UWAGA!

Dzieci autystyczne mają swoją poradnię

 
Elbląg, Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym rozpocznie działalność w lipcu
Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym rozpocznie działalność w lipcu (fot. Anna Dembińska)

Niepokoi cię zachowanie twojego dziecka? Jest nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, nie reaguje na ból, nie mówi, jest nadpobudliwe, impulsywne, nie bawi się z rówieśnikami, a jego twarz nie wyraża emocji? Przyjdź, sprawdź to. Od lipca w Elblągu swoją działalność rozpoczyna Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym.

To bardzo dobra wiadomość dla dzieci z autyzmem i ich rodziców, którzy do tej pory musieli korzystać z pomocy podobnych ośrodków w Gdańsku i w Olsztynie. O utworzenie poradni rodzice starali się dwa lata. Już od lipca będą diagnozować swoje dzieci w Elblągu.
       - Cieszę się, że moje dziecko będzie miało zapewnioną opiekę tu na miejscu – mówi Agnieszka, mama autystycznego dziecka. - Będę czuła się teraz o wiele bezpieczniej, ciągłe wyjazdy do innych miast były dla mnie i mojego dziecka bardzo uciążliwe. Wiązały się z dodatkowym stresem.
       Poradnia oferuje trzy rodzaje świadczeń: specjalistyczne porady lekarza psychiatrii dzieci i młodzieży, wielospecjalistyczną kompleksową diagnozę prowadzoną przez lekarza, psychologów, pedagoga, logopedę, terapeutę zajęciowego i fizjoterapeutów oraz w końcu wdrożenie odpowiedniego programu terapeutyczno-rehabilitacyjnego realizowanego przez wielospecjalistyczny zespół specjalistów.
       - Kontrakt umożliwia nam objęcie opieką około 20-30 dzieci – mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla dzieci i młodzieży, który mieści się w Elblągu przy ul. Królewieckiej. - Dzieci otrzymają u nas specjalistyczną pomoc lekarską, w naszym zespole będzie pracowała specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży, doktor Leokadia Burakiewicz oraz pełen zespół terapeutyczny składający się z psychologów, pedagoga, logopedów oraz fizjoterapeutów.
       W powstanie poradni zaangażowali się mocno rodzice dzieci autystycznych oraz radna sejmiku samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, Jadwiga Król.
       By skorzystać z usług nowej poradni, należy dostarczyć skierowanie wystawione przez każdego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
       - Jeżeli rodziców niepokoi zachowanie dziecka, zachęcamy do skorzystania z usług naszej poradni – mówi Natalia Jung- Kędzierska, psycholog. - Nasi specjaliści pomogą stwierdzić, z jakim rodzajem zaburzenia mamy do czynienia. Lepiej jest zareagować wcześniej i wcześniej wdrożyć terapię, by szybciej wypracować zachowania, które pomogą dziecku funkcjonować w społeczeństwie.

  Elbląg, Dzieci autystyczne mają swoją poradnię
(fot. AD)

- Możliwość uzyskania specjalistycznej porady lekarza psychiatrii dziecięcej u nas na miejscu jest bardzo wielkim udogodnieniem dla rodziców – mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla dzieci i młodzieży w Elblągu. - Takich lekarzy w skali kraju, nie mówiąc już o skali województwa, jest niewiele. Dostępność do specjalistycznych porad w województwie jest więc bardzo ograniczona. Mamy ogromne szczęście, że udało nam się pozyskać do współpracy niezwykle doświadczoną panią doktor, która już od kilkudziesięciu lat opiekuje się dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Pani doktor będzie dostępna w naszej poradni przez 10 godzin w tygodniu.
       Pierwsze symptomy autyzmu można zauważyć już u półrocznego dziecka. Zaniepokoić powinno, gdy dziecko nie reaguje na swoje imię, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem, mało się uśmiecha. Diagnozę stawia się jednak najwcześniej u dwuletniego dziecka.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie jest prawdą, że do tej pory rodzice dzieci autystycznych musieli korzystać z poradni w Gdańsku czy Olsztynie.
 • Nierzetelny artykul i dane. W elblagu od dawna są placowki ktore zajmuja sie diagnoza i terapia dzieci z autyzmem
 • A Panie są wykształcone do pracy z autystami? Bo sama pedagogika czy psychologia nie wystarczą. ..
 • Tu chodzi o rzetelnosc artykulu a nie wyksztalcenie osob komentujących. Publikacje powinny byc chyba weryfikowane i prawdziwe nie powinny byc domyslem lub subiektywną oceną
 • A gdzie można diagnozować, chyba nie mówi Pan/i o CTS gdzie cały etap diagnozy kosztuje z.1000 zł. !!!
 • Nie wiem według jakiej matematyki, radzę najpierw zapoznać się z ofertą poradni a potem się wypowiadać.
 • oferta CTS proponuje diagnozę prywatnie wg cennika 650zł, nie mam nic do tej placówki - sama diagnozowałam tam syna, oczywiście był też diagnozowany w Gdańsku. Jestem w temacie diagnoz , terapii i jazd do specjalistów do różnych miast od 8lat . Nie wprowadzajcie w błąd osób , które chciałyby skonsultować zachowanie swojego dziecka z powstałą poradnią. Mam nadzieję, że te komentarze nie są pisane z zawiści, że powstała taka poradnia ,w której za diagnozę nie trzeba płacić. Co do kompetencji specjalistów - to podważanie ich w bezimiennym komentarzu jest mało progesjonalne. Osobom, którym nie odpowiada ta poradnia polecam z niej nie korzystać. Jest wystarczająco dużo chętnych aby zapewnić limit w kontrakcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  0
  mama dziecka z autyzmem(2018-06-28)
 • W takim razie proszę wypisać placówki, które diagnozują autyzm w Elblągu na NFZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  0
  mama dziecka z autyzmem(2018-06-28)
 • Nie ma w Elblągu poradni specjalistycznych dla dzieci, trzeba jeździć do trójmiasta albo Olsztyna a wiedza pseudospecjalistow z Elbląga budzi grozę i powoduje wiele powikłań z których leczyć trzeba gdzieś w kraju tylko nie w Elblągu bo nie przyznają się do błędów.
 • Od diagnozy syna obserwuję w tym mieście, że poradnie zamiast współpracować- konkurują ze sobą. Nie wpływa to dobrze na rodziców, którzy próbują dowiedzieć się z czym zmagają się ich dzieci. Na szczęście to rodzice podejmują decyzję o tym gdzie diagnozować i leczyć swoje dzieci. Teraz mają większy wybór i to jest w tym najważniejsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  mama dziecka z autyzmem(2018-06-28)
 • W Elblągu jest placówka, która świetnie diagnozuje różne problemy dzieci. "Artykuł sponsorowany" - tego zabrakło w tym pseudo artykule!
 • .. .
Reklama