UWAGA!

Elbląg ćwiczy. Na wszelki wypadek

 
Elbląg, Dziś ćwiczenia odbywały się na terminalu pasażerskim...
Dziś ćwiczenia odbywały się na terminalu pasażerskim... (fot. Witold Sadowski)

Grupa terrorystów chciała dziś (29 maja) wedrzeć się do miasta od strony terminalu pasażerskiego. Próbę przemytu osób i broni udaremnili funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej. Na pokładzie statku wybuchł pożar, który ugasili strażacy, a całą sytuację monitorowali policjanci. Kilka godzin później doszło do skażenia ujęcia wody pitnej w zakładzie przy ul. Królewieckiej. Na jutro zaplanowano kolejne ataki i katastrofy - w ramach ćwiczeń. Zobacz fotoreportaż.

Na terenie miasta odbywa się ćwiczenie powiatowe „Elbląg 2014”. Polega ono na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu działań mających na celu likwidację skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych wywołanych na skutek ataków terrorystycznych. W ćwiczeniu biorą udział służby miejskie i formacje obrony cywilnej oraz służby mundurowe. Wykonują zadania według przygotowanego wcześniej scenariusza.
       Dziś (29 maja) przed południem przy terminalu pasażerskim zacumował statek. Jak się szybo okazało, pod pokładem ukrywało się czworo nielegalnych pasażerów. Nie mieli oni pozwolenia na przekroczenie granicy naszego kraju ani dokumentów potwierdzających tożsamość. Do akcji wkroczyli funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej, a gdy z ładowni zaczęły wydobywać się kłęby dymu, również strażacy. Sytuację z lądu, ale i z wody monitorowali policjanci, przypłynęły także łodzie innych służb.
       - Dziś symulujemy wpłynięcie jednostki do portu, na której są przemycane osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę – mówił ppłk SG Arkadiusz Kulik, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Elblągu. - Nasi funkcjonariusze starali się opanować sytuację. Były osoby poszkodowane, które opatrzyli ratownicy, doszło również do pożaru jednostki pływającej, a płetwonurkowie ze Straży Pożarnej poszukiwali elementów, które przemytnicy wyrzucili za burtę.
       - Założenie ćwiczenia jest takie: w wyniku skomplikowanej sytuacji politycznej dochodzi do szeregu incydentów na terenie naszego miasta – wyjaśniał kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. - Dziś działania na statku, na terenie EPWiK, gdzie prawdopodobnie doszło do zatrucia ujęcia wody. Na jutro z kolei zaplanowane zostały działania przy ataku terrorystycznym na cysternę przewożącą paliwo, awarię techniczną w browarze polegającą na wycieku amoniaku oraz selekcję osób poszkodowanych w szpitalu wojewódzkim.
       Jak scenariusz ćwiczenia ma się do realnych zagrożeń?

  Elbląg, ... i na terenie EPWiK przy ul. Królewieckiej
... i na terenie EPWiK przy ul. Królewieckiej (fot. WS)

- Mówimy o zagrożeniach hipotetycznych, ale w historii naszego państwach, a także innych państw na całym świecie, dochodziło do zdarzeń, które uważane były za niemożliwe – stwierdził kpt. Siagło. - Ponadto, podobne działania musielibyśmy prowadzić np. gdyby doszło do awarii technicznych. Musimy więc sprawdzić jak współdziałają służby, jaki jest przepływ informacji.
       - Jesteśmy granicą UE, a w obecnej sytuacji politycznej, w obliczu konfliktów, które obserwujemy za naszą wschodnią granicą, musimy być przygotowani – dodał płk SG Arkadiusz Kulik.- Musimy ćwiczyć i wyciągać wnioski.
       Ćwiczenie "Elbląg 2014" obserwują miejscy urzędnicy, a także samorządowcy z regionu.
      
       Zobacz także zdjęcia wykonane przez Michała Kunę z ćwiczeń w elbląskim browarze.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Super, to jak już się pobawili w wojnę, to niech wezmą się do niwelowania szkód w Drużnie
 • Na rzece Wąskiej jest skażenie i nie trzeba go symulować. ZAMIAST TAM DZIAŁAĆ TO ĆWICZĄ PAWIANA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  mariusz605(2014-05-29)
 • Ćwiczenia bez strat i bez zagrożenia ogniowego ze strony terrorystów, zainspirowane i wyreżyserowane. BUUUUHAHAHAHAHAAHA. Równie dobrze mogli tam postawić misie pluszowe. Do Afganu ich wszystkich posłać jak żołnierzy na misjach pod ostrą amunicje wtedy moze by coś byli warci a tak łopatki, grabki, jajca ogolić i do piaskownicy.
 • Mamy prawdziwy atak terrorystyczny na naturę na jeziorze Drużno. Ale służby i ludzie w nich zatrudnieni piszą sobie inny scenariusz. Lekko komediowy i pozbawiony realizmu, bo tak należy nazwać niby atak terrorystyczny na terminal pasażerski. Cały przebieg ćwiczeń to czarna komedia w obliczu prawdziwej katastrofy na pobliskim jeziorze. Ćwiczący (czyt. bawiący się) ani myślą pomagać tym, co ofiarnie walczą z zatrutą wodą i jej skutkami. A przecież w swoim programie ćwiczeń mają zaplanowaną walkę z rozszczelnioną cysterną z chemikaliami ! To może zacznijcie ćwiczyć w realu ! To i koszta będą niższe i pożytek z Was większy. Nie umieliście zadziałać tam gdzie byliście potrzebni i te wasze ćwiczenia są psu na budę. Nie wykazaliście się mobilnością i zdrowym rozsądkiem nie umieliście z marszu przystąpić do prawdziwej akcji. Życie nie pisze scenariuszy i planów, a Wy bez nich nie poradzicie sobie w ogóle. Bawcie się dalej.
 • A na prtzystanku PKS w Nowej Pasłęce jest etatowy pkt przezutowy. .. i co ? I nic. Fajki na bazarze w Egu tysz som i co ? i nic. Wódkę rosyjską na szklanki na targowisku elbląskim. .. .ehhhhh Wstyd Panowie, wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Rusoholik(2014-05-29)
 • Ale o jednostkach służbowych Urzędu Morskiego to juz ani słowa, a przecież gdyby nie (darmowe) wypożyczenie jednostki " Hydrograf-7" do ćwiczeń to albo by się nie odbyły, albo musieliby wypożyczyć (odpłatnie) inną jednostkę, pewnie prywatną i za duuużą ksaę, ale to już zostało pominięte - ciekawe czy organizator pokryje chociaż koszty paliwa??? czy tylko na krzywy ryj???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  matros(2014-05-29)
 • i sie maruuuuudy odezwały. .. .kupcie sobie " maść na ból dupy" (patrz np. allegro)
 • martwe zwierzeta odławiac i szukac sprawców - prawdziwych terrorystów! zbrodnia na naturze się stała a ci się bawią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  szimurina(2014-05-29)
 • Tak się dzieje jak dyrektorem od zarządzania kryzysowego zostaje były dowódca dywizji, który posiada niedosyt ćwiczeń poligonowych.
 • raz w roku też się spowiadasz. .. .więc daj spokój ludziom co raz w roku ćwiczą. .. .
 • sranie po ścianie zamknijcie granice z kacapami i po problemie, a co to za zadyma była dziśiaj pod szpitalem gelertowej pełno policji było co Tusk odwiedził?????///
 • najpewniejsze to to Skażenie Wody Pitnej. Dzieki amerykańskim koncernom, co prują i wiercą polską ziemię za gazem łupkowym. Polecam na googlach hasło : " 7 Grzechów Głównych Gazu Łupkowego" . Dopiero po przeczytaniu tego materiału - zrozumiecie, o co biega z tą " rewolucja łupkową" . Rzecz odnosi sie do zaplecza tejże " rewolucji" w jej ojczyźnie, USA. Włosy staja dęba. Równiez dlatego, że wszystko to trzymane jest w Polsce w wielkiej Tajemnicy. Autor dodrapał się po prostu do amerykańskiego Prawa i SZWINDLI w samym Białym Domu, dzięki którym amerykańska oligarchia władzy ( finansiści, politycy, gas-oil biznes) - " legalnie" TRUJE własne społeczeństwo dla własnych, prywatnych ZYSKÓW. Jeśli truje własnych współobywateli, to co dopiero wyczynia z tubylcami w neokolonialnych krajach III Świata, a przecież tak jesteśmy przez jankesów traktowani ( choćby kwestia wiz o tym świadczy!)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  excellsior(2014-05-30)
Reklama