UWAGA!

Elbląg przyjazny elektromobilności

 
Elbląg, Elbląg przyjazny elektromobilności
fot. nadesłana

Urzędnicy miejscy w Elblągu zostali przeszkoleni z elektromobilności i ustawowych wymogów w tym zakresie. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, największa organizacja branżowa w kraju, wyróżniło także magistrat certyfikatem „Miasta przyjaznego elektromobilności” oraz podpisało z gminą List intencyjny o współpracy, w ramach którego PSPA będzie wspierało Elbląg w zakresie wdrażania elektromobilności.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV.
       - Cykl ogólnopolskich szkoleń dla miast, organizowany przez PSPA, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
       W szkoleniu w Elblągu wzięło udział około 50 urzędników. Poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych. Dysponują odpowiednią wiedzą niezbędną do wdrażania elektromobilności, co potwierdza certyfikat „Miasto przyjazne elektromobilności”, przyznany Elblągowi przez PSPA. Odebrał go wiceprezydent miasta Janusz Nowak.
       - Jesteśmy na początku drogi do elektromobilności, ale już dzisiaj dołączamy do miast otwartych na innowacje, które budują wiedzę w tym zakresie. Dziękujemy PSPA za organizację profesjonalnego szkolenia, przyznany certyfikat i deklarację  wsparcia przy wdrażaniu elektromobilności – powiedział wiceprezydent Janusz Nowak.
       Współpraca opierać się będzie w szczególności na upowszechnianiu wiedzy związanej z rozwojem nowej mobilności w miastach, w tym rozwoju sektora elektromobilności, inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji branżowych, przyczyniających się do wypracowania lepszych jakościowo rozwiązań w zakresie rozwoju rynku paliw alternatywnych, wymianie posiadanej wiedzy i doświadczeń w przedmiotowym zakresie oraz inicjowaniu i prowadzeniu wspólnych projektów.
       W tym roku PSPA przeszkoli jeszcze pracowników ponad 20 urzędów miejskich w Polsce, w tym m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Toruniu i Bydgoszczy. Do tej pory szkolenia odbyły się w Rzeszowie, Rybniku, Tychach, Gdańsku i Gdyni, a także dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach. Kolejne samorządy mogą zgłaszać chęć organizacji darmowych szkoleń poprzez stronę elektromobilnoscwpraktyce.pl.
      
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • no brawo, tylko szkoda ze punktu ładowania miasto nie potrafi postawic od 2 lat.
 • Pic na wodę tak jak dotacje na piece :)
 • Jestem ciekaw ile takie zabawy kosztuja podatnikow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  inzynier2(2019-02-05)
 • Szanowny Panie Nowak czy otrzymał Pan moje informacje nt. elektromobilności? Nie otrzymałem od Pan żadnej wiadomości. Czy mam rozumieć iż ignoruje Pan zwykłych ludzi chcących coś dla miasta zrobić? Proszę o odpowiedz na pismo z dnia 22 stycznia 2019 r. .A może metodą pisowską zamiata Pan sprawy pod dywan lub iz sprawy nie ma czy też ze zwyczajem, ,naszych ukochanych przywódców, ,pojedynczy człowiek się nie liczy, ,?? A może trzeba poczekać 30 dni tz maksymalny termin na odpowiedz dla władzy administracyjnej.
 • "Urzędnicy miejscy w Elblągu zostali przeszkoleni z elektromobilności i ustawowych wymogów w tym zakresie. " Cóż to oznacza? Zazwyczaj pierdu -pierdu przy kawce, za sporą kasę. Zapewne powstaną kluczowe stanowiska w pałacu na Łączności zajmujące się tym, dyplomy zawisną na ścianach i będzie można szerokim strumieniem wydawać publiczne /niczyje pieniądze na SF.
 • Przytulanie pieniędzy w imię szlachetniej idei. Skorzystają szkolący, a mieszkańcy dalej dusić będą się w smogu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  basiaBasiabasia(2019-02-06)
Reklama