UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Festiwal organowy we Fromborku

Elbląg, Festiwal organowy we Fromborku

W niedzielę 26 czerwca rozpoczyna się 44. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku, który jest jednym z najstarszych tego typu festiwali w Polsce. Koncert inauguracyjny wykona kwartet skrzypiec z towarzyszeniem organów oczywiście. Początek o godz. 14.

O znaczeniu festiwalu i jego renomie świadczy fakt, że odbywa się on już od dziesięcioleci, a uczestniczą w nim wybitni organiści, śpiewacy, aktorzy i muzycy instrumentaliści.
       - Wysoki poziom artystyczny oraz splendor osób, które tu już wcześniej występowały podnosi rangę imprezy, w której chcą uczestniczyć znani i cenieni artyści – podkreśla Jan Brzozecki, dyrektor festiwalu we Fromborku. - Z roku na rok, rośnie znaczenie, ale także i ilość przybywającej tu publiczności, która już przyzwyczaiła się do spędzania letniego niedzielnego popołudnia we wnętrzu najważniejszej świątyni Warmii. Wiele atrakcji prezentowanych na terenie Wzgórza Katedralnego przyczynia się także do odwiedzania tego miasteczka i jego zabytków. Jedną z nich, jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, który tradycyjnie rozpoczyna się w ostatnią niedzielę czerwca i potrwa nieprzerwanie przez 10 niedziel, do końca sierpnia.
       W tym roku przewidziano urozmaicony program festiwalowy, zarówno pod względem repertuarowym, jak i występujących artystów.
       Koncert inauguracyjny festiwalu uświetni znany i ceniony pedagog wirtuoz organów prof. Roman Perucki z kwartetem skrzypiec 4PM w składzie: Maria Perucka, Nadia Monczak, Mariusz Monczak, Łukasz Perucki.
       Kolejnymi wykonawcami będą: związany od wielu lat z Fromborkiem organista, kompozytor i wybitny pedagog Akademii Muzycznej z Warszawy i Wrocławia prof. Andrzej Chorosiński, który wystąpi wraz z synem Michałem, aktorem znanym z wielu ról telewizyjnych i filmowych. W programie koncertu, który dedykowany jest ks. Prałatowi Tadeuszowi Graniczne z okazji 50-lecia jego pracy kapłańskiej i 30-lecia proboszczowania we Fromborku, usłyszymy utwory na organy oraz wiersze ks. Jana Twardowskigo.
       I kolejny duet: organista Bogdan Narloch i trębacz Roman Gryń. Obaj wykonawcy często koncertują razem na wielu festiwalach w kraju i za granicą. We Fromborku w duecie usłyszymy ich po raz pierwszy, a zaprezentują nam m.in. muzykę kompozytorów skandynawskich, amerykańskich i niemieckich.
       Kolejnym gościem festiwalu, będącym po raz pierwszy we Fromborku, będzie organista z Ukrainy Volodymyr Koshuba, którego występy muzyczne cieszą się ogromnym uznaniem na arenie międzynarodowej. W jego programie znalazły się utwory rzadko wykonywane poza scenami filharmonii. Zachęcamy do wysłuchania tego koncertu, w którym usłyszymy m.in. kołysankę i finał z baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego, czy „Tako rzecze Zaratustra” Richarda Straussa.
       Tegoroczna edycja festiwalu owocuje w artystów z wielu krajów. Jednym z nich jest portugalski organista Filipe Verissimo, który jest pierwszym organistą kościoła Lapa w Porto, w którym znajdują się największe w Portugalii organy symfoniczne.
       Następny duet stanowią ceniony wykładowca wielu Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych w zakresie gry na waltorni Dariusz Mikulski i młody organista Szymon Buczyński.
       - Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie zapewne koncert, w którym wystąpi organistka Ewa Bąk wraz sopranistką Danutą Mossakowską – Dulską i kontratenorem Marcinem Cieszewskim –zauważa Jan Brzozecki.
       Koncert 14 sierpnia organizatorzy nazwali elbląskim, bo wystąpi na nim Joanna Konefał, młoda, ale już znana i ceniona sopranistka rodem z Elbląga, a z nią organista Maciej Zakrzewski i dziewczęcy chór z Cegladu na Węgrzech.
       Kolejnym wykonawcą będzie hiszpański organista Javier Artigas Pina, profesor klasy organów i klawesynu w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murci, który często jest jurorem w wielu międzynarodowych konkursach organowych.
       Na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy organistę katedry wawelskiej Witolda Zalewskiego. Przybliży on nam twórczość Feliksa Nowowiejskiego, który jest największym kompozytorem Warmii i Mazur.
       Patronat honorowy na 44. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej we Fromborku objęli: Arcybiskup Warmiński ks. dr Wojciech Ziemba i Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.
       Organizatorzy: Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur, Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku, ks. prałat kanonik mgr Tadeusz Graniczka
       Dyrektorem festiwalu jest Jan Brzozecki, zaś dyrektorem artystycznym prof. Roman Perucki.
       Bilety w cenie: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) i 120 zł (karnet na wszystkie koncerty).
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • więcej dyrektorów niż koncertów, kolejny przerost formy nad treścią
 • wystąpi znany, ceniony WIRTUOZ organów i jego liczna rodzina-niezły prowincjonalny sposób robienia kariery!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  słuchacz(2011-06-21)
 • A co z organami w elbląskiej katedrze? Czy naprawdę ich remont jest tak drogi? Czyż to nie wspaniała okazja do reaktywacji letnich koncertów organowych Frombork-Elbląg-Stegna? Obok Katedry powstał nowy ratusz, w którym siedzibę ma Elbląska Orkiestra Kameralna. Katedra ma wspaniałą akustykę, czy nie można zorganizować tam wspólnego koncertu? Może jakiś konkurs dla młodych zdolnych organistów? Szukacie pomysłów na promocje Elbląga a one same się pchają, tylko realizować. Dzisiaj w Polsce jest Angela Merkel, zaproponować pani kanclerz honorowy patronat nad konkursem połączonym z wizytą w Elblągu.
 • Fantastyczny pomysł, niech promocja nasza coś robi w tym kierunku !
 • nie wywołweac elblaskich orgfanów- nimi zajmuje się egzorcysta ks. dr Towarek i jeszcze niue skończyłó. .. .
 • Taki koncert jak i jego Dyrektor. Człowiek bez wykształcenia muzycznego po szkole zawodowej jest Dyrektorem to jest Polska.
 • Do przedmówcy: Ty może i masz wykształcenie, ale nie potrafisz nic zorganizować (co najwyżej flaszkę na wieczór). Siedzisz w kapciach przed telewizorem, oglądasz Kiepskich i za cel życiowy masz krytykowanie całego świata - że cię nie dopieszcza. Idź się lepiej powieś, albo zrób coś równie sensownego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wujek Roman(2011-06-21)
 • Lamenty menelskie górą! A Fuga i Tocata D-mol Bacha dla nich to żadna muzyka, tylko UMBA UMBA w pokrowcu na bezmózgi. .. (złomy od helmutów) Każdy ma to na co zasługuje i to czego się dopracuje. Brak potrzeb też jest. .. potrzebą! Niech więc każdy pozostaje przy swoich potrzebach. .. i nic każdemu co kto lubi! Jeden córkę, drugi teściową. Cieszmy się każdą chwilą i tym, że mamy 36,6 stopnia Celcjusza, a nie temperaturę otoczenia. Pozdrawiam wszystkich tych co im się chce, a reszta. .. M w kubeł i słuchać radia. .. ..
 • na ostatnim koncercie za samą obecność Pani Konefał dostała brawa. .. .
Reklama