UWAGA!

Finansowa motywacja nauczycieli

 Elbląg, Finansowa motywacja nauczycieli
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

540 zł brutto - taka ma być maksymalna wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli Elblągu. Wzrosnąć mają też dodatki dla kadry kierowniczej w placówkach oświatowych.

14 września radni Koalicji Obywatelskiej poinformowali o złożeniu projektu uchwały dotyczącego podwyżek dodatków dla nauczycieli i dyrektorów elbląskich placówek oświatowych. W poniedziałek (18 września) na komisji oświaty Rady Miejskiej poznaliśmy szczegółowe rozwiązania zawarte w projekcie uchwały. Wszystkie kwoty podawane poniżej są brutto.

Zmianie ulega wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela. W projekcie uchwały zapisano kwotę do 540 zł brutto. Do tej pory było to do 30 proc. jego wynagrodzenia zasadniczego, a w przypadku nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze do 50 proc. jego wynagrodzenia zasadniczego.

Nauczyciele otrzymają też dodatek w wysokości 300 zł za wychowawstwo (w jednakowej wysokości dla nauczycieli w szkołach i w przedszkolach) oraz 120 zł tytułem opiekuna stażu, mentora za każdego nauczyciela odbywającego staż na dany stopień awansu zawodowego lub przygotowanie do zawodu nauczyciela.

Podwyższeniu ulega też dodatek funkcyjny dla dyrektorów i wicedyrektorów placówek oświatowych. I tak: dyrektor przedszkola ma dostawać dodatek w wysokości 900 zł bez względu na wielkość placówki. Do tej pory wysokość dodatku wynosiła od 420 do 525 zł w zależności od liczby oddziałów. Wicedyrektor przedszkola do 50 proc. dodatku dyrektorskiego.

Dodatek funkcyjny dyrektora szkoły ma wynosić od 1000 do 2150 zł w zależności od liczby oddziałów w szkole. Wicedyrektor ma otrzymywać analogiczny dodatek w wysokości 80 proc. dodatku dyrektorskiego. Kierownicy: szkolenia praktycznego, świetlicy szkolnej, obiektu sportowego, praktycznej nauki zawodu, internatu, warsztatów szkolnych - do 50 procent dodatku dyrektora. Do tej pory zasady przyznawania dodatków opierały się na innym algorytmie. Dyrektor szkoły, która miała 12 oddziałów otrzymywał dodatek w wysokości 675 zł, za każdy następny oddział wzrastał on o 23 zł, każdy oddział poniżej 12 oznaczał zmniejszenie dodatku o 15 zł. Dodatek wicedyrektora wynosił do 80 proc. dodatku dyrektora, kierowników - do 64 proc. dodatku dyrektora.

Osobne zasady obowiązują Zespół Szkół i Placówek Sportowych z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego. Dyrektor tej szkoły będzie otrzymywać dodatek funkcyjny w wysokości 2150 zł; wicedyrektor - do 50 proc. dodatku dyrektora, kierownicy świetlicy i internatu - do 40 proc. dodatku dyrektora.

Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego będzie miał dodatek funkcyjny w wysokości 2200 zł. Jego zastępca - do 80 proc. dodatku dyrektora, kierownicy praktycznej nauki zawodu - do 60 proc. Dotychczas dodatki dyrektorów ZSiPS oraz CKUiZ nie były specjalnie oddzielane.

Na wyższe stawki mogą liczyć także dyrektorzy i wicedyrektorzy Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych (1600 zł - dyrektor, do 75 proc. wicedyrektor - do 55 proc. kierownicy świetlicy szkolnej, grup wychowawczych, praktycznej nauki zawodu), dyrektorzy burs (900 zł), Młodzieżowego Domu Kultury (900 zł; kierownicy pracowni do 50 proc. dodatku dyrektora), poradni psychologiczno-pedagogicznych (900 zł).

Wszystkie wymienione kwoty są kwotami brutto.

Na poniedziałkowym(18 września) posiedzeniu Komisji Oświaty radni dyskutowali przede wszystkim nad tym, w jaki sposób sprawić, aby nauczyciele i dyrektorzy nową wysokość dodatków otrzymali z wyrównaniem od początku roku szkolnego 2023/24. Projekt uchwały będzie głosowany na najbliższej sesji Rady Miejskiej 28 września. Jeśli zostanie ona uchwalona, wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu go w Dzienniku Urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego. W praktyce może to być nawet połowa listopada. Radni komisji projekt zaopiniowali jednogłośnie, ale poprawki wprowadzającej „wyrównanie“ wysokości dodatków od 1 września tego roku nie udało się wprowadzić.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niektórzy początkujący nauczyciele zarabiają najniższą krajową a byle nieogar z wotu zarabia ponad 5 tys. Każda dyktatura bardziej ceni armię niż nauczycieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42
  29
  pisowska pato Polska(2023-09-19)
 • Wybory, ach wybory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  7
  Już niedługo wieś Elbląg(2023-09-19)
 • @pisowska pato Polska - Od dawna widać po twoich wpisach że to ty taki nieogar. W związku z tym dowiedz się że nauczycielom płaci miasto a nie Czarnek czy inny. Więc do lokalnych władz..... nieogarze
 • "540 zł brutto - taka ma być maksymalna wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli Elblągu" ktoś to czyta przed publikacją, czy artykuły piszą dzieci w ramach zajęć z j. polskiego?
 • @pisowska pato Polska - To idź do WOT, jeśli tam tak dobrze. Piszesz bzdury, WOT ma kilkaset złotych co miesiąc za gotowość do ćwiczeń. Ok.5 tysi ma żołnierz zawodowy, co po kilka miesięcy w roku siedzi na granicy i pilnuje twojego "tyłka". Jak w szkole źle a wojsku wspaniale idź do wojska, co ciebie wstrzymuje? Lenistwo czy malkonterstwo???
 • Czyli obniżyli max. kwotę dodatku do 540 PLN, a oznacza to że nauczyciele mogą otrzymać dodatek od 1 - 540PLN. Prezydent zapowiedział wprowadzenie od września i też tego nie będzie. Nawet jakby chciał dołożyć to i tak wyszła kiełbasa wyborcza.
 • A ile wg Ciebie?
 • Słowo klucz maksymalna..... Ładnie wygląda pisać 540 ale pewnie to dla 99% nauczycieli to jest science fiction. Kolejna propaganda, szkoda ponieważ w innych miastach, np. w pobliskim Gdańsku nauczyciele dostają 600- 800 na rękę... U nas grosze... Mój kolega dostał w tym roku 10(slownie dziesięć) złotych. Taka jest realna wartość dodatku. WSTYD!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  3
  Bhima3444(2023-09-19)
 • Kuzwa a rencisci po 1200 zł na rękę.
 • maksymalnie 540zł, a było max, 30 % wynagrodzenia, to oznacza OBNIŻENIE maksymalnej wysokości dodatku, czym to się chwalić??? dodatek za wychowawstwo BEZ ZMIAN. Poproszę, by redakcja dowiedziała się u źródła w wydziale edukacji lub u skarbnika miasta, ILE konkretnie PIENIĘDZY miasto przeznaczyło na podwyżki dla nauczycieli w tym roku, bo to co czytam to jakieś mydlenie oczu i zapowiedź podwyżki dla wiernych dyrektorów szkół.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34
  2
  konkretypoproszę(2023-09-19)
 • @konkretypoproszę - 270 zł w przeliczeniu na 1 etat dla nauczyciela - tak stoi w projekcie. Nie ma rozbicia na nauczycieli w poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
 • To oznacza, że dodatek motywacyjny zmniejszono. Teraz ma być do 540 zł brutto a było do 30% wynagrodzenia zasadniczego. To jak by nie liczył to 30% nawet od tylko 2000 zł, to 600 zł. A chyba nauczyciele zarabiają więcej niż 2000 zł?
Reklama