
Charakterystyczny „żubr”, czyli forma przestrzenna Lecha Kunki przy placu Słowiańskim doczeka się konserwacji, podobnie jak sześć innych tego typu obiektów. Dodatkowo trzy formy przestrzenne – znajdujące się na terenie i przy Galerii El – zostaną podświetlone.
Prace konserwacyjne i oświetleniowe dotyczące form przestrzennych są związane z realizacją projektu pod nazwą „Utworzenie ścieżek dydaktycznych na cele turystyczno-rekreacyjne w Elblągu”. Miasto przeznaczyło na nie w sumie ok. 140 tys. złotych.
Do 30 listopada oświetlone miały być formy przestrzenne znajdujące się na dziedzińcu Galerii El – dwie autorstwa Ewerdta Hilgemanna i jedna autorstwa Henryka Berlewi. Prace ma prowadzić firma Elmar Electric z Elbląga.
- Termin ten zostanie najprawdopodobniej ponownie przesunięty aneksem ze względu na fakt, że nadal nie można wejść na teren budowy, bo na terenie Galerii EL trwają prace innego wykonawcy - Przemysłówki 03 z Elbląga - w ramach projektu pn. „Modernizacja dawnego kościoła NMP-obecnie Centrum sztuki Galeria EL w Elblągu” - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Do końca roku z pracami konserwatorskimi ma być objętych siedem innych form: Jerzego Krechowicza, Edwarda Krasińskiego i Katarzyny Kobro (wszystkie znajdują się dziedzińcu Galerii EL), Henryka Stażewskiego (przy ul. Rycerskiej), Lecha Kunki („żubr” na pl. Słowiańskim), Hilarego Krzysztofiaka (park Planty) i Jana Hendrycha (park Kajki). Prace wykonuje Artur Czarnecki - Sandpress. - Zadanie jest aktualnie realizowane, dlatego też otaśmowano jedną z form, tzw. „żubra” - dodaje Łukasz Mierzejewski.