UWAGA!

Grupa referendalna to autentyczny ruch społeczny. Dlaczego EKO temu zaprzecza?

Kazimierz Falkiewicz, pełnomocnik grupy referendalnej odnosi się do ogłoszonego w środę stanowiska Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego wobec referendum w sprawie odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka i Rady Miejskiej, które odbędzie się w Elblągu 14 kwietnia:

Jak wynika z nazwy, Elbląski Komitet Obywatelski reprezentuje elblążan i powinien wyłącznie występować w obronie ich słusznych interesów i praw. Oceniając obiektywnie podejmowane przez EKO działania, odnoszę jednak wrażenie i nie jest to moja odosobniona opinia, że EKO w swojej działalności skupia się co najwyżej na przekazywaniu mieszkańcom jak najbardziej pozytywnego wizerunku naszych władz. Najlepszym aktualnym tego dowodem jest artykuł, z którego treścią i zawartymi w nich zarzutami odważę się polemizować.
       Pomimo tak ewidentnego sprzeniewierzenia się przez EKO statutowym zadaniom nie twierdzę, że pod ich szyldem ukrywa się cynicznie Prezydent Grzegorz Nowaczyk i Platforma Obywatelska. Każdy ma prawo popełniać błędy, najważniejszym jest w odpowiednim czasie umieć je zauważyć, przyznać się do nich i wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość. Trzeba być konsekwentnym, a tego w EKO brakuje, nie można mieć ciastka i zjeść ciastko.
       Jeżeli się twierdzi, że Władze Naszego Grodu poprzez „niewłaściwe decyzje doprowadziły do wylewu niezadowolenia mieszkańców Elbląga w konsekwencji do referendum”, to jak do powyższego ma się zamieszczone stanowisko. „Członkowie EKO w większości uznali, że nie wydarzyło się nic takiego, co uzasadniałoby tak drastyczną reakcję mieszkańców Elbląga na poczynania władz samorządowych, sprawujących władzę zaledwie dwa lata.”
       W swoim artykule EKO podkreśla, że partie polityczne mają destruktywny wpływ na działalność samorządów terytorialnych i w tym miejscu można się z tym zgodzić. Jednak EKO nie zauważa, że tę destrukcję jeszcze pogłębia poprzez niekonsekwencję w swoich działaniach i głoszonych opiniach. Wynika to z tego, że będąc organizacją pozarządową, która winna służyć mieszkańcom, swoją aktywność nakierowuje bardziej na obronę istniejącego porządku niż z nim walczy.
       Przyglądanie się z dystansu mającym istotne znaczenie dla bytu mieszkańców wydarzeniom, które aktualnie dzieją się i dzielą Elbląg, jest bardzo wygodne i bezpieczne. Nie do końca jednak moralne, tym bardziej, jeżeli działania innych, którzy zajmują bardziej zdecydowane stanowisko, EKO przedstawia w negatywnym świetle, wysuwając teorie spiskowe negujące szczerość ich zamierzeń i dokonań.
       Nie mam zamiaru więcej uczestniczyć w niekończącej się polemice, dlatego po raz ostatni odpowiadam na zarzuty, które stawia między innymi nam EKO, twierdząc, że Grupa referendalna „nie ma żadnych propozycji dla mieszkańców miasta, co uprawnia do traktowania jej zespołu jako ludzi, znajdującego energię do destrukcji i burzenia porządku, z cynicznym wykorzystywaniem niektórych mieszkańców”. Nic bardziej mylnego, Grupa referendalna propozycje zmian i zarzuty stawiane Władzom Miasta przedstawiała wielokrotnie. W większości ich treść została zaczerpnięta i sformułowana z zebranych opinii i stanowisk wyrażających poglądy naszej elbląskiej społeczności. Prezydentowi zostały przygotowane i złożone na dziennik w formie 18 pytań w dniu 28 grudnia 2012 r. Oczywiście w związku z dynamicznie rozwijająca się sytuacją, spowodowaną głównie nagłym uaktywnieniem się Prezydenta i jego współpracowników, niektóre zarzuty muszą aktualnie zostać zmodyfikowane, inne zaś rozwinięte.
       Szanuję poglądy swoich oponentów, ale nie godzę się z nieuzasadnioną agresją, dlatego apeluje do EKO, które twierdzi, że reprezentuje interes społeczny mieszkańców Elbląga i z tego, co mi wiadomo, posiada taki zapis w statucie, o potwierdzenie tego w praktyce. Pokażcie swoim działaniem i postawą mieszkańcom, że problemy, które ich dotykają, są również waszymi i że chcecie aktywnie uczestniczyć w ich rozwiązywaniu. Nie zarzucajcie nam złych intencji, w nadziei, że przez to będą bardziej zauważane i doceniane wasze własne pomysły, próbujcie raczej szukać tego, co nas może połączyć, a nie podzielić.
       Twierdzę również, że w trakcie zbierania przez 60 dni podpisów Grupie referendalnej nie można było przypisywać żadnych złych intencji i zamiarów. Nikt z nas nie jest prorokiem i nawet posiadając wiarę, że uda się doprowadzić do referendum, wątpię, by ktokolwiek zakładał, że będzie to stanowiło przepustkę do osiągnięcia osobistych, tym bardziej partyjnych korzyści. Grupa referendalna powstała z inspiracji i za zgodą dużej części mieszkańców Elbląga, którzy na długo przed jej powstaniem sygnalizowali swoje niezadowolenie i dezaprobatę dla działań Władz. Jedyną więc niezaprzeczalną zasługą Grupy referendalnej jest, że działając w imieniu mieszkańców i korzystając z ich pomocy i udzielonego zaufania, udało się nastroje te przekuć w narzędzie demokracji, jakim jest referendum.
       Nie zgadzam się, że na obecnym etapie powinniśmy prezentować swoich kandydatów na stanowiska i szczegółowo informować, jaki mamy program wyborczy, referendum to nie kampania wyborcza. Na obecnym etapie naszym obowiązkiem jest skupić się wyłącznie na informowaniu mieszkańców, że powinni skorzystać z możliwości, jaką uzyskali i oddać swój głos przy urnach wyborczych. Udzielając poparcia Prezydentowi i Radzie Miasta Elbląga, jeżeli uczciwie wierzą, że ww. są godni sprawować swoje funkcje, bądź wyrazić sprzeciw, jeżeli są odmiennego zdania. Oczywistym jest, że będziemy potępiali wszystkich, którzy twierdzą, że referendum należy zbojkotować. Błąd w rozumowaniu tych osób polega na tym, że referendum nieskuteczne z uwagi na niską frekwencję, w którym większość głosujących opowie się za odwołaniem Prezydenta i Rady Miasta Elbląg, w dalszym ciągu będzie stanowiło podstawę do twierdzenia, że nie posiadają mandatu zaufania do dalszego sprawowania władzy.
       Uważam więc, że to Prezydentowi i jego partii, która ma w nazwie obywatelska, w szczególności powinno zależeć na jak największej aktywności mieszkańców Elbląga wyrażającej się w uczestniczeniu w referendum. Ponieważ tylko wygrana w referendum przy wymaganej frekwencji, która pozwala uznać je za skuteczne, daje Prezydentowi i Radzie Miasta Elbląga prawo twierdzić, że są wybrani z woli mieszkańców. Podsumowując, zwracam się z apelem do EKO i wszystkich środowisk społecznych partii politycznych, w szczególności do Platformy Obywatelskiej, o aktywne wspieranie Grupy referendalnej w prowadzonej kampanii informacyjnej o zasadności osobistego uczestnictwa w referendum. Mamy prawo się tego domagać, ponieważ podstawową rolą partii politycznych, organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich jest aktywne informowanie i przekonywanie społeczeństwa, nie tylko o możliwości, co obowiązku korzystania z przysługujących nam praw i instrumentów demokracji.
      
       Kazimierz Falkiewicz, pełnomocnik grupy referendalnej
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • PIERWSZE MIASTO W POLSCE Z...DARMOWĄ KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ!!!GDZIE/ POCZYTAJCIE: moto.wp.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Panie Nowaczyk,ucz sie pan !(2013-03-02)
 • Pan Falkiewicz ma rację, EKO to chyba nie EKO obywateli Elbląga !!!!
 • Szanowny Panie Falkiewicz. Myli się Pan w ocenie EKO -mającym ciąg do władzy towarzystwie wzajemnej adoracji, które jest rzekomo bezpartyjnym komitetem obywatelskim a de facto jest to polityczny komitet obywatelski elbląskiej Platformy Obywatelskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2013-03-02)
 • Pan Falkiewicz jest przecież członkiem ruchu palikota a jego partyjnym szefem jest penkalski. Nie kłam Pan, że to ruch społeczny, ta grupa referendlana to palikoty, do których dołaczył się jeszcze wilk. I to jest szok!!! Dla dorwania się do stołka, bo elsinowski jest ciepły PiS robi Koalicje z Palikotem, ewenement na skalę krajową. Ciekawe czy o tym słyszał Jarosław polske zbaw?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zglupialem??(2013-03-02)
 • Odpowiadając zaś na zawarte w tytule pytanie moja odpowiedź brzmi : EKO dyskredytuje grupę referendalną bo GR złamała "monopol" EKO na ruch społeczny w E-gu oraz osiągnęła ona autentyczny sukces mobilizując elblążan do aktywności obywatelskiej. Mówiąc inaczej staliście się "konkurencją" wobec EKO a tego oni nie znoszą. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2013-03-02)
 • Proszę o analizę osób które podpisały listę referendalną czy należy do jakiejś partii czy nie, statystyczny podpisujący ma samochód czy rower, ma kota czy psa a może dzieci, spożywa alkohol czy pali papierosy, jak często korzysta z usług itd. Gdyż czytając ostanie artykuły odnoszę wrażenie że najważniejsze jest kim są osoby podpisujące wniosek o referendum niż dlaczego to zrobiły, to co robią lub nie zrobiły władze to temat zastępczy najważniejsze jest czy statystyczny wyborca jest brunetem czy szatynem. Pozdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-03-02)
 • Racja - zgłupiałeś. Grupa jak nazwa wskazuje to grupa czyli coś złożone z jednostek. Jena jednostka to nie grupa jednostek. Taka gmina, taka gmina. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-03-02)
 • Ja popieram zawarte w "ogłoszeniu" EKO formuły postulaty, a ta odp jest równie śmieszna i żałosna jak cała akcja oszołomów grupy referendalnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antifa(2013-03-02)
 • " Za największe wyzwanie uważam znalezienie 50 dobrych kandydatów, którzy wystartują w wyborach do Rady Miasta w 2014 roku" Pytanie do EKO skoro jesteście zadowoleni z obecnej władzy po co będziecie startować w wyborach 2014?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-03-02)
 • "Jako uczestnicy różnych konsultacji stwierdzaliśmy niejednokrotnie, jak niewielkie było zainteresowanie elblążan tą formą współdecydowania" Pytanie do EKO jako inicjatywa obywatelska te niewielkie zainteresowanie nie było Waszą porażką? Nie jest waszą porażką że zebrało się 20 osób pod Bramą Targową i potrafiło poruszyć Elbląga, spowodować że dyskutuje się o mieście wczoraj, dziś, jutro. " Symbolicznie powróciłem do EKO w 11 listopada 2012 roku" dziwne splot wydarzeń w miesiącu gdy wypłynęła informacja o referendum, odnoszę wrażenie że w całym tym zamieszaniu nie chodzi Wam o miast lecz o budowaniu elektoratu z osób przeciwnym referendum. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-03-02)
 • Panie Kaziu autentyczny to jest człowiek honoru, a wasz ruch wolny Elbląg to jest autentyczny Ruch Palikota. I tego faktu nic nie zmieni nawet pana zapewnienia.
 • Przestańcie ośmieszać się nawzajem, bo jak dotąd tylko to potraficie. Jeśli tak ma wyglądać samorządowa i lokalna polityka, to ja po raz kolejny wysiadam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  be happy(2013-03-02)
Reklama