UWAGA!

Dzika poleje się krew

 
Elbląg, Dzika poleje się krew
fot. Dariusz Baran, zdjęcie z konkursu FotoreportEl z roku 2013

W kolejne trzy weekendy stycznia minister środowiska Henryk Kowalczyk zarządził masowy odstrzał dzików w całej Polsce. Akcja ta, zwana przez jej przeciwników rzezią dzików, ma być antidotum na wirusa ASF, przenoszonego przez tę zwierzynę na trzodę chlewną. Sprawdziliśmy, jak odstrzał dzików będzie przebiegał w naszym okręgu, obejmującym teren byłego województwa elbląskiego. 

Andrzej Rybicki, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu, twierdzi, że sprawa bezpodstawnie została rozdmuchana przez ogólnopolskie media. Wzmożony odstrzał dzików ze względu na ASF jest bowiem realizowany już od 2016 roku zgodnie z przygotowanym wcześniej przez poszczególne koła łowieckie kalendarzem. Polowania zbiorowe zostały zaplanowane już we wrześniu, jeszcze przed Hubertusem i ustalone w większości kół do końca stycznia 2019 r. Zaplanowane w kolejne weekendy stycznia polowania zdaniem myśliwych mają mieć charakter skoordynowanych polowań zbiorowych. W miarę możliwości będą prowadzone w różnych obwodach obok siebie w tym samym czasie w zależności od wskazań i zaleceń Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
       Afrykański pomór świń przyszedł do nas zza wschodniej granicy. Zwierzyna między innymi z obwodu kaliningradzkiego, migrowała na tereny sąsiednie, niosąc ryzyko zarażenia.
       - W naszym okręgu myśliwi zmagają się z nałożonymi przez Unię Europejską strefami, strefą żółtą - ochronną, strefą czerwoną – obszarem objętym ograniczeniami, w której stwierdzono zarażone dziki, strefą niebieską – obszarem zagrożenia, gdzie zarażona jest już trzoda chlewna – mówi Andrzej Rybicki. - Każdy dzik pozyskany w tych strefach obowiązkowo musi przejść badania w kierunku ASF, co stwarza konieczność dowozu i przechowywania tusz dzików w specjalnych chłodniach. Obecnie czerwoną strefą są objęte tereny od granicy państwa poprzez powiat braniewski, wchodzące w część powiatu elbląskiego kończący się na gminach Młynary i Tolkmicko. Reszta powiatu Elbląg razem z otoczeniem jeziora Druzno należy do strefy żółtej. Koła Łowieckie Zarządu Okręgowego w Elblągu z województwa pomorskiego należą do strefy białej. Czyli bez ASF – dodaje.
       Za rozprzestrzenianie się wirusa ASF w dużej części odpowiadają ludzie, którzy nie przestrzegają zasad tzw. bioasekuracji, nie stosują w wystarczający sposób środków higienicznych takich jak na przykład odkażanie obuwia, odzieży, narzędzi, opon samochodów i maszyn rolniczych czy sprzętu stosowanego w gospodarstwach.
       – Czyli po części winni są również rolnicy. A teraz zrzuca się winę na myśliwych, których w naszym okręgu jest ok. 1900 – mówi Andrzej Rybicki. - My wykonujemy tylko decyzje Ministerstwa Środowiska oraz stosujemy się do zaleceń Powiatowych Inspekcji Weterynaryjnych. Polowania na dziki związane z zahamowaniem wirusa ASF trwają już od trzech lat. Nie wiem, czemu akurat teraz zrobił się taki szum wokół tej sprawy?
       Plan odstrzału dzików w sezonie 2017/2018 w okręgu elbląskim (obejmującym byłe województwo elbląskie) wynosił 9017 sztuk dzików, z czego odstrzelono 8075 sztuk, a w obecnym sezonie 2018/2019 w okresie od kwietnia 2018 do końca marca 2019 r. zaplanowano odstrzał 3131 dzików w wyniku przeprowadzonej przez Lasy Państwowe inwentaryzacji. Zgodnie z raportem z końca grudnia 2018 r. myśliwi odstrzelili 4629 dzików, czyli 148 procent planu na ten rok. 
       W tej chwili sezon polowań na dziki trwa cały rok, a obecna ustawa nie zakazuje polowań na wszystkie dziki. Mimo to wielu myśliwych w myśl złożonego ślubowania myśliwskiego i zgodnie z zasadami etyki łowieckiej oraz w związku z dzisiejszą rekomendacją ministra ochrony środowiska wstrzymuje się od dokonywania odstrzału prośnych oraz prowadzących młode loch.
       - Polowania zbiorowe będą się odbywały we wszystkich kołach naszego okręgu zgodnie z przyjętym i zgłoszonym do odpowiednich instytucji terminarzem polowań bez względu na strefy zagrożenia ASF – dodaje Andrzej Rybicki.
       Przeciwko masowym odstrzałom dzików protestują obrońcy zwierząt, zapowiadając w weekend organizację manifestacji. Jedna z nich ma się odbyć m.in. w Olsztynie. 
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama