UWAGA!

Gdy ludzie zapomną, kamienie wołać będą...

 
Elbląg, Młodzi pamiętają. Odtwórców historycznych za Barykadę 44 wyróżnił prezydent Jerzy Wilk
Młodzi pamiętają. Odtwórców historycznych za Barykadę 44 wyróżnił prezydent Jerzy Wilk (fot. Anna Dembińska)

- Miałem 15 lat, gdy składałem przysięgę Armii Krajowej, a dwa lata później walczyłem w Powstaniu Warszawskim. Nie tego chcemy dla młodych, którzy powinni wzrastać w szczęściu, ale muszą być gotowi, jak my wtedy - mówił podczas dzisiejszych (27 września) obchodów 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego ks. infułat Mieczysław Józefczyk. Zobacz zdjęcia.

Polskie Państwo Podziemne to unikat w skali światowej. Żaden inny kraj w czasie wojny i okupacji nie zawiązał struktur władzy, nie zorganizował tajnego nauczania, nie miał swoich sądów ani armii. Dziś w Elblągu, przy pomniku PPP/Żołnierzy Armii Krajowej (skwer Rotmistrza Pileckiego), odbyły się uroczystości upamiętniające tamte krwawe czasy i ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę.
       - Armia Krajowa to przepełnione tragizmem dwa słowa. (...) I wierność Ojczyźnie po grób - w części artystycznej przypomnieli uczniowie SP 15 oraz Adrian Albrecht, uczeń Gimnazjum  nr 7. Chłopak ma 15 lat, tyle samo miał ks. infułat Mieczysław Józefczyk, gdy składał przysięgę AK.
       - Miałem 17 lat, gdy brałem udział w Powstaniu Warszawskim, ale nie tego chcemy dla współczesnej młodzieży - podkreślał duchowny. Chcemy, by młodzi wzrastali w szczęściu, ale i by byli gotowi, jak my wtedy. Tu duża rola nauczycieli - podkreślał ks. infułat. - By potrafili mówić uczniom o patriotyzmie, o wolności. Tak, jak ich poprzednicy w 20-leciu

  Elbląg, Uczestnik Powstania Warszawsiego ks. infułat Mieczysław Józefczyk
Uczestnik Powstania Warszawsiego ks. infułat Mieczysław Józefczyk (fot. AD)

Polski niepodległej wykształcili z chłopów i robotników nowy, polski naród. Przykładem takiego wykształcenia jest choćby mjr Sucharski i wiele innych mądrych, dzielnych postaci.
       Dziś przy pomniku zabrakło Jerzego Juliana Szewczyńskiego, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, koło w Elblągu. 92-letni żołnierz polskiego podziemia z powodu choroby musiał opuścić swoją okolicznościową wartę. Z roku na rok świadków wydarzeń z okresu II wojny światowej ubywa.
       - To ostatnia okazja dla młodych, do poznania tych ludzi - podkreślał prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Dodał również, że pamięć historyczna jest niezmiernie ważna i my, elblążanie, o żołnierzach polskiego podziemia pamiętać będziemy. Na rondzie u zbiegu ulic: Kościuszki, Chrobrego, Agrykola stanął głaz, a na nim tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym/Wyklętym.
       - Gdy ludzie zapomną, kamienie wołać będą - podsumował Jerzy Wilk.
       Pod pomnikiem kwiaty złożyli dziś przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji i stowarzyszeń. Był Apel Poległych i honorowa salwa.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mam 70 lat, jednak chcę żyć i coś robić dla Ojczyzny, nawet zamiatać chodnik, a nie umierać dla niej na czyjś rozkaz.
 • Dziękuję za upamiętnienie 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Nareszcie staje się normalne obchodzenie tak wielkich rocznic. Jestem młoda też chcę żyć, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba oddam swoje życie za Ojczyznę i to będzie moja praca dla niej, a nie zamiatanie chodnika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  szarak(2014-09-28)
 • Jakimi słowy. Jakimi słowy opisać cię mam Ojczyzno moja jedyna którą jak matkę rodzoną kocham choć czasem łez jesteś przyczyną. Patrzę na wzloty twe i upadki i czasem aż świerzbią mi dłonie chciałbym to wszystko rozgonić w trzy wiatry i oddać ster w mądre dłonie. Pielgrzymki z kraju ciągną w świat za chlebem choć Polska to nie jest kraj ciasny mamy od wieków patent na biedę bo grabi nas naród własny. Za krew przelaną naszych synów daj nam dziś szczęście i chleb powszedni natknij rządzących siłą mądrości Boże nie chcemy słuchać dalej bredni. Chcę widzieć radość w ludzkich oczach nie smutek i zwątpienie niech wszędzie zabrzmi uśmiech dziecka nie emerytów cienie. Dźwignij się nasza droga Ojczyzno zwal z siebie brzemię biedy od lat stawiamy takie pytanie czy to nastąpi kiedy. I tylko jedna zawsze myśl mi przyświeca tkwi ona w mym sercu jak po kuli blizna trzy słowa które tak wiele znaczą Bóg Honor i Ojczyzna. Henryk Siwakowski. Elbląg 1.07.2014.
 • Kiedyś pociski niszczyły Polaków, a dzisiaj. .. no własnie co i kto Nas niszczy? Pełne gęby frazesów i wypietych torsów do medali i odznaczeń. .. .. no cos co pasuje do stołków. .. .. dowolność wybieranych dat i grobów. .. .. teraz czas na. .. ???? A co z tymi co bez grobów i pamięci, a na kurhanach pasą się krowy!!!!! Nie mieli sczęścia, bo nie przeżyli siekier UPA, a i, ,pamietający właściwe, ,rocznice NIE PAMIĘTAJĄ! HAŃBA!
 • Gdy ludzie zapomną, kamienie wołać będą. .. .. to tak dla pełnej jasności!
 • Do przedostatniego rozmówcy a ty czym żeś się zasłużył?? pochwal się, zarłes tylko polski chleb i czxekałeś na manną z nieba?? kiedyś polaków niszczyły pociski a dziś burony trzeba nie pić tylko wziąść się do uczciwej pracy chyba wszystko piszesz osobie głowa nie jest tylko do noszenia hełmu jeszcze trzeba myśleć a ty jak widzę masz z tym trudności pokaż sam co zrobiłeś dla swojego kraju a Ojczyzna i naród Cię osądzi a klapac językiem to każdy potrafi
 • do ostatniego przedmówcy: to jest klasyczny przykład manipulacji: zarzucić komuś, że nie może się wypowiadać jeżeli nic nie zrobił dla Ojczyzny, że nie pracuje uczciwie. Bez dowodów, bez uzasadnienia. Wstyd tak pisać, wstyd.
 • Do młodej. Ginąć, to nie jest praca dla Ojczyzny, Rodzice nie po to włożyli tyle wysiłku w Twoje życie i wychowanie. Ty masz ocalić ich pamięć, tradycję i kulturę, przekazać to swoim dzieciom. Najłatwiej dać się zabić, o wiele trudniej żyć.
 • Daj nam Za całe narodu zmarnowane lata za krew przelaną za ból i łzy za biedę naszą co przez długie lata gościła u nas i dalej tkwi. Za synów poległych w powstaniach i wojnach za honor zdeptany Syberię gułagi za rządy nieludzkie rządne krwi za ruskie wręczane nam bumagi. Za wyzysk ludu i poniżenie za pracę niewolniczą i niskie płace za bezrobocie i chleb powszedni naród płacze. Składamy modlitwę do ciebie panie daj nam nadzieję siłę wytrwania daj nam ojczyznę bogatą i silną na co czekamy od zarania. Henryk Siwakowski Elbląg
 • Teraz młodzi ludzie myślą tak: Powstanie Warszawskie - to niepotrzebny rozlew krwi, ofiary, zniszczenia. .. .i mają rację. .. Chciałbym aby w przyszłości Elbląg znów powrócił do do Naszej Ojczyzny - Nieniec !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  gato10(2014-09-29)
 • Napis na kamieniu typowo "Polski", patetyczny. Nie jestem pewien czy "Zawsze wierny Bogu" w 100% może napisać o sobie Papież, a co dopiero zwykli ludzie, żołnierze. Czy byli zawsze wierni Bogu, to się dopiero okaże. Życzę im aby tak było. Gdybym tak powiedział w konfesjonale, zostało by to uznane przez księdza spowiadającego za grzech pychy, gdyż jestem tylko błądzącym przez życie człowiekiem, tak myślę. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  moja-refleksja(2014-09-29)
 • Brawa dla tych młodych chłopaków! Niestety dziś takie wartości jak Ojczyzna czy Honor nie są popularne. Promowane są tylko wygodnictwo, kasa, cwaniactwo, bylejakość. To pocieszające, że dla takich młodych ludzi coraz większe znaczenie mają Bóg Honor Ojczyzna. Cześć i Chwała Bohaterom !
Reklama