się zgodził. Zakup mieszkania dla czterosobowej rodziny na rynku pierwotnym obecnie wiąże się z podobnymi kosztami jak zakup domu z rynku wtórnego, nawet w tej samej dzielnicy. Klienci mają więc obecnie dużą możliwość dostosowania własnych potrzeb do oferowanych nieruchomości.
       Łukasz Wojtaś, menadżer zespołu sprzedaży: - Warto zaznaczyć, że obecnie panuje zupełnie inny trend niż 15-20 lat temu, kiedy to każdy chciał mieć dom o powierzchni 200 i więcej metrów kwadratowych. Teraz obserwujemy popyt na domy wielkości dużego mieszkania, czyli 120-140 metrów kwadratowych. Osoby, które chcą mieć dom w mieście, nie wymagają również chęci posiadania dużej działki.
       Julian Dzierżanowski: - Mówimy o dwóch rodzajach klientów. Pierwszy, który chce posiadać niezależny dom z niewielkim kawałkiem ogródka czy trawnika, bo w obecnym trybie życia nie ma czasu na jego pielęgnowanie. Do drugiej grupy należą klienci, którzy pragną odosobnionego domu pod miastem, oczekując ciszy i spokoju, który daje bezpośrednie sąsiedztwo lasu.
       Dobrze widać to zjawisko na rynku deweloperskim. W Elblągu powstają osiedla domów z zabudowie bliźniaczej i szeregowej, których styl wykonania można porównać do amerykańskiego. Nie ma ogrodzeń, dużych ogrodów, to po prostu duże mieszkanie z kawałkiem ziemi. Natomiast domy budowane przez prywatnych właścicieli poza miastem, to często nieruchomości o działce powyżej 1000-1500 metrów kwadratowych.
       Łukasz Wojtaś: Przychodzą do nas również klienci, którzy poszukują starych domów, do generalnego remontu czy nawet wyburzenia, by na działce 400-500 metrów zbudować nowy dom. Klienci starają się też często o pozwolenie na rozbudowę owych nieruchomości.
      
       - Czy w Elblągu jest jeszcze miejsce na budowę nowych domów? Czy raczej będą powstawać jedynie na przedmieściach lub w najbliższej ich okolicy?
      
Julian Dzierżanowski: - W mieście są jeszcze poszczególne działki, na których domy można budować. Oczywiście nie są to duże połacie ziemi, w których można przebierać.
      
       - Jak dużo klientów marzy o tym, by mieć dom za miastem?
      
Julian Dzierżanowski - Jeszcze kilka lat temu nieruchomości podmiejskie cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych osób. Obecnie widzimy odmienny trend. Wielu chce wracać do miasta. Dzieci podrosły i trzeba je dowozić do szkoły, przedszkoli, na dodatkowe zajęcia czy choćby nawet do lekarza.
       Łukasz Wojtaś: - Domy, które były budowane kiedyś w Elblągu i poza miastem o powierzchni ponad 250 metrów, to często balast dla właścicieli. Dzieci wyjechały na studia, a właściciele mają problem, co z domem zrobić. Tym bardziej, że one szybciej tracą na wartości.
      
       - Czy w Elblągu trudno jest obecnie kupić lub sprzedać dom?
       Julian Dzierżanowski: - Oczywiście jeśli ktoś dysponuje gotówką, dom może kupić w dowolnym momencie. Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż, jest to uwarunkowane trzema elementami. Na pewno oferta domu musi być dobrze przygotowana. Z pomocą home stagera, sesji zdjęciowej, wirtualnego spaceru, filmu po nieruchomości i zdjęć z widoku „lotu ptaka” każda z naszych ofert wygląda niepowtarzalnie. Drugim elementem jest bardzo dobrze dopasowany, mocny marketing. Trzecim elementem jest uświadomienie klientowi, ile dana nieruchomość jest rzeczywiście warta. Przy mieszkaniach wycena jest łatwiejsza, bo są one powtarzalne. Mamy daną lokalizację, pion, metraż oraz widok z okna, dodatkowe udogodnienia i standard, więc łatwo to trafnie wycenić. W przypadku domów nie mamy dwóch takich samych nieruchomości na rynku, nawet gdy są budowane szeregowo.
      
       - W jakim standardzie są budowane obecnie nowe domy?
      
Aleksandra Kraińska, specjalistka ds. rynku pierwotnego: - Jak już wspomnieliśmy, powierzchnia wynosi zazwyczaj od 100 do 120 metrów kwadratowych przy działce od 200 do 400 metrów. Zwykle wnętrza mają bardzo podobny rozkład. Na dole jest salon z aneksem kuchennym, pomieszczenie gospodarcze i mała toaleta, a u góry część sypialniana z garderobą i duża łazienka. Są to domy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. My jako agencja nieruchomości obsługiwaliśmy niedawno nowe inwestycje na Bielanach, a teraz kończymy sprzedaż Kolorowego Osiedla przy ul. Niepodległości.
      

      
       Biuro nieruchomości
       Freedom Elbląg

      
       Aleja Grunwaldzka 31, 82-300 Elbląg
       tel. 55 233 25 39
       elblag@freedom-nieruchomosci.pl
      

       --- artykuł promocyjny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)