UWAGA!

Filmowcy odkrywali piękno naszego regionu

 Elbląg, Nasz region urzeka pięknem
Nasz region urzeka pięknem (fot. archiwum portEl.pl)

Mieczysław Hryniewicz, aktor znany m.in. z serialu "Na Wspólnej" i "Zmiennicy" będzie opowiadał o Elblągu i nadzalewowych miejscowościach w filmie, który właśnie powstaje. Ekipa zakończyła już zdjęcia, premiera ma się odbyć w przyszłym roku na antenie Telewizji Polskiej.

Elbląg i okolice będą bohaterem jednego z sześciu odcinków filmowego cyklu "Z naturą na co dzień", promującego terenu leżące na szlaku międzynarodowej drogi wodnej E-70, przebiegającej na terenie Polski przez województwo lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. W ubiegłym tygodniu ekipa filmowa odwiedziła Elbląg i tereny nad Zalewem Wiślanym, przez pięć dni krok po kroku odkrywała piękno naszych okolic.
       - Odwiedziliśmy dwadzieścia cegielni, które kiedyś sukcesywnie były budowane w miejscowościach leżących nad Zalewem Wiślanym. W jednej z nich mieszka pan Mirosław Melerski, który planuje na swojej posesji utworzyć muzeum ceramiki. Myśli także o stworzeniu szlaku cegielni nad Zalewem Wiślanym. Pokazał nam cegły oraz swoje zbiory kadyńskiej ceramiki – opowiada Wojciech Paczyński, asystent koordynatora projektu "Z naturą na co dzień". - Na naszej filmowej trasie znalazł się również Suchacz, który obecnie coraz bardziej stawia na turystykę. Działa tam stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś, którego członkowie, głównie mieszkańcy Elbląga, promują wieś i zachęcają miejscowych, by udostępniali swoje kwatery turystom. Rozmawialiśmy z właścicielką restauracji Zapiecek i sołtyską, która oprowadziła nas po szkole mieszczącej się w zamku. Odwiedziliśmy także cesarskie Kadyny, letnią siedzibę cesarza Wilhelma II z rodziną. Jeden z mieszkańców Kadyn, pan Chudzik, który poszukuje niemieckiej majoliki, ma na swojej posesji popiersie Wilhelma II i Bismarcka.
       W filmie zobaczymy także elbląską katedrę, marinę, port, mosty zwodzone oraz Bulwar Zygmunta Augusta, jezioro Druzno. Filmowcy spotkali się także w wikingami, odwiedzili Tolkmicko, Frombork, Braniewo, a także Nową Pasłękę. Filmowa kamera pokaże uroki przyrodnicze i kulturowe doliny rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego oraz terenów przyległych, zaczynając od granicy z województwem pomorskim.

  Elbląg, O atrakcjach Elbląga i okolic będzie opowiadał Mieczysław Hryniewicz
O atrakcjach Elbląga i okolic będzie opowiadał Mieczysław Hryniewicz (fot. Astra TV Studio)


       - Celem projektu jest pokazanie uroków terenu sześciu województw, przez które biegnie droga wodna E-70 – mówi Wojciech Paczyński. - Tereny wzdłuż rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego urzekają różnorodnością przyrody oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. Po rzece pływa coraz więcej wodniaków z Polski i z zagranicy. Warto więc już teraz promować województwo warmińsko-mazurskie z perspektywy rzeki, lądu i powietrza oraz pokazywać te tereny jako miejsca atrakcyjne turystycznie.
       Zdjęcia do filmu już zakończono, trwa postprodukcja i montaż, emisja na antenie Telewizji Polskiej planowana jest w przyszłym roku. Narratorem i przewodnikiem po atrakcjach naszego regionu będzie aktor i podróżnik Mieczysław Hryniewicz, znany m.in. z serialu "Na Wspólnej" oraz kultowego serialu Stanisława Barei "Zmiennicy".
      

dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama