UWAGA!

Elbląg solidarny, Sejm nie

 
Elbląg, Elbląg solidarny, Sejm nie
(fot. RG)

„Elbląg solidarny z rodzicami osób niepełnosprawnych” - napis tej treści wraz z podpisami mieszkańców naszego miasta nie dotarł do Sejmu. Elbląskiemu senatorowi Jerzemu Wciśle zabrała go Straż Marszałkowska przed wejściem do hotelu poselskiego. - Uważam, że marszałek Sejmu nadużył swoich uprawnień. Napisałem w tej sprawie protest do marszałka Senatu – mówi Jerzy Wcisła.

Elbląski senator zwołał dzisiaj briefing prasowy, by poinformować o ostatnich wydarzeniach w Sejmie. Jak się okazuje, w ostatnich dniach protestu osób niepełnosprawnych i ich rodziców chciał im przekazać podpisy poparcia elblążan, które były zbierane podczas jednego z happeningów na placu Słowiańskim.
       - Wziąłem ze sobą zwinięty w rulon napis, bo obiecałem elblążanom, że przekażę podpisy poparcia protestującym. Do głowy mi nie przyszło, że będą miał problem z wniesieniem apolitycznego niewinnego dokumentu do Sejmu. Wielokrotnie do potrzebujących przychodziłem, przynosiłem im żywność, którą pod Sejm dostarczały różne osoby, bo tylko parlamentarzyści mogli ją na teren Sejmu wnieść – mówił Jerzy Wcisła. - Nie byłem oczywiście zaskoczony, że panują wzmożone względy bezpieczeństwa, bo dostaliśmy o marszałka informację, że w związku ze Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO wszystkie osoby, łącznie z parlamentarzystami, będą poddawane kontroli pirotechnicznej. Po przejściu tej kontroli i przepuszczeniu bagaży przed prześwietlarkę kazano mi otworzyć tubę z rulonem i gdy zobaczono ten napis („Elbląg solidarny z rodzicami osób niepełnosprawnych” -red.) zbiegli się funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej i ich dowódca uznał, że ja nie mogę tego wnieść do hotelu poselskiego, że muszą mi to zdeponować. Na pytanie, na jakiej podstawie, dostałem odpowiedź, że takie jest zarządzenie marszałka Sejmu. Powiedziałem, że jestem senatorem i mnie zarządzenia marszałka Sejmu nie obowiązują. Wtedy stwierdzili, że mi tego nie oddadzą. Nie wpuścili mnie też ani do Senatu ani do Sejmu na kolejnych bramkach, bo oświadczono mi, że nie posiadam przepustki NATO-owskiej, a zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora mam dostęp do każdej instytucji publicznej. Nie pozwolono mi nawet wziąć moich materiałów z Senatu– opowiadał dzisiaj senator.
       Jerzy Wcisła w związku z tymi wydarzeniami skierował do marszałka Sejmu protest, w którym pyta m.in. o to, dlaczego marszałek Sejmu wydaje zarządzenia, które mają obowiązywać senatorów. - Jakim prawem strażnicy marszałkowscy wcielają się w rolę cenzorów politycznych? Jakim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO był ten kawałek papieru z hasłem i podpisami? Dlaczego uniemożliwiono mi wejście do Senatu, mojego miejsca pracy, i spotkania z protestującymi? - pytał w piśmie senator i sam poniekąd sobie odpowiedział na spotkaniu z dziennikarzami: - Oczywiście my wiemy, że Zgromadzenie Parlamentarne NATO było pretekstem, aby odizolować protestujących od całego świata zewnętrznego, od posłów, zrobić atmosferę osaczenia. Nie może być tak, że partyjny nominat będzie wykorzystywał funkcję marszałka, by bronić swojego interesu partyjnego – stwierdził senator. - W zależności od tego, jaka będzie odpowiedź marszałka na mój protest, będziemy zastanawiali się w klubie parlamentarnym PO, co z tym dalej zrobić. W każdym razie pogodzić się z tym nie możemy.
       Senator odzyskał arkusz z podpisami, przyczynę całego zamieszania. Stał koło niego podczas prasowego briefingu. Dzisiaj obiecał, że dostarczy go do osób, które protestowały w Sejmie. - Chcą zorganizować wystawę, na której pokażą różne przedmioty związane z ich 40-dniowym protestem. Mam nadzieję, że to elbląskie hasło z podpisami poparcia też się na niej znajdzie.
       Kilka dni temu partie opozycyjne podpisały pakt solidarnościowy w sprawie pomocy osobom niepełnosprawnym. - Dla mnie jest zobowiązaniem i mam nadzieję, że tak będzie dla wszystkich partii, które się pod nim podpisały. PiS nie jest rządem, który dostrzega potrzeby osób słabszych. Daje pieniądze tam, gdzie to ma sens wyborczy, polityczny. Po prostu płaci „łapówkę” narodowi, żeby go popierał – stwierdził, przyznając jednocześnie: - Nie miałem świadomości, jaka jest sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, nie tylko tych protestujących.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Się pan za mnie nie wypowiada. Ja nie biorę udziału w w tej waszej politycznej gierce.
 • "Nie miałem świadomości, jaka jest sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, nie tylko tych protestujących." to w jakich jeszcze tematach, brak Panu swiadomosci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  4
  Realista1(2018-05-28)
 • Jestem całym sercem za poprawieniem bytu osobom niepełnosprawnym ale to co działo się w sejmie uważam za jedną wielką ustawkę. Ktoś z opozycji nieźle zmanipulował kilka kobiet, nakręcił je na tą całą szopkę i efekt dla opozycji jak marzenie. Zrobili z PIS nieludzkich, bezdusznych ludzi, sami wykreowali się na ludzi o szlachetnym sercu, szkoda tylko, że nic im nie dali jak sami rządzili. .. .I tak to jest właśnie, widzimy te szopki w TV, ściska człowieka serce, daje się zmanipulować a prawda jest taka, że to opozycja nakręciła kilka kobiet na protest w sejmie i puszka pandory się otworzyła. Takie granie na emocjach a ciemny lud to kupi. .. Proszę mi wierzyć, znam kilka osób, którym się koryto urwało i na prawdę zrobią wszystko aby do tego koryta wrócić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  55
  17
  niedamysięoszukać(2018-05-28)
 • To się narobiło, Senator nie może wejść do budynku Polskiego Parlamentu, o co tu chodzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  30
  klik(2018-05-28)
 • i znowu się chce podczepić żeby zaistnieć nic nie robił przez 8 lat nierządów PO. Wstyd schowaj się i nie wyłaż
 • Boze juz NIE mozna słuchac tych bzdur, powiedz co zrobiłes dla tej grupy gdy byłes u władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61
  8
  dzoana2(2018-05-28)
 • Schowajcie tego Wcisło bo tylko odstraszacie czytelnikow i reklamodawcow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54
  6
  jakokomisjapanuzabraniam(2018-05-28)
 • .. .atmosfera która wytworzyła się po tej "hucpie" w sejmie jest bardzo nieprzyjemna dla osób niepełnosprawnych. Zaczynam to odczuwać w rozmowach ze znajomymi. Chcę zaapelować do społeczeństwa - nie oceniajcie wszystkich niepełnosprawnych przez pryzmat kilku osób, które dla doraźnych własnych celów zrobiły to co zrobiły. Sytuacja materialna nie jest dobra ale niepełnosprawni nie są tylko "roszczeniowi". Styl zwracania uwagi na swoją sytuację też nie jest ich wymysłem. Więcej zrobiono szkody niż pożytku. Żal
 • Gdzie było PO i on jak rządzili. PO robi z siebie posmiewisko. A tym protestujący kobietom zabrac wszystko jak PIS taki zły niech PO i PSL im da. -WAŁA.
 • odaj swoją pensję senatora a sobie zostaw1000 zł na zycie. My za takie pieniądze zyjemy.
 • Jak zwykle czy to PiS, czy PO, wykorzystują zwykłych ludzi do swoich gierek politycznych. Współczuję tym osobom niepełnosprawnym, że teoretycznie w cywilizowanym kraju, nie otrzymują pomocy od państwa, godnej do minimum życia. Nie ma pieniędzy na pomoc chorym, za to jest na nagrody, wyjazdy, 500+ itp itd. Te dwie partie polityczne wybitnie podjudzają obywateli przeciwko sobie, język nienawiści jest normą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  18
  jdjd(2018-05-28)
 • Ty wierzysz, że PiS jest święty, nie ośmieszaj się. Jedni i drudzy są siebie warci, te same zakłamane ryje od 1989r., wciskają Polakom bajki.
Reklama