UWAGA!

Europa jak na dłoni...

Elbląg, Europa jak na dłoni...
(fot. AP)

„Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos…” – melodia hymnu Unii Europejskiej rozbrzmiała niedzielę (9 maja) na Placu Kazimierza Jagiellończyka na Pikniku Europejskim, zorganizowanym z okazji Dnia Europy. Zobacz fotoreportaż.

– Jest to impreza, którą rokrocznie, od 2004 roku, organizuje Urząd Marszałkowski. Zazwyczaj ma miejsce w Olsztynie, jednak w tym roku jest organizowana po raz pierwszy w Elblągu – poinformowała nas Dominika Śmiech z CSE Światowid. – Piknik Europejski ma przede wszystkim promować wiedzę o Unii Europejskiej. Jest ona przekazywana pod postacią konkursów, wszyscy mogą dowiedzieć się czegoś nowego o krajach europejskich i ich tradycjach.
       Piknik kojarzy się z kocem rozłożonym na trawie oraz z wiklinowym koszem pełnym smakołyków. Jednak to europejskie spotkanie nie mogło się odbyć na łonie przyrody z przyczyn logistycznych. – Plac Kazimierza Jagiellończyka znajduje się w centrum miasta, więc publiczności jest tu znacznie łatwiej dotrzeć – dowodzi Dominika Śmiech.
       Na przybyłych tego dnia mieszkańców Elbląga, młodszych oraz starszych, czekały liczne konkursy dotyczące wiedzy o Unii Europejskiej – na wszystkich czekały nagrody, występ zespołu „Kleks” oraz „C-Lex” z Ośrodka Kultury w Pasłęku, a także parada smaków z państw europejskich. Szkoły podstawowe oraz gimnazja zaprezentowały bowiem państwa będące członkami Unii Europejskiej na kilka sposobów – w formie stoiska, potrawy charakterystycznej dla danego kraju oraz w formie występu kabaretowego bądź muzycznego.
       – Przygotowanie całej prezentacji Czech zajęło nam około dwóch tygodni. Zaangażowani w pracę byli przede wszystkim uczniowie, jednak nieoceniona była pomoc rodziców i pozostałych nauczycieli – mówi Bogusława Olszewska, nauczycielka języka polskiego w SP 19.
       – Naszym zadaniem było zaprezentowanie Włoch. Najwięcej czasu zajęło nam przygotowanie Koloseum, natomiast pozostałą cześć ekspozycji udało się nam wykonać dosyć szybko. A są to Schody Hiszpańskie, których zwieńczeniem jest starożytna budowla, natomiast po bokach znajdują się antyczne kolumny. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych, włoskich smaków – winogron, wina, pomidorów, mozzarelli, oliwek, a także charakterystycznych postaci – Juliusza Cezara, Leonarda da Vinci, Romea i Julii oraz Sophii Loren – podkreśla Adela Świerta, nauczycielka historii w SP 8.
       Jury ogłosiło następujący werdykt:
       1. miejsce – SP 11 reprezentująca Holandię (nagroda w wysokości 6 tys. zł)
       2. miejsce – SP 19 reprezentująca Czechy (4 tys. zł)
       3. miejsce – Gimnazjum nr 9 prezentujące Bułgarię (2 tys. zł).
      

 


       Przez cały piknik można było skorzystać z porad punktów informacyjnych Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego, Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej oraz Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności. Ponadto można było odwiedzić otwarte Studio Telewizji Obywatelskiej i wyrazić swoją opinię na temat Unii Europejskiej oraz zmian, jakie zaszły, od kiedy Polska stała się jednym z państw członkowskich.
       Po części konkursowej przyszedł czas na koncerty. Wystąpiła Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych z Elbląga, zespół Enej z Olsztyna oraz Formacja Nieżywych Schabuff.
       Patronat nad elbląskim Europejskim Piknikiem objął Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast fundatorem nagród był Urząd Marszałkowski.
      
      

Aneta Puzdrowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • przedstawić Holandię to nic trudnego, inne szkoły miały trudniejsze zadanie i nie zostały docenione,
 • popieram, ubranie pomarańczowych podkoszulek miało załatwić sprawę stroju ludowego,
 • kto przedstawiał Grecję?
 • do 1 "mówcy" nie zazdrość, wszyscy się pięknie przygotowali, Ty zapewne miałeś Madagaskar i dlatego nie wiedziałeś jak się przygotować. Pogratuluj zwycięzcą i zachowaj honor przegranego
 • Jeszcze trochę trzeba popracować nad konkursem. Jurorzy np. nie mogli ocenić potrawy na niektórych stoiskach bo ludzie się rzucali, jak wariaci. Sam widziałem jak pani w "Portugalii" zjadła babeczkę z papierkiem. SP 11,18 i 19 gratuluję stoisk i zaangażowania na scenie i stoisku. Przydało się doświadczenie z "Przygody"; O), było widać doświadczenie w tego rodzaju konkursach. Ogólnie fajna imprezka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elobser(2010-05-11)
 • Przedstawic Holandie to nic trudnego? No prosze, coz to za tendencyjny i durnowaty komentarz. Owszem, trudno nie bylo, ale tez nie widze zadnej trudnosci w przedstawieniu Wloch, UK, Francji, Szwecji, Grecji czy Niemiec. Poziom trudnosci dokladnie taki sam, a wygrana zalezala tylko i wylacznie od zaangazowania. Swoja droga, umieszczenie Mony Lisy we Wloszech - ciekawy pomysl, kiedy mi kojarzy sie ona z Luwrem; ) Pozdrawiam zwycieska szkole; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paniena(2010-05-13)
Reklama