UWAGA!

Elbląg na przekop jeszcze poczeka

 
Elbląg, Mierzeja Wiślana to miejsce lęgu wielu ptaków
Mierzeja Wiślana to miejsce lęgu wielu ptaków (fot. AD)

Jedno jest pewne – Mierzeja Wiślana i jej przekop od dobrych kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu lat jest obiektem analiz i raportów. Na kanale żeglugowym szczególnie zależy miastu, które widzi w nim szansę na rozwój. Na razie jednak wiadomo tyle, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju po raz kolejny zleciło opracowanie plan przekopu przez Mierzeję.

Elbląg aktywnie zabiega o przekop, bo widzi w nim szansę na rozwój portu, nowe miejsca pracy, czy ożywienie ruchu turystycznego. Władze zorganizowały więc konferencję, która dziś (10 czerwca) miała przekonać, że przekop przez Mierzeję jest możliwy i potrzebny.
      
       Ekonomia a natura
       Wśród zaproszonych gości pojawiła się Maria Ebelt, która od lat jest biegłym w zakresie opracowywania prognoz i ocen oddziaływania na środowisko. Tym, którzy na konferencję przyszli przybliżyła jak wyglądało spojrzenie na ten problem w różnych prognozach na przestrzeni ostatnich lat. I tak według dokumentów i relacji Ebelt żadna z analiz nie kwestionuje faktu, że przekop przyniósłby korzyści ekonomiczne oraz ożywiłby ruch turystyczny. Najwięcej wątpliwości pojawia się przy aspektach przyrodniczych – przekop mógłby być zagrożeniem dla soczewki wód słodkich Zalewu Wiślanego, które znajdują tuż przy gruncie i przez wiele lat stanowiły ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Mierzei. Poza tym ziemia, którą należałoby wywieźć miałaby być materiałem do utworzenia wysp na wodach mierzei, a to stanowiłoby zbyt dużą ingerencję w tamtejszy ekosystem. Wśród minusów znalazła się również wycinka lasu, fragmentaryzacja siedlisk, czy zanieczyszczenie wód.
      
       Kopmy, ale z głową

       Z kolei prof. Bohdan Zadroga z Politechniki Gdańskiej, który był w zespole opracowującym studium wykonalności budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję wskazywał na to, że taka inwestycja jest możliwa.
       – Straty zawsze będą, ale chodzi tu o to, żeby były jak najmniejsze – mówił prof. Zadroga.
       I wskazywał na szereg działań, które mogą je zminimalizować, m.in. budowa w sposób proekologiczny - zminimalizowanie hałasu, wykorzystanie odpowiednich materiałów, tymczasowa kładka na drodze 501, wykorzystanie urobku, tj. mówiąc najprościej wykopanego piachu, np. do sprzedaży na cele budowlane, ustawienie na dnie kurtyn, które ograniczałyby zmętnienie wód, czy praca poza okresem lęgowym ptactwa czy ryb.
      
       Na razie jednak Elbląg może jedynie o przekopie mówić, bo Mierzeja Wiślana leży m.in. na obszarze Natura 2000, czyli programu unijnego, który chroni miejsca szczególnie cenne i zagrożone w skali Europy. Przekop wymaga zgody Komisji Europejskiej, a ta w styczniu tego roku uznała, że dokumentacja, która miałaby przedstawić wpływ inwestycji na środowisko jest niewystarczająca.
       Dlatego resort infrastruktury po raz kolejny musi taki plan przekopu przedstawić, bo ten, który obejmował lata 2008 – 2013 już wygasł.
       Istotna jest tutaj również wola polityczna, nie tylko na szczeblu samorządowym.
       Jak podała pod koniec maja Gazeta Wyborcza "Tusk w lipcu zeszłego roku mówił, że przekop Mierzei Wiślanej będzie możliwy, jeżeli okaże się opłacalny i bezpieczny ekologicznie. "Gdyby jednak Elbląg miał do tej inwestycji dopłacać i byłaby ona zagrożeniem ekologicznym, przekopu nie będzie" – powiedział."
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • przestańcie mydlić oczy. Putin powiedział Polakom że jak przekopią Mierzeje to wojna murowana. Już dziś szkolą się w obwodzie Kaliningradzkim na wypadek rozkazu ataku na Polskę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  18
  MONek(2014-06-10)
 • MariuszLewandowski-Fc No cóż Pan Gęsicki niestety zniekształca wnioski z debaty. Pani Ebelet /pomimo" dukania" / jasno powiedziała że 600 stronicowe opracowanie ekologiczne jasno pokazuje że jest oczywisty interes społeczny w budowie kanału a nadto że szkody w ekosystemie w zasadzie dotyczą grzybów i roślin. Problem z wodą to jedyna niewiadoma ale nie takie wodociągi w Polsce się buduje a nadto betonowe ściany rowu wcale nie muszą przerwać przepływu w pokładach wód słodkich. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  MariuszLewandowski-Fc(2014-06-10)
 • To bardzo dobrze, przez następne kilkanaście lat mogą prowadzić dyskusję nad przekopem, spotykac się pić kawkę i jeść ciasteczka, a później hucznie obwieszczać wszystkim jak to cieżko pracują :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  hehehehhe(2014-06-10)
 • Powiedzcie darmozjady szczerze ile już kasy roztwoniliście na wsze puste gadki gdyby to był Kanał Panamski to w Polsce dyskusja trwałaby 100lat debaty spotkania kawka wóda itp na świecie robią nie takie przekopy ale to mądrzy ludzie una s dyskusje trwaja latami nawet że żaby moga stracić głos i nie będą kumkać
 • Przekopiemy. .. kiełbasę wyborczą ! Głupi, głupi, głupi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Żyglarz(2014-06-10)
 • Tak się czasem zastanawiam czy ci ludzie rzeczywiście są tak infantylni i pozbawieni realizmu czy tylko udają - ale chyba to pierwsze bo ignorancją pachnie na kilometry a szczególnie te położone po stronie pomorskiego i u braci Moskali, którzy równo z nami lecą od 70,e od 75 lat przeca. .. .. z wielkim okładem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  AMalejużniekoniecznie(2014-06-11)
 • Zaprosili tych co chcieli a nie tych co powinni. Jestem elblążaninem, czlonkiem polskiego Towarzystwa Nautologicznego i w tej sprawie (przekopu Mierzej) mojego głosu nie chcą posłuchać Bo ja się na początku pytam " Jak możecie prowadzdzić badania bez punktu odniesienia, co badacie. jak można badać skutki przekopu bez przyjecia konkretnej lokalizacji ekonomicznie uzasadnionej a taką są piaski" . To co " ekipa ekspertów robi" a może nie Piaski tylko inne miejsca i bawi się tracąc czas, pieniadze już w utopiono 5mln a moze i więcej a to petla Żuławska a to rewitalizacja Kanału elbląsko- Ostródzkiego i. t. p inwestycje drugo planowe. oszusci nigdy nie mają uczciwych intencji nie mówiac o działaniach. A to wszystko robią oszusci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Agvarius(2014-06-11)
 • byłem na tej konferencji nikt nie zgłosił zastrzeżen z naukowców co do przekopu biorąc pod uwagę wszystkie względy!! a były głosy od naukowców ze jełopy z UNII chcą zrobić z POlski rezerwat i skansen!!!!! a w np. Holandii mają w dupie wszystko!!! i robią co chcą. , Platforma chce przysrać PIS-owi co był inspiratorem tego projektu przekopu, a elbląskie mendy z PO oficjanie są za a naprawdę przeciw!! Szkoda ze panstwa nie było na konferencji ale Elblaskie [POwskie ]]portale nie raczyły ogłosic że taka konferencja bedzię!!!!!
 • Zniszczeniu ulegnie tylko paredzisiat metrów z kilometrów miejsc lęgowych, o wodach nie ma co mówić bo w Zalewie WIslanym nic cennego nie żyje. 40 milionowy kraj a nie stac nas na przekopanie kilometra kanału, w czasach gdy drażą tunele pod Alpami albo pod Kanałem LaManche. Prusacy przekopali kanały między większością jezior w XIX wieku. Polacy nie mogą, nie chcą dorobić sobie jednego kilometra żeby był swobodny przepływ. .. .żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  szimurina(2014-06-11)
 • W normalnym kraju oprócz przekopanego kanału dawno byłby most przez zalew do Krynicy Morskiej. Z Elbląga do tego znanego kurortu jechałbyś 20 minut. Niestety nie zostaliśmy drugą Japonią.
 • Elbląg to wieś co tu przypłynie? Po jaki grom ten przekop, jaki interes społeczny? Kto będzie Żuławy podwyższał, chronił przed zalaniem?
 • Hej experci !!! Przespacerujcie się w Kątach na rezerwat kormoranów i popatrzcie na skutki superochrony w majestacie prawa. Może ktos w końcu ogłosi ile i kto skasował za dotychczasowe analizy z bożej łaski i kto je sponsorował. W Holandii takie przekopy to dzieci w przedszkolu robią łopatką z wiaderkiem.
Reklama