UWAGA!

Folii mówimy „nie”!

Elbląg, czy torby plastikowe zostaną "pożarte" przez bardziej przyjazne środowisku?
czy torby plastikowe zostaną "pożarte" przez bardziej przyjazne środowisku?

Czerwona torebeczka Teletubisia ma swoją historię, my chcemy opowiedzieć o innych torebkach, które powinny zapisać się w świadomości Polaków. Ekologiczne torby przebojem weszły na rynek i mają szanse wyprzeć reklamówki jednorazowe. Sprawa jest najwyższej wagi, bo rocznie do elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów trafia 2 tysiące ton folii, z czego 95 procent to właśnie jednorazowe reklamówki.

Plastikowa butelka i reklamówka to symbole naszych czasów. Ich uroda jest dość wątpliwa, a utylizacja bardzo trudna, bo niektóre z tych plastików rozkładają sie nawet 300 lat. Jedyną szansą ratunku środowiska i dobrego imienia współczesnych elblążan jest stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.
     Każdy z nas już dzisiaj może rozpocząć swoja ekologiczną kampanię i powiedzieć foliowym reklamówkom „nie”. Po pierwsze, w sklepie należy kupić torbę, która już zawsze będzie nam towarzyszyć na zakupach, po drugie, poprzeć zmiany w ustawie, która zakaże używania opakowań nieulegających biodegradacji. Listy poparcia znajdują się w punkcie obsługi klienta w Urzędzie Miejskim.
     Pierwszy walkę z „foliówkami” rozpoczął hipermarket Leclerc, który od 14 kwietnia nie będzie rozdawał klientom takich reklamówek. W zamian proponuje mocne torby, które ulegają biodegradacji. Torba niestety kosztuje - 99 groszy, ale kiedy się zniszczy, będzie ją można za darmo wymienić na nową.
Joanna Kostańczuk - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czy nie mozna wprowadzic jednorazowek papierowych? Ok roku temu w Reserved takie reklamowki papierowe dawali.
 • Przecież będą dawać papierowe, koszt 2 - 3 zł. Pomysł jest jak najbardziek ok.
 • foli do przyciemniania szyb tez powinni zabronic szczegolnie przednich!!!
 • do tego wyżej, najbardziej to powinni zabronić tobie ciemnoty umysłowej
 • przepraszam nie 'najbardziej' a 'szczególnie'
 • oczywiście, lepiej jest dawać torby papierowe, z końcu drzewa rosną w 5 minut do stanu w którym można je ściąć i wysłać do celulozy. .. to tak samo jak z 5% biokomponentów w paliwie, szykujcie się na podwyżki cen żywności, bo rolnikowi będzie się opłacało uprawiać rzepak a nie zboże na mąkę - chlebuś, wy zabite dechami społeczeństwo
 • Szkoda czasu na te dyrdymały. I tak będzie co ma być. 5% komponentów- bio w paliwie to i tak mniej niż wynosi srednie zwiększone spalanie przy jeżdzie na światłach, to się równa odpowiednio większej ilości spalin, -jakośnikt o tym nie pomyślał- nawet ciemnoZIELONI.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PODDANY NAJJAŚNIEJSZEJ.(2008-04-09)
 • brawo Leclerc tak trzymac !!! Anie piszcie pierdół ze trudno utylizowaC butelki plastikowe z nich mozna produkowć po przetworzeniu wspaniałe rzeczy ja widziałem w stanach jak z nich produkua wspaniałe drewno podobne płotu deski itd. Tam buteki plastykowe, ze szkła lub puszki wrzuca sie do pojemników ktore je zgniataja lub tłuką i wypłacaja po 5 centów za sztuke i tam smieci nigdzie nie leżą, przeważnie są przy sklepach przyjezdzasz po zakupy i przy okazji oddajesz opakowania. Uczcie sie od mądrzejszych cas wyjść z głebokiej komuny
 • Za 10-20 lat ropa naftowa się skończy i obecne wysypiska śmieci będą głównym źródłem poliestru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2008-04-09)
 • do ELB - czlowieku dawac, a kupic to jest roznica!!!!! Moim zdaniem tak jak juz napisalem, reklamowki papierowe powinny byc dawane za darmo, a wieksze torby materialowe i inne ekologiczne do kupienia.
 • Od roku nosze ze soba w torebce materialowa torbe na zakupy. .mysle, ze spokojnie wytrzyma jeszcze 10 lat. . A co do Leclerca, to juz mi szkoda kasjerek i obslugi, ktorzy beda musieli wysluchiwac awantur debili domagajacych sie bezplatnych siatek i nierozumiejacych tego, jak ogromna szkode te jednorazowki robia naszemu srodowisku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ekologiczna(2008-04-10)
 • tak to jest, pierwszy hipermarket od wjazdu do Elbląga, więc NEBy mają blisko i to pewnie te ćwoki się awanturują o jednorazówki. .. ale dla nich to wielorazówki, zawsze mogą do chlewa zanieść trochę dobroci dla jedynych przyjaciół.
Reklama