UWAGA!

Dowódca zmiany zatrzymał pijanego kierowcę

 Elbląg, Dowódca zmiany zatrzymał pijanego kierowcę
fot. mjr Daniel Kuryłowicz

Dziś (23 grudnia) Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko wręczył podziękowanie i wyróżnienie funkcjonariuszowi elbląskiej Służby Więziennej, który pomógł w zatrzymaniu pijanego i agresywnego kierowcy

Taką postawą, zapobiegając realnemu zagrożeniu w ruchu drogowym, wykazał się chor. Andrzej Brzuziewski funkcjonariusz elbląskiego aresztu.

Zdarzenie miało miejsce w niedzielę 15 grudnia w Elblągu przy al. Grunwaldzkiej. Chorąży Brzuziewski w czasie wolnym od służby, zauważył auto, którego kierowca miał trudności z utrzymaniem prostego toru jazdy.

„Widziałem jak kierowca jechał nienaturalnie, zygzakiem, ostatecznie uderzając w murek ogrodzenia. Mocno mnie to zaniepokoiło, pomyślałem, że może ktoś zasłabł za kierownicą i trzeba udzielić mu pomocy. Natychmiast pobiegłem w kierunku samochodu, otworzyłem drzwi i w pierwszej chwili uderzyła mnie woń alkoholu. Wyciągnąłem kluczyki ze stacyjki a następnie zadzwoniłem po policję. Musiałem poza tym, zapanować nad pijanym kierowcą, który okazał się bardzo agresywny i usiłował wysiąść z auta. Na szczęście jestem funkcjonariuszem więc wiedziałem jak reagować w takich sytuacjach. Na co dzień w swojej pracy niejednokrotnie spotykamy się z agresywnym osadzonym. Podstawą jest zachowanie spokoju i profesjonalizm w zabezpieczeniu otoczenia przed agresją” - opisuje całe zdarzenie chorąży Brzuziewski, który pełni funkcję dowódcy zmiany działu ochrony w elbląskim areszcie.

Badanie alkotestem potwierdziło, że zatrzymany kierowca, 27-latek, ma 2,5 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano mu prawo jazdy a jego auto odholowano na policyjny parking.

Swoje podziękowanie oraz wyróżnienie w postaci nagrody wręczył funkcjonariuszowi także ppłk Robert Witkowski, dyrektor elbląskiego aresztu śledczego, podkreślając, że ratowanie życia ludzkiego i reagowanie na sytuacje łamania reguł prawnych i społecznych jest obowiązkiem każdego funkcjonariusza.

Statystyki pokazują, że codziennie na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób. A w okresie jednego roku to ponad 1, 2 mln osób. W Polsce każdego dnia średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Bardzo często są to wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierowców.

Należy więc głośno mówić o takich problemach społecznych, jak również o obywatelskich postawach jakie wykazują osoby, które w takich sytuacjach wykazują się wrażliwością społeczną, niejednokrotnie odwagą i profesjonalizmem w działaniu. Dzięki takim zachowaniom i odważnym postawom możemy czuć się bezpieczniej.

 

kpt. Anna Downar

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Alkohol zniszczy ten naród.
  • Ja w zeszłym roku też zatrzymałem pijanego kierowcę, następnie powiadomiłem policję. W nagrodę byłem ciągany na rozprawy. Gdyby była taka sytuacja jeszcze raz zrobił bym to samo. Ale w mediach była cisza bo nie jestem mundurowym.
  • Dlaczego Starosta nie dziękuje hydraulikowi za przykręcenie rury?
  • Oj to nie samowite pewnie dostanie nagrode 5 dni urlopu i 2000tysie na swieta to jego zasrana praca
  • za 2,5 promila, zatrzymanie prawa jazdy i odcholowanie auta to nie jest kara.
  • @brunonz - Dlatego, że robi to w godzinach pracy lub na tzw. fusze i robi to wszystko za kasę, na pewno nie ryzykując własnym zdrowiem.
  • Ja bym poszedł z tym do sądu jako próba kradzieży auta.
  • I taką postawę zawsze trzeba chwalić jak jest taka możliwość, tych zwykłych obywateli oczywiście też a nie tylko mundurowych !!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    27
    1
    obiektywny jak zawsze(2019-12-23)
  • ,, . .. ratowanie życia ludzkiego i reagowanie na sytuacje łamania reguł prawnych i społecznych jest obowiązkiem każdego funkcjonariusza. '
  • Policjant nie ma pracy on ma służbę, więc o co wielkie hallo, policjanci są szkoleni do "takich akcji". Zwykły obywatel ryzykuje więcej niż policjant po czy na służbie, a mimo to nie jest gloryfikowany a wręcz jest gnębiony upokarzany na przesłuchaniach, nie raz czując się jako winny zaistniałej sytuacji, a tu?? Policjant zrobił co do niego należy i wielkie odznaczenia fanfary. Ps. Ja jako magazynier, w pt. po pracy przechodząc koło Żabki widziałem dostawcę który paleciakiem nie potrafił zjechać z rampy prawie z niej spadając, podbiegłem wziąłem tego paleciaka zjechałem z rampy czym uratowałem dostawcę od wypadku. Mój szef mnie nie nagrodzi za to, w mediach nie będę :(
  • Widać żeś Pan magazynier bo nawet tekstu nie potrafisz ze zrozumieniem przeczytać...to nie policjant tylko funkcjonariusz służby więziennej,także zatrzymywanie pijanych kierowców nie jest jego pracą! Było zostać mundurowym a nie wylewać teraz krokodyle łzy...troche szacunku do munduru
  • Gdyby kazdemu dawali przykladowo 1tys.zl za złapanie pijaka,to wiecej by było takich artykułow i problem by sie szybko rozwiazal.Oczywiscie przepisy tez by musialy sie zmienic.Z 30tys.grzywny,a w przypadku przestepstwa dodatkowo przepadek mienia.Ale to przeciez tylko Polska,wiec gdzie tu szukac logiki?Jak takiego pijaczka by zamkneli,to tylko koszta dla panstwa,a jak wypuszcza to przeciez za jakis czas znowu wsiadzie i mozna bedzie z pare tysi zarobic,a i robota dla sadu bedzie,a moze kogos zabije przy okazji,to zus emerytury nie bedzie musial placic....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    2
    Lkkjhg(2019-12-23)
Reklama