UWAGA!

Biel i czerwień na starówce

 Elbląg, Biel i czerwień na starówce
fot. Anna Dembińska

2 maja świętujemy w kraju Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, z opóźnieniem spowodowanym pogodą, odbył się uroczysty przemarsz przez elbląską starówkę. Zobacz zdjęcia.

- Jako uczniowie klasy mundurowej uważamy, że to ważne święto. Zdajemy sobie sprawę, ile włożono trudu i wysiłku w to, żebyśmy mieli taką flagę, a nie inną. Skoro jest takie święto, to chcieliśmy przyjść je świętować. Decyzja, czy marsz wyruszy, nie należy do nas, ale chętnie byśmy poszli niezależnie od pogody – mówił przed rozpoczęciem pochodu Kornel Błaszczyk z klasy mundurowej w ZSEiO.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nosi imię właśnie Flagi Polski.

- Jako młodzież, która ma patriotyczne nastawienie, bierzemy udział we wszystkich uroczystościach. Jesteśmy z tego dumni. Zawsze jest taka myśl, żeby skorzystać z wolnego i robić coś innego, ale wybraliśmy to, co jest dla nas ważniejsze – mówi jego kolega, Kacper Adamowicz, również uczeń klasy mundurowej.

"Jestem tu, bo syn miał uczestniczyć w pochodzie". "Jestem tu, bo to święto naszej narodowej flagi". "Dziewczyna mnie tu przyprowadziła, bo chce dostać dobrą ocenę w szkole" - słyszymy od naszych rozmówców, kiedy jeszcze nie ma pewności, czy pogoda nie przekreśli możliwości realizacji wydarzenia. Ostatecznie marsz przechodzi ulicami starówki.

Wiceprezydent Piotr Kowal dziękował dziś uczestnikom przemarszu i zapraszał do uczestnictwa w wydarzeniach zaplanowanych na 3 maja. Wyraził też nadzieję, że nie tylko dziś, ale zawsze będziemy pamiętać o biało-czerwonej fladze.

Jak przypominają materiały rządowe, flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. "W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama". "Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią". "Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody". "Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed inną flagą lub znakiem".

Dzień Flagi wprowadzono w Polsce w 2004 r.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama