UWAGA!

Dziś św. Mikołaja

Elbląg, Figura św. Mikołaja w elbląskiej katedrze
Figura św. Mikołaja w elbląskiej katedrze (fot. ze strony internetowej katedry św. Mikołaja)

Zgodnie z postanowieniem władz od 2016 roku św. Mikołaj jest patronem naszego miasta. Od godz. 16.30 przed Ratuszem Staromiejskim rozpoczną się atrakcje dla dzieci oraz nastąpi uroczyste rozświetlenie elbląskiej choinki. Dziś przypada też patronalne święto katedry elbląskiej, w której odbędą się uroczystości odpustowe.

Tradycję zapoczątkował biskup Myry

Prawdziwy św. Mikołaj, pochodził z miasta Patara, które znajduje się na obszarze obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób do dziś znajduje się w Bari. Za życia pomagał innym. Po śmierci rodziców rozdzielił pomiędzy potrzebujących majątek, który po nich odziedziczył - ułatwiając m.in. dobre zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, którym podrzucił skrycie pieniądze na posag. Jako biskup Myry, Mikołaj uwalniał niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom miodowe placuszki. Jego postawę zaczęli najpierw naśladować mieszkańcy podległych jego jurysdykcji ziem, a z czasem chrześcijanie z innych regionów oraz innowiercy.

Pierwsze wizerunki Mikołaja pozbawionego mitry i stroju biskupiego, który zastąpiono dziś nam znanym, czerwonym kubrakiem, pojawiały się w celach marketingowych w latach 20. ubiegłego wieku. Wygląd prawdziwego świętego Mikołaja lepiej oddaje średniowieczna figura biskupa Myry, która znajduje się w naszej elbląskiej katedrze.

Kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez św. Mikołaja obdarowujemy się dzisiaj prezentami, ofiarowując je po kryjomu w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem.

 

Atrakcje dla dzieci

- Od godz. 10. w Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR, odbędą się Mikołajki dla przedszkolaków.

- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu zaprasza dzieci, młodzież oraz całe rodziny na Mikołajki na lodzie z Media Expert. Pierwsza sesja dla grup zorganizowanych ze szkół i klubów sportowych rozpoczyna się o godz. 10, a druga dla rodzin o godz. 18. Każdą z sesji rozpocznie mini koncert Łukasza Geska. Na wszystkich uczestników czekają konkursy, zabawy taneczne i wiele innych atrakcji, przygotowanych przez bajkowe postaci.

- O godz. 11.30 wyruszy w trasę mikołajkowy tramwaj (zorganizowany przez Klub Miłośników Tramwajów w Elblągu), w którym św. Mikołaj będzie obdarowywać słodyczami.

- Od godz. 16.30 przed Ratuszem Staromiejskim uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej będą prezentować swoje wyroby. Będzie dostępna także zagroda z kucykami, (możliwość zrobienia zdjęć). Przy okazji Mikołaj będzie odbierał od dzieci listy z prośbami o prezenty. Na scenie będzie można oglądać występy dzieci z elbląskich przedszkoli i szkół.

- O godz. 17. nastąpi uroczyste rozświetlenie choinki.

 

Uroczystości odpustowe w katedrze

Postać św. Mikołaja od wieków związana jest z Elblągiem i z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne (6 grudnia) w naszej katedrze odbywają się uroczyste nabożeństwa odpustowe. W tym roku, w drugą rocznicę ustanowienia św. Mikołaja patronem naszego miasta, o godz. 18. zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa w intencji naszego miasta i wszystkich mieszkańców Elbląga. Liturgii przewodniczyć będzie biskup elbląski. Po mszy św. będzie możliwość zobaczenia i adoracji relikwii św. Mikołaja.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Jedna z najbardziej haniebnych decyzji poprzedniej Rady Miejskiej, to właśnie ustanowienie wbrew logice, rozumowi i wszelkiej przyzwoitości historycznej tego żenującego "patronatu" dla Elbląga, który przez niemal 8 wieków obywał się bez jakiegokolwiek religianckiego patronatu, aż przyszły "styropiany" i całą świecką tradycję miasta wyrzuciły do kosza. Potomni będą się wstydzić za tę decyzję, tak jak ja wstydzę się dziś za tych radnych, w tym niestety m. in. ówczesnej "lewicy". Hashtagi: #swieckiepanstwo
 • Będzie chytra baba z Radomia? :)
 • @RobertKoliński - Akurat to czy ty się wstydzisz czy nie, nie ma żadnego znaczenia gdyż trzeba sobą coś prezentować, jakieś wartości, mieć szacunek otoczenia a nie być tylko i wyłącznie malutkim, lewackim krzykaczem ze schizą na punkcie jakiegoś "religianctwa". Ogarnięcia się życzę z okazji "mikołajek".
 • RobertKoliński @AdamK. - No ja przynajmniej sobą reprezentuję rozum i fakty, podczas gdy tacy jak ty. .. nic z tych rzeczy. Jeszcze jedno @Redakcja - warto na przyszłość zanim się przepisze jakieś dyrdymały z internetu nt. "prawdziwego św. Mikołaja" sprawdzić źródła i fakty. Nigdy (!) nie istniał żaden "prawdziwy św. Mikołaj" (sorry dzieci, nie czytajcie tego;), bowiem kult tego rzekomego świętego powstał dobrych kilkaset lat po jego rzekomej śmierci, zaś pierwsze wzmianki o rzekomym biskupie z Myrty pochodzą ze średniowiecza: "Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji i uczestniczył w soborze nicejskim z 325 roku. Historycy nie odnaleźli jednak żadnego zapisu z III, IV czy nawet V wieku, który potwierdzałby istnienie takiej postaci. Nie wymieniono imienia Mikołaja w przekazach z soboru nicejskiego[1]. Nie wspominał o nim uczestnik tego zgromadzenia, Atanazy z Aleksandrii. Żadne z zachowanych źródeł sprzed VI wieku nie przekazało o Mikołaju nawet najkrótszej informacji[2]. Wzmianki o świętym Mikołaju pojawiają się dopiero w wieku VI, ponad 200 lat po jego domniemanej śmierci, za panowania cesarza Justyniana. Zapisano wówczas krótką opowieść zwaną Stratelatis (Praxis de Stratelatis, „Oficerowie”), według której Mikołaj uratował życie sześciu żołnierzom cesarza Konstantyna. (. .. )" Hashtagi: #PalcemPoWodzie,#OpowiesciSandalowegoDrzewa
 • Ty kolinski nie plusuj sobie łapkami w górę bo bzdury wypisujesz i tyle z twojego rozumu itd, tylko śmieją się z ciebie. .. .jakby jeszcze istniał wuml w SP to prymusem byś był. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  lulek_koc(2019-12-06)
 • Czy najzwyklejszy artykuł musi powodować takie emocje, w efekcie których następuje niepotrzebna dyskusja, a w zasadzie wzajemna wymiana inwektyw. Dajcie spokój, a te animozje proszę przenieść na inny grunt. Chyba dzień dzisiejszy powinien powodować pozytywne zachowanie i na luzie podchodzić do rzeczywistości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Santaklos II(2019-12-06)
 • Przyzwoitości to chyba tobie brakuje gościu. Coś co dla innych jest święte ty nazywasz żenującym. No więc dla mnie osobiście żenujący jest twój nic nie wynoszący wpis z którym i tak nikt się nie zgadza(może oprócz kilku zagubionych w rzeczywistości owieczek)
 • @RobertKoliński - stąpasz tak twardo po ziemie ze stales sie robakiem
 • Elbląg zawsze byl wieloreligijny wiec patron jednej tylko tej slusznej?
 • @RobertKoliński - Wielu czytelników wstydzi się za Roberta Kolińskiego
 • @RobertKoliński - Wg Pana rozumowania należy uznać, że Homer nie istniał, bo nie ma rękopisu Iliady i Odysei, Jego autorstwa. Trzeba wiedzieć, że w starożytności wiele informacji i historii była przekazywana ustnie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, Pana ideologiczni poprzednicy - tzw. naukowi marksiści, podważali historyczność postaci Jezusa Chrystusa. Żaden uczciwy history średniowiecza nie odważył by się używać tak zdecydowanych sformułowań. Każdy historyk wie, że różne są źródła informacji. Nie wolno pomijać źródła historycznego - tradycji ustnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Więcej wiedzy i pokory. A tak a propos - przy badaniach naukowych należy swoje fobie (antyklerykalizm) pozostawić z boku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  2
  mgr inż. Marek Koński(2019-12-06)
 • Pierwsza sprawa: jakim prawem wybieramy sobie sami patrona? Przecież to patron powinien wybierać, czemu patronować. Druga sprawa: doskonale widzimy przykład działania szatana, czyli zniekształcanie i parodiowanie świętości - zastąpienie wizerunku biskupa jakimś grubasem w komuszym dresie i reniferami. Trzecia sprawa: adoracja relikwii? Przecież to bałwochwalstwo! Jak adorować, to tylko Boga! Relikwie to tylko pamiątka!
Reklama