UWAGA!

GameFestival - święto wszystkich graczy

Elbląg, Tu odbędzie sie GameFestival.
Tu odbędzie sie GameFestival.

Wiele osób uważa, że granie na komputerze jest wyłącznie bezmyślną rozrywką i stratą czasu. Najwyraźniej nie wiedzą, że istnieje e-sport. To pojęcie należałoby przybliżyć, zanim zajmiemy się szczegółowym omawianiem imprezy, która odbędzie się w lipcu w Elblągu.

E-sport jest to sport elektroniczny (ang. Electronic sport), czyli inaczej turnieje gier komputerowych, które od niedawna urastają do rangi poważnej dziedziny przemysłu rozrywkowego. Historia e-sportu wiążę się z grą Quake, która jako pierwsza pozwalała na grupowe potyczki zarówno w sieci lokalnej (LAN), jak i przez Internet. Dzięki popularności tej gry, w 1997 r. w USA powstała pierwsza na świecie liga zawodowych graczy - Cyberathlete Professional League. Obecnie podobnych lig na świecie działają setki, a sport elektroniczny przez ostatnie 10 lat rozwinął się do niebotycznych wręcz rozmiarów. W niektórych krajach został już uznany za oficjalną dyscyplinę sportową, a podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich zostanie zaprezentowany jako dyscyplina pokazowa. Formuła e-sportu przyciąga coraz większe rzesze graczy w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, m.in. dzięki niwelowaniu fizycznych barier spotykanych w sporcie tradycyjnym przy jednoczesnym zachowaniu poczucia sportowej rywalizacji.
     Wśród dziedzin sportu elektronicznego panuje naturalny podział związany z gatunkami gier: sportowe, strategie, FPS’y (tzw. „strzelanki”). Najpopularniejsze są te ostatnie, a szczególnie ich zespołowe odmiany. Takie gry jak Counter Strike, Call of Duty czy America’s Army są użytkowane przez miliony graczy na całym świecie. Poza refleksem i dobrą koordynacją wzrokowo-ruchowo-słuchową wymagane są takie umiejętności, jak praca w zespole, szybkie, logiczne i taktyczne myślenie, radzenie sobie ze stresem a także dobra kondycja psychofizyczna. Te wszystkie czynniki są stale rozwijane i trenowane przez profesjonalne, pięcioosobowe zespoły grające w daną grę. Rozgrywka turniejowa polega na meczach rozgrywanych między dwoma takimi zespołami do określonej liczby punktów. Punkty zdobywa się za zrealizowane określone cele i zadania.
     W strategiach i grach sportowych gramy najczęściej w pojedynkę, jeden gracz przeciwko innemu. W strategiach nacisk jest kładziony bardziej na taktykę i umiejętne wykorzystywanie dostępnych zasobów, a w grach sportowych na refleks.
     Wracając do tematu naszej imprezy. W Elblągu w dniach 5 i 6 lipca zostanie przeprowadzony turniej e-sportowy połączony z wystawą firm z branży IT. Cała impreza nosi nazwę GameFestival. Skąd się wzieła? GameFestival jest to nazwa nowo utworzonej grupy mającej na celu propagowanie profesjonalnego gamingu (e-sportu) poprzez organizowanie imprez o tej tematyce na dużą skalę. Całe wydarzenie odbędzie się w Centrum Sportowo-Biznesowym przy ulicy Grunwaldzkiej 135. Impreza zapowiadana jest jako największa tego typu impreza w Polsce północnej w historii!
     Co przygotowali dla elblążan organizatorzy w gronie: Centrum Sportowo-Biznesowe, Elbląski Inkubator Technologii Informatycznych i grupa GameFestival? Po pierwsze, ponad sto komputerów turniejowych dostarczonych przez partnera technologicznego imprezy - firmę Global Technology. Pula nagród w turniejach głównych podczas zawodów wyniesie ponad 30 tys. zł! Licznych atrakcji i konkursów dla widzów na pewno nie zabraknie. Będzie można zagrać w najnowsze gry, przetestować nowoczesny sprzęt, zobaczyć wiele wynalazków współczesnej techniki, wziąć udział w licznych turniejach otwartych. Organizatorzy zapowiadają, że nikt, kto przyjdzie 5 i 6 lipca na GameFestival nie będzie się nudzić!
     Jakie będą gry turniejowe w czasie imprezy? Dwa rodzaje. Pierwszy - gry drużynowe, gdzie zawodnicy będą rywalizować w pięcioosobowych zespołach. Zaliczamy do nich: Counter Strike 1.6, Call of Duty 4 i Counter Strike Source. Drugi rodzaj stanowią gry indywidualne, gdzie każdy może spróbować swoich sił: FIFA 08, Starcraft: Broodwar, Warcraft 3: Frozen Throne i Trackmania Nations Forever. Organizatorzy dla każdej z gier turniejowych obecnych na GameFestival przygotowali po 16 miejsc dla zespołów i po 32 miejsca dla rozgrywek indywidualnych. W przypadku większej liczby chętnych, zostaną przeprowadzone eliminacje internetowe.
     

 


     Zapisy do turnieju rozpoczęły się 19 maja i potrwają do końca tego miesiąca. Aby wziąć udział w turnieju, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną według podanego wzoru na stronie www.gamefestival.pl . Tam też można znaleźć więcej informacji o imprezie, wszystkie aktualności oraz informacje o patronach, partnerach i ewentualnej możliwości współpracy.
     Organizatorzy usilnie poszukują sponsorów imprezy, którzy ufundowaliby nagrody dla zawodników.
     Jedno jest pewne - będzie się działo! Nikogo, kto jest chociaż troszkę zainteresowany grami komputerowymi, na imprezie nie powinno zabraknąć.

Jarosław Śmietana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dlaczego nie ma w tych turniejach Diablo ?? Przecież gar zaliczana jest do jednych z najlepszych ostatnich kilkunastu lat. Chyba jednak nie pójdę :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jawerty(2008-05-20)
 • Bo nad Diablo musiałbyś siedzieć te 2 dni, żeby były jakieś wyniki :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ^ADAM^(2008-05-20)
 • Szkoda, że nie mają turnieju Team Fortress 2.Jest już tyle polskich klanów, że uczestników na pewno by nie zabrakło. A sama gra jest prawdziwą nowością pod względem wykonania i innowacyjności na rynku gier.
 • Niech dadzą Transport Tycoon, to pójdę. :D
 • Małe sprostowanie. Pierwszą grą, w którą można było grać przez sieć (protokół IP/IPX) była gra DOOM firmy idSoftware. Quake (również tej firmy) powstał później.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Yankee(2008-05-21)
 • Milo ze u nas to bedzie :) Szkoda ze mYm lub inni high wpadna i pozamiatane bd. ..
Reklama