UWAGA!

Dziś święto 16 PDZ

2012-09-14
Aktualizowany 2012-09-14 11:22
 
Elbląg, Dziś święto 16 PDZ
fot. archiwum 16 PDZ

Dziś (14 września) 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodzić będzie 93. rocznicę swego istnienia. Z tej okazji został przygotowany bardzo bogaty program obchodów święta.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana to jeden z 3 Związków Taktycznych wchodzący w skład Wojsk Lądowych, które są podstawowym rodzajem Sił Zbrojnych obok Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. 16 Dywizja przechodziła proces restrukturyzacji i po jej zakończeniu w jej skład wchodzi 6 jednostek wojskowych (Dowództwo Dywizji, 16 Batalion Dowodzenia oraz 4 Brygady) dyslokowanych w 10 garnizonach (Elbląg, Braniewo, Morąg, Bartoszyce, Giżycko, Orzysz, Wesoła, Chełm, Siedlce, Zamość) na terenie 3 województw, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. To prawie 6000 żołnierzy zawodowych (uzupełnianych dodatkowo ponad 400 żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych) oraz ponad 300 pracowników wojska.
       Głównym zadaniem dywizji w 2012 r. było utrzymanie gotowości bojowej w ramach wojennego przeznaczenia oraz powrót do kraju z rejonu pełnienia misji X Zmiany PKW Afganistan, której zasadniczy trzon stanowili żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz pozostałych jednostek 16 Dywizji. Osiągnięciu tego celu służy proces codziennego szkolenia w garnizonach, na placach ćwiczeń i poligonach.
       W ramach zadań pokojowych nasi żołnierze realizowali i realizują zadania w składzie misji pokojowych i stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie, Syrii, Kosowie, Libanie a nawet w Sudanie, Czadzie i misji obserwacyjnej w Gruzji.
       Nasze jednostki utrzymują wydzielone siły i środki do użycia w sytuacjach kryzysowych na terenie miast i w rejonach naszej odpowiedzialności.
       Dotyczy to m. in. akcji przeciwpowodziowych, przeciwlodowych w tym ochrona mostów i przepraw oraz kruszenie pokryw lodowych zagrażającym mostom metodą wybuchową, zwalczanie innych klęsk żywiołowych, akcje antyterrorystyczne, grupy naziemnego poszukiwania, elektrownie polowe i wiele innych.
       Nasi saperzy: 6 patroli saperskich w Braniewie, Giżycku, Orzyszu, Wesołej, Chełmie i w Elblągu, zabezpieczają 4 województwa i praktycznie każdego dnia podejmują „niebezpieczne znaleziska” – niewypały i niewybuchy głównie z czasów II Wojny Światowej.
       Zapewniam, że nasi żołnierze mają swój czas służbowy „wypełniony po brzegi”.
      
       Dziś 16 PDZ obchodzi 93. rocznicę swego istnienia. Szczegółowy program uroczystości rocznicowych przedstawia się następująco:
      
       14 września

       godz. 11.10 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy 16 PDZ – Katedra Świętego Mikołaja w Elblągu;
       godz. 13.25 - 13.55 – równoczesny przemarsz Orkiestr Wojskowych, pododdziałów Jednostek Wojskowych 16 Dywizji, Szwadronu Kawalerii z rejonu ulic Królewieckiej, Płk Dąbka, 12 Lutego oraz Nowowiejskiej na Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka;
       godz. 14 – Uroczysta zbiórka pododdziałów na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka z okazji 93. rocznicy powstania 16 PDZ – w trakcie zbiórki: meldunek i przegląd pododdziałów, podniesienie Flagi Państwowej, okolicznościowe wystąpienia, wręczenie wyróżnień z okazji Święta Dywizji, Salut Armatni, złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka, pokaz walki wręcz, defilada pododdziałów oraz Szwadronu Kawalerii ze Starogardu Gdańskiego.
      
       16 września

       godz. 12 - 16 – Festyn dla mieszkańców Elbląga i regionu z okazji Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.
       W programie festynu m. in.:
       - pokazy sprzętu i uzbrojenia, będącego na wyposażeniu 16 Dywizji, ale także Sił Zbrojnych RP, pokazy sprawności i wyszkolenia pododdziałów;
       - zabawy i konkursy dla uczestników;
       - stoiska prezentujące dorobek jednostek i miast garnizonowych;
       - wojskowa grochówka;
       - wiele innych atrakcji i bardzo, bardzo dobrej zabawy.
      
       Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach 93. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
      
       Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie mogą zapoznać się Państwo z historią i teraźniejszością 16 Dywizji Zmechanizowanej jak i wszystkich podległych jednostek naszej dywizji.
       Szczegółowe informacje można uzyskać u mjr Zbigniewa Tuszyńskiego pod nr tel. 230 22 31 lub 693 168 261.
      
       W związku z planowanymi uroczystymi obchodami Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, informujemy – szczególnie elbląskich kierowców – o utrudnieniach i ograniczeniach w ruchu drogowym na terenie miasta, w obrębie ulic płk Dąbka, Teatralnej, Królewieckiej, Nowowiejskiej, 12 Lutego oraz Pl. Kazimierza Jagiellończyka.
       Utrudnienia będą występowały 13 września w godz. 10-12 oraz 14 września w godz. 13.20-14.45.
      
       Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama