UWAGA!

Dziś Popielec

 
Elbląg, Dziś Popielec
fot. AD (arch.portEl.pl)

W elbląskich kościołach już podczas porannych liturgii kapłani posypywali popiołem głowy wiernych przypominając o potrzebie refleksji nad kwestią przemijania, życia i śmierci, która dotyczy każdego człowieka. Od dziś (5 marca) rozpoczyna się czas czterdziestodniowego przygotowania do świąt Wielkanocnych.

Popiół przypomina o kruchości życia i przemijaniu
       Obrzędy Środy Popielcowej wyznaczają w tradycji chrześcijańskiej koniec zabaw i początek czterdziestodniowych przygotowań duchowych do świąt wielkanocnych. Wielkopostny rytuał posypywania głów popiołem został wprowadzony do liturgii ok. IV wieku. Do X wieku był on przeznaczony wyłącznie dla osób publicznie odprawiających pokutę. Według tradycji, po posypaniu głów popiołem średniowieczni pokutnicy musieli opuścić kościół, a jego progi wolno im było przekroczyć dopiero po spowiedzi wielkanocnej w Wielki Czwartek, który obchodzono jako dzień odpuszczenia grzechów i pojednania. Obecnie obrzęd posypania głów popiołem wraz ze słowami kapłana: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” towarzyszących posypaniu popiołem przypomina o przemijaniu życia. Niekiedy zamiennie stosowane jest też wezwanie „nawracajcie się i wierzcie w ewangelię”, które ma przypominać wiernym o konieczności poprawy i zmiany w swoim postępowaniu. Tego dnia tradycyjnie obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą być ograniczone, co do ilości.
       W odpowiednim przygotowaniu do świąt wielkanocnych mają wiernym dopomóc rekolekcje wielkopostne, które w naszym mieście odbywać się będą w różnym czasie w zależności od parafii.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama