UWAGA!

Drożej dla wystawców podczas Święta Chleba

 
Elbląg, Ostatnie Elbląskie Święto Chleba odbyło się w 2019 r.
Ostatnie Elbląskie Święto Chleba odbyło się w 2019 r. (fot. Anna Dembińska, archiwum portEL.pl)

Pod koniec sierpnia ma się odbyć kolejna edycja Elbląskiego Święta Chleba. Tymczasem do naszej redakcji zgłosił się jeden z lokalnych rzemieślników, skarżąc się na podwyżki cen dla wystawców. - Podczas ostatniej edycji drobni rzemieślnicy mieli zniżki, teraz muszą płacić pełną kwotę za stoisko, nawet ponad 300 zł. Ja nawet tyle nie zarobię podczas jarmarku – skarży się pan Ireneusz. Co na to miasto?

Elbląskie Święto Chleba odbędzie się już po raz 15. Rok temu zostało odwołane z powodu pandemii, tegoroczna edycja została zaplanowana w terminie 27-29 sierpnia.

- Fajnie, że Święto Chleba wraca, ale w dobie pandemii władze miasta nie pomyślały o drobnych rzemieślnikach, takich jak ja. W poprzedniej edycji mieliśmy zniżki za wystawianie się, bo zajmujemy mało miejsca, sprzedajemy własne produkty. W tym roku jednak musimy wykupić aż 9 metrów powierzchni, a wówczas opłata za cały jarmark to prawie 350 złotych. Przecież ja nawet tyle nie zarobię podczas jarmarku – mówi Ireneusz Zander, jeden z elbląskich rzemieślników, który co tydzień w sobotę organizuje eko targ na terenie Giełdy Elbląskiej.

Jak informuje Urząd Miejski w odpowiedzi na nasze pytania, wzrost opłat dla wystawców „podyktowany jest przede wszystkim wzrostem cen usług oraz energii jakie nastąpił od 2019 r.”. W strefie A opłata za metr kwadratowy stoiska wynosi w tym roku 35 zł (w 2019 – 25 zł), w strefie B – 30 zł (20 zł w 2019 r.), w strefie C – 20 zł (15 zł w 2019 r.).

- Opłata wnoszona jest za jednorazowo za cały czas trwania jarmarku, bez względu na liczbę dni w jakich wystawca się wystawia. Warunkiem udziału w jarmarku jest wykupienie modułu o powierzchni 3 na 3 m, co jest związane z obostrzeniami epidemicznymi – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Urzędnicy zapewniają, że w przypadku drobnych wystawców istnieje możliwość wspólnego wykupienia modułu. - Organizator jarmarku służy pomocą w kontakcie takich osób. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach, na umotywowany wniosek wystawcy, organizator może przydzielić inną powierzchnię (mniejszą) niż wyżej wymieniony moduł, przy zachowaniu stawki za 1 m2 brutto, ale tylko w strefie C – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Obecnie na jarmark Elbląskiego Święta Chleba zgłosiło się już ponad 100 wystawców. Władze miasta przygotowały miejsce dla około 250 wystawców.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama