UWAGA!

Elbląska Godzina W

 Elbląg, W Elblągu oddano hołd Powstańcom Warszawskim
W Elblągu oddano hołd Powstańcom Warszawskim (fot. Anna Dembińska)

Punktualnie o godzinie 17 zawyły syreny w Elblągu. Pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Zobacz zdjęcia.

76 lat temu o godzinie 17 nastała godzina W i powstańcy warszawscy ruszyli do walki o wyzwolenie miasta.

- Powstanie Warszawskie wraz z upływem czasu staje się coraz ważniejsze, ma istotny wpływ na naszą narodową świadomość. Jest ciągle aktualne, jest przedmiotem rozważań i sporów we wszystkich jego aspektach. W naszej historii pełnej narodowych zrywów było to wydarzenie niezwykłe – mówił Ireneusz Ziemiński, prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu.

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni, powstańcy liczyli, że wesprze ich Armia Czerwona, która dochodziła do linii Wisły, pomocy udzielą też zachodni alianci. Pomoc nie nadeszła, a ciężkie walki trwały 63 dni.

- Stajemy więc przed elbląskim Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej, by przywołać heroiczny czyn Polaków jakim było Powstanie Warszawskie, najbardziej dramatyczny moment w historii Polski w XX w – mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - Przeistoczyło się w 63 dni zaciekłej walki o niepodległość, wolność, godność, honor i ojczyznę. Choć zakończyło się militarną klęską, to jednak miało ogromne znaczenie w kontekście politycznym. Powstanie Warszawskie było próbą pokazania, że choć Polska została zniewolona, to jednak wciąż zachowuje swoją odrębność – dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

Był apel pamięci, salwa honorowa, a pod pomnikiem kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, władzy centralnej oraz organizacje.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kibice Olimpii zdaje się słabo pamiętali.
 • WOJNA WOJNA ludzie jakieś alarmy wyją samoloty nad głową brzęczą WOJNA Polsko-Polska PIS-PO jedno zło
 • Niby dlaczego. ? Hashtagi: #A8Poczymwnosiszswawypowiedz
 • .. .teraz trwa właśnie III Wojna Światowa - wojna o zniewolenie całej ludzkości przez korpo-dziadków i cwaniaków typu bill gates. .. na tą wojnę - podobnie jak na tamtą - społeczeństwo znowu jest nieprzygotowane. .. i stacza się w dół chodząc w kagańcach, demonstrując swoją ufność do systemu, strach, brak krytycznego myślenia, analizy faktów. .. .społeczeństwo, którego spora część zamieniła już mózg na "telewizor"jak widać na ulicach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  7
  PoWstaniec(2020-08-01)
 • w końcu relacja z której jest trochę zdjęć. Wcześniej chyba im klisze rozdawali i musieli oszczędzać 1 na artykuł
 • Chwała Bohaterom Część Im pamięci
 • Widziałem to, tragedia pełno ludzi jeden na drugim zero odstępów bez masek bezmózgowie okropne pamięć do roku 44 macie super ale tego co dzieje się teraz nie pamiętacie opanujcie się
 • Na pomoc !!! Ten warczący samolot na głową codziennie od rana do późnego wieczora doprowadza już do szału. Jestem na co dzień spokojnym człowiekiem, ale ten samolot doprowadza nas wszystkich do szału i powiem jakbym miał rakietę ziemia-powietrze to bym ją na 100% użył !!!!! No jak można tak ludzi doprowadzać do takiego stanu. Może w końcu decydenci coś z tym warzacym skur. .. Lem zrobią i go uziemią na zawsze.
 • Gdybym wiedziała to bym tam poszla. Portel wgl nie informuje o pewnych wydarzeniach niestety. .. Ladny artykul, ciekawe zdjecia
 • A co tam robi towarzysz Mańkut?
 • Jestem chora, po poważnej operacji. Nie mogę odpocząć w spokoju, bo od rana lata ten samolot. Mieszkam na Zatorzu. Naprawdę ktoś nie ma litości. Nie liczy się z Nikim i niczym.
 • Godzina W Godzina W dała im znak by walczyć o honor i godność człowieka by dalej w powietrzu łopotał Orzeł Biały szli do powstania nikt nie zwlekał. Choć krew z barykad płynęła obficie nie było broni lecz walczyć każdy chciał oddawał dla Ojczyzny z honorem swe życie wśród lasu krzyży i ludzkich ciał. Lecz serca były dziecinne i młode po jasnych włosach płynęła często krew hełmy niemieckie wpadały im na głowę walczyli za Ojczyznę i przelewali krew. Cuchnęły czeluście mrocznych kanałów gdy tylko już jedna pozostała droga z modlitwą na ustach ginęli w czeluściach konali wzywając cicho matkę Boga. Płakały matki poległych synów do piersi tuliły strzępy ciał w żałobie do Boga podnosiły głowę wśród świstu kul i huku dział. Padło powstanie w nierównej walce pozostał honor i wieczna chwała gdy idę przez Warszawę i słyszę grzmot burzy myślę że to biją powstańcze działa. Dalej łopoce Sztandar Polski i dumnie lśni Orzeł w złotej koronie oddajmy hołd poległym powstańcom pochylmy głowy kleknijmy w ukłonie. Henryk Siwakowski'Elblag
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  6
  Kaczor(2020-08-01)