UWAGA!

Dzień Dziecka w Sejmie

Dziś wszystkie dzieci świętowały. Po raz kolejny obradował też Sejm Dzieci i Młodzieży, w którym zasiedli przedstawiciele młodzieży z gimnazjów i szkół średnich. Z naszego województwa było ich 18, Elbląg reprezentował Krzysztof Caban z Zespołu Szkół Gospodarczych. W tym roku temat przewodni obrad brzmiał: „Młodzi wobec wydarzeń roku 1989”.

Inicjatorem dziecięcego święta, które w Polsce obchodzimy od 1952 roku, była organizacja „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Szczególnym przywilejem dzieci i młodzieży w tym dniu jest, poza licznymi prezentami, imprezami i niespodziankami, możliwość wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, który po raz 15. obradował w sali plenarnej Sejmu RP. Dziecięcy Sejm składa się, podobnie jak Sejm RP, z 460 posłów. Każde z województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca, w Dzień Dziecka.
      
       Jak zostać posłem Sejmu Dzieci i Młodzieży
      
Przyznanie mandatu odbywa się na podstawie konkursu literackiego. Kandydat pisze pracę na jeden z trzech tematów wyznaczonych przez Zespół Organizacyjny. Prace spływają do Kuratoriów Oświaty, następnie ocenia je Zespół Organizacyjny. Z każdego tematu wybiera około 20 najlepszych prac - ich autorzy dodatkowo na kilkanaście dni przed obradami Sejmu DiM zasiadają w Komisji Sejmowej. Każda Komisja wybiera spośród siebie Marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz opracowuje projekt uchwał sejmowych. Oficjalne wiadomości oraz uchwały Sejmu Dzieci i Młodzieży znaleźć można na stronie edukacja.sejm.gov.pl
      
       W tym roku młodzi posłowie obradowali nad tym:
       - Jak wydarzenia roku 1989 pamiętają nasze rodziny? Co wiadomo o pokoleniach młodzieży, która przez 70 lat działała na rzecz demokracji i niepodległości? Co my (młodzież) możemy zrobić dla pomyślności Polski, żeby żyło się lepiej i sprawiedliwiej nam i pokoleniom, które przyjdą po nas?
       - Co możemy jeszcze zrobić, żeby Polska była silna i bezpieczna? W jaki sposób demokracja wpływa na umocnienie pokoju na świecie? Jak ważne są dla pokoju prawa człowieka i wzajemny szacunek? Co ja mogę zrobić dla pokoju w świecie - czy mogę cokolwiek?
       - Co znaczą dziś słowa Jana Pawła II, że nie ma wolności bez solidarności, kiedy myślę o Polsce, a co znaczą, kiedy myślę o świecie? Czym się chwalę, a czego się wstydzę, kiedy rozmawiam o Polsce z kolegami z innych krajów - jak mogę to zmienić? Czy są Polacy za granicą, którym powinniśmy pomagać; na czym ta pomoc ma polegać?
      
       źródło: MEN
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama