UWAGA!

Elblążanie wiedzą najlepiej, czego im potrzeba

 Elbląg, O budżecie obywatelskim mówiono podczas dzisiejszej (20 sierpnia) konferencji prasowej prezydenta Elbląga
O budżecie obywatelskim mówiono podczas dzisiejszej (20 sierpnia) konferencji prasowej prezydenta Elbląga (fot. WS)

Mieszkańcy Sopotu już od dwóch lat współdecydują o tym, na co zostaną wydane pieniądze z miejskiej kasy. Teraz także elblążanie będą mieli do dyspozycji 2 mln złotych na realizację swoich pomysłów. Może będzie to nowy plac zabaw, remont chodnika, a może nowe miejsca parkingowe? Urząd czeka na propozycje do 21 września.

Elbląg dołącza do krajowej czołówki miast, które wprowadzają w życie zasady budżetu obywatelskiego. Dzięki niemu mieszkańcy decydują, na co konkretnie zostanie wydana część pieniędzy z miejskiej kasy. Prezydent Grzegorz Nowaczyk zaproponował, by na budżet obywatelski w 2013 roku przeznaczyć 2 miliony złotych, po 400 tysięcy na każdy z pięciu okręgów wyborczych. To 2 proc. całego miejskiego budżetu.
       - Chcemy dowiedzieć się od mieszkańców, na co przeznaczyć te pieniądze – mówi Grzegorz Nowaczyk. – Mogą to być pomysły zupełnie szalone, nie ma żadnych ograniczeń. No, oczywiście muszą mieścić się w ramach możliwości finansowych – dodaje z uśmiechem prezydent.
       Z inicjatywą wprowadzenia budżetu obywatelskiego na rok 2013 wystąpiło do prezydenta trzech radnych: Ryszard Klim z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Antoni Czyżyk i Marek Kucharczyk (obaj Platforma Obywatelska).
       - To dla radnych okazja, by jeszcze bardziej zaangażować się w życie mieszkańców, a także szansa - dla radnych różnych ugrupowań, dla prezydenta - współpracy ponad podziałami. Jesteśmy w stanie dogadać się dla dobra miasta – zapewnia Marek Kucharczyk.
       - Radny musi mieć poczucie satysfakcji, gdy jego interpelacje wywierają wpływ, zwłaszcza na unowocześnianie samorządowego działania. To jednocześnie odpowiedź dla tych, czasem nawet radnych, którzy twierdzą, że interpelacje nie mają sensu. Mają! Wybrane elementy budżetu partycypacyjnego, obywatelskiego, przy poparciu prezydenta Grzegorza Nowaczyka, zaistnieją w budżecie roku 2013 – mówi radny Ryszard Klim. - Mieszkańcy, i tylko oni, w ramach przyjętych możliwości zadecydują o tym, co jest najbardziej potrzebne w najbliższym otoczeniu. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości projektu wobec skali tych potrzeb. Pojawia się też pytanie, czy mieszkańcy ujawnią swoją aktywność – zaznacza. - To jednak swoiste „rozpoznanie walką" i nabywanie doświadczenia przed poszerzeniem zakresu partycypacji w kolejnych latach.
       - Sam z ciekawością czekam na to, ile będzie tych wniosków, jakie będzie zainteresowanie mieszkańców – dodaje Marek Kucharczyk.
       A, jak zapewniają urzędnicy, składanie propozycji jest uproszczone, wnioski przejrzyste i ogólnodostępne już od jutra (21 sierpnia).
       - Wypracowaliśmy zasady z myślą o mieszkańcach – zapewnia Marta Doroz, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Druk jest bardzo prosty. Należy w nim opisać swój pomysł, podać informacje o wnioskodawcy: imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania. Wnioski muszą dotyczyć terenów miejskich. Jeśli mamy wątpliwości, rozwieje je Departament Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.
       Swoje propozycje mogą zgłaszać mieszkańcy, którzy mają czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w Elblągu. Wnioski będą dostępne w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Elblągu, a także w wersji elektronicznej na stronie www.umelblag.pl w zakładce „Mieszkańcy”. Wypełnione formularze należy dostarczyć w dniach od 22 sierpnia do 21 września w wersji papierowej do Biura Obsługi Interesanta UM lub przesłać w wersji elektronicznej na adres: baf@umelblag.pl.
       - Departamenty dokonają analizy wniosków – kontynuuje Marta Doroz. - Trzeba bowiem popatrzeć na planowane zadania miasta, możliwości finansowe i techniczne. Następnie z tych wniosków przygotowane zostanie lista z propozycjami budżetowymi. Te z kolei zostaną wpisane w ankiety, które w październiku zostaną rozesłane do mieszkańców, z podziałem na poszczególne okręgi wyborcze. I to mieszkańcy wybiorą pomysły, które spodobają im się najbardziej – zaznacza. – Zwycięskie pomysły zostaną przedstawione radnym.
       - Podchodzimy do tego pomysłu ostrożnie, bo nie ma w Polsce zbyt wielu przykładów wykorzystywania budżetu obywatelskiego – mówi prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – Tegoroczny traktujemy zatem pilotażowo. Nie da się ukryć, że budżet Elbląga odczuje spowolnienie gospodarcze, ale będziemy się starać, by budżet obywatelski utrzymać. Chcemy nim „zainfekować” mieszkańców– podkreśla prezydent.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Co robi Prezydent miasta w sprawie parkingu koło targowiska miejskiego, dlaczego jest tam auto giełda?gdzie mają parkować osoby dojezdzające na rynek? Czy w tym mieście Elblągu władze miasta celowo chcą utrudnić życie obywatelom my pamiętami i podsumujemy tą władze przy urnach wyborczych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marlun29(2012-08-20)
 • Ja bym doj. .. .jeszcze z 50 parkomatów i finał po co coś tam wymyślać
 • Pomysł jest świetny. Teraz się okaże, kto jest osobą myślącą, a kto ma masło w głowie. Inicjatywa jest godna pochwały. Albowiem niweluje granicę oni i my. Zatem osoby z pomysłami, mogą bez przeszkód zrealizować swoje projekty. Wsparcie finansowe mają zapewnione. Tak należy chyba rozumieć zapewnienia p. prezydenta. Jestem miło zaskoczony śmiałością projektu i nie ukrywam że zabrakło mi języka w gębie. A, zatem zanim dojdę do siebie, powtórzę, to nie jest głupie. To jest myśl. Można jak się chce. Można.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czesiek(2012-08-20)
 • 2 miliony? Chyba na waciki.
 • mamy dość sprytny sposób na poprawę notowań partii rządzącej i podkręcenie wyników wyborczych w poszczególnych okręgach, dam sobie rękę uciąć, że pójdą do realizacji projekty z tych okręgów wyborczych gdzie PO miała najsłabszy wynik w ostatnich wyborach samorządowych i tak zapracują sobie na sympatię wyborców
 • .. a mi się podoba, choć wyrwane z kontekstu, zdanie: "Jesteśmy jednak zdeterminowani i jest to proces nieodwracalny. ."
 • Antoni Czyżyk - 20.08.2012 godzina 15:15 Rondo Kaliningrad. Kierujący pojazdem. ROZMOWA przez telefon komórkowy. Droga Policjo. Nie ma ca co. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jewoda(2012-08-20)
 • Walczmy o bezpłatne parkingi miejskie w różnych częściach miasta. Łatwość parkowania jako atrakcyjna cecha pozytywnie wyróżniająca Elbląg spośród otaczających nas miejscowości !!! Hero.
 • JEWODA wygląda, że jesteś świnia !
 • występuję z wnioskiem o likwidację płatnych parkingów w mieście i dofinansowanie tych parkingów za kwotę wymienionych 2 mln zł. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kargul23(2012-08-20)
 • Nowaczyk walczy o choćby jeden sukces za swojej kadencji, ale ciągle ma kłody pod nogami. Mosty nad rzeką Elbląg, przebudowa centrum miasta, likwidacja basenu miejskiego i inne bynajmniej nie ma sie czym pochwalić przed kolejna kadencją. Mysle ze na spełnienie swoich obietnic i zarzadzanie projektami badz co badz Słoniny bedzie potrzbował więcej kadencji niż poprzedni prezydent. Więc może się uda chociaż jeden pomysł Elblążan, skoro własnych brak. .. może!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Swawola(2012-08-20)
 • Radni miejscy oraz koledzy Nowaczyka decydują co ma być w Elblągu a nie zwykli mieszkańcy.Więc autor tego artykułu nie pisze bzdur. Jak zwykle P0 karmi propagandą społeczeństwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_49694(2012-08-20)
Reklama