
Papierek po gumie do żucia ulega rozkładowi po ok. 2-3 tygodniach, a bilet autobusowy po 4 miesiącach. Setek lat potrzebuje woreczek z tworzywa sztucznego, a tysięcy szklana butelka. Powiało grozą? A groźnie być nie musi, jeśli będziemy dbać o środowisko. Najlepiej od najmłodszych lat. Harcerze proponują ekologiczną edukację i 22 września zapraszają na Zielony Festyn.
- Problem odpadowy ciągle ewoluuje – mówi Jolanta Warzecha z Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Elblągu. – Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiają się nowe śmieci, np. elektrośmieci. Ważne, by je porządkować, segregować. Wszystkim nam przecież chodzi o to, by żyć w czystym środowisku i takie pozostawić przyszłym pokoleniom.
Czy akcja „Sprzątanie Świata” przynosi efekty?
- Wiele osób, które 20 lat temu chodząc do przedszkola czy szkoły brało udział w tej akcji, dziś studiuje bądź ukończyło studia biologiczne, medyczne i pokrewne. Ekologia jest dla nich czymś ważnym i przekazują to swoim dzieciom – wskazuje Jolanta Warzecha. – W Elblągu wiele się zmienia na plus – kontynuuje. – Jest więcej ścieżek rowerowych, rajdów, a to też sprzyja ekologii i sprawia, że Elbląg jest coraz piękniejszym miastem.
Na ekologiczną edukację od najmłodszych lat stawiają harcerze i 22 września zapraszają na Zielony Festyn.

- Zabawa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, ale i do wszystkich mieszkańców – mówi Ewelina Dżugan z Harcerskiej Służby Informacji. – Od godz. 11 do 14 na Pl. Kazimierza Jagiellończyka odbywać się będą warsztaty szczudlarskie, konkursy, będzie można „podrasować” swój rower, ozdobić siodełko bądź ramę. WORD przygotuje tor przeszkód, będzie także konkurs na najbardziej oryginalny strój rowerowy. Na plac przybędą również rowerzyści, którzy kolumną przejadą ulicami miasta – zapowiada.
Program Zielonego Festynu
22 września Pl. Kazimierza Jagiellończyka
godz. 11 - rozpoczęcie festynu
godz. 11.15 - konkurencje i warsztaty skierowane do szkół i osób, które odwiedzą festyn na rowerach
godz. 11.15-12.30 - warsztaty dla szkół podstawowych - m.in. możliwość ozdobienia swojego roweru, tor przeszkód, warsztaty ekobuttonów, możliwość pokonania trasy na symulatorze jazdy w terenie górzystym
godz. 12.30 - 13.10 - przygotowanie do pokazu mody "Cztery pory roku rowerowe", gry wielkoformatowe - eko-scrabble, mega misie i eko-twister
godz. 13.10 - pokaz mody
godz. 14 - zakończenie festynu.