UWAGA!

Gdy o cieple decyduje polityka (opinia)

 Elbląg, W dyskusji udział wzięli m.in. (od lewej): Krzysztof Żochowski, Janusz Nowak i Jerzy Wilk
W dyskusji udział wzięli m.in. (od lewej): Krzysztof Żochowski, Janusz Nowak i Jerzy Wilk (fot. Michał Skroboszewski)

Miasto może nie dogadać się w tym roku z Energą Kogeneracją w sprawie nowej umowy na dostawy ciepła, bo w grę oprócz ekonomii wchodzi polityka i zbliżające się wybory samorządowe. Świetnie było to widać podczas dzisiejszego panelu dyskusyjnego „Co dalej z ciepłem”. Zobacz zdjęcia z panelu.

Podczas ponaddwugodzinnego spotkania, zorganizowanego w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, nie dowiedzieliśmy się w sumie niczego nowego w sprawie sporu między miastem a Energą Kogeneracją na temat dostaw ciepła dla mieszkańców po 2020 roku ani na temat innych rozwiązań, jakie wchodzą w grę. Jedyną nowością była informacja wiceprezydenta Janusza Nowaka o tym, że na ogłoszenie EPEC odpowiedziała jedna z międzynarodowych firm, która chce się podjąć opracowania nowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Wiceprezydent nie chciał zdradzić jej nazwy, bo umowa ma być dopiero podpisana. Wiadomo, że dokument ma być gotowy do końca sierpnia i kosztować – jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć – około 85 tysięcy złotych. Szczegóły mają być przedstawione na wrześniowej Radzie Miasta.
       Dzisiejszy panel dał za to moim zdaniem odpowiedź na najważniejsze pytanie. Miasto, mimo nacisków Energi Kogeneracji, w tym roku raczej nie podpisze nowej umowy na dostawy ciepła dla elblążan, mimo że obie strony oficjalnie składają deklaracje o współpracy. A to dlatego, że w grę oprócz ekonomii wchodzi polityka i zbliżające się wybory samorządowe.
       Świetnie było to widać podczas dzisiejszego panelu, organizowanego pod patronatem Grupy Energa (sic!), wojewody warmińsko-mazurskiego (przedstawiciel rządu PiS) przez gdański oddział stowarzyszenia Młodzi dla Polski, organizacji kojarzonej z PiS i przy frekwencji, której znaczną część stanowili elbląscy radni PiS. Dodajmy, że wśród panelistów byli m.in.: prof. Jerzy Głuch z Politechniki Gdańskiej (współpracujący z Instytutem im. Lecha Kaczyńskiego, mającym być think tankiem PiS), prezes Energi Kogeneracji Krzysztof Żochowski (radny sejmiku z listy PiS), poseł PiS Jerzy Wilk (kandydat na prezydenta Elbląga, co często podkreślał moderator spotkania).
       W skrócie przebieg panelu można opisać tak. Poseł Jerzy Wilk krytykował działania Witolda Wróblewskiego w sprawie EPEC-u nie tylko w tej kadencji, ale w czasach gdy był wiceprezydentem miasta, kiedy rządził Henryk Słonina. Wiceprezydent Janusz Nowak prezydenta bronił, mówiąc po raz kolejny, że projekt umowy proponowany przez Energę jest niekorzystny dla miasta i zarzucając spółce, że w latach 2012-2016 podniosła ceny o 56 procent. Z kolei Krzysztof Żochowski podkreślał, że EPEC też podnosił ceny na przesyle w podobnym wymiarze, tylko w innym okresie, a na wzrost kosztów wpływ ma także istnienie konkurencyjnej ciepłowni przy Dojazdowej i zmniejszające się zapotrzebowanie na ciepło w Elblągu, bo miasto się nie rozwija.
       Jaki z tej dyskusji można wyciągnąć wnioski? Prezydent Witold Wróblewski ryzykuje, przeciągając w czasie negocjacje z Energą Kogeneracja, licząc na korzystny dla siebie wynik wyborów samorządowych i nowe rozdanie w Radzie Miejskiej, którą mógłby przekonać do budowy nowego źródła ciepła (jeśli w ogóle będzie taka możliwość). Na korzystny wynik wyborów liczy również PiS, które chce mieć nie tylko większość w Radzie, ale też swojego prezydenta i wtedy umowa z Energą Kogeneracja będzie podpisana w blasku fleszy jako sukces nowego prezydenta.
       Energa Kogeneracja w sumie nie ma wyjścia i – mimo publicznie stawianego ultimatum - musi czekać na decyzję prezydenta Wróblewskiego lub wyborczą zmianę. Ciepła wyłączyć nie może (nawet jeśli wypowie umowę), ale może zmniejszyć dostawy, co jednak przed samymi wyborami wydaje się mało prawdopodobne.
       Zanosi się więc na to, że sprawa dostaw ciepła będzie gorącym kartoflem podrzucanym w czasie kampanii wyborczej. Ciekawe tylko, kto się nim poparzy.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • a kiedy strajk w ec ?
  • sprzedam wam ciepła ile chcecie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    6
    beduin_z_sahary(2018-07-16)
  • Mamy XXI wiek - w innych krajach ludzie robią się już samowystarczalni energetycznie, organizują się z sąsiadami - chronią w ten sposób własną kieszeń, środowisko. .. i kraj, który w coraz mniejszym stopniu może byćterroryzowany przez różnych "wujków dobra rada" z zza oceanu, z pustynnych pól naftowych, z "kraju noblistów" znad Morza Martwego;), czy władcy słowiańskich braci ze Wschodu. Kiedy pora na Elbląg? Pobudka!. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    2
    PolskiAnarchista(2018-07-16)
  • Temat najważniejszy w kampanii wyborczej a Wróblewski gdzie??? Ciężko zajęty pierdołami??? Działaj tak dalej to odlecisz wróbelku do ciepłych krajów już jesienią
  • Och jakie to fascynujące,co tydzień referat nt. ciepła. Przypomnę po raz n-ty,że przyczyną tych "kłopotów" jest państwo. Zabrania na 1000 sposobów dogrzewania się prywatnego,zagarnęło i zmonopolizowalo ta dziedzinę,przez co jest to gniazdo pustych etatów i posad cwaniakow pięknie okradających w biały dzień nieświadomych ludzi. Ale ci też coś z tego mają: moga się ekscytować serialem o elbląskim cieple oraz ciągłymi zmianami dyrektorów,w-ce dyrektorów,zarzadow i całej tej szajki która dba o ciepło,owszem,ale ciepło swoich fikcyjnych posad
  • @agall - Najdroższe w Polsce ocieplanie mieszkań. Banda złodziei.
  • Najbardziej nieudolny prezydent, zapatrzony w siebie narcyz i ważniak, tej radosnej twórczości, tych pozornych oszczędności wystarczy, tego nieudacznictwa, aby do wyborów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    20
    17
    mieszkaniectegomiasta(2018-07-16)
  • @mieszkaniectegomiasta - Przeciągnąć negocjacje do zimy, niech tyłki poprzymarzają czerwonemu elektoratowi, Wróbel odstrzelony:) PIS obsadził Kogenerację jak trzeba, trzeba to wykorzystać na maxa.
  • ale się Wilk lansuje
  • A radny Traks jest dyrektorem w Energa
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    2
    Antywyborca(2018-07-16)
  • Od ognia, pomoru, zarazy, Wilka i PiSu uchowaj nas Boże!!!!
  • Może tak . Tylko Wróblewski jest zapatrzony w siebie , a prawda jest tylko jedna, jego!
Reklama