UWAGA!

Hakerzy zaatakowali Szpital Miejski, awaria już usunięta (aktualizacja)

 Elbląg, Hakerzy zaatakowali Szpital Miejski, awaria już usunięta  (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

System informatyczny Szpitala Miejskiego został zaatakowany przez hakerów. Sprawę wyjaśnia policja. - Od środy nie możemy wystawiać elektronicznych recept, musimy kierować pacjentów po nie do lekarzy rodzinnych, są problemy z dokumentacją medyczną – mówi jeden z pracowników szpitala.

Informację o awarii systemu informatycznego potwierdza Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy szpitala. - To była atak hakerski z żądaniem okupu. Sprawę od razu zgłosiliśmy na policję. Nasi informatycy pracują nad usunięciem awarii, potrwa to zapewne jeszcze trochę czasu, może do jutra – powiedziała nam Małgorzata Adamowicz.

- Mamy tu naprawdę spory bałagan. Nie możemy wystawiać elektronicznych recept, musimy kierować pacjentów po nie do lekarzy rodzinnych. Są problemy z dokumentacją medyczną, przyjmowaniem pacjentów. Obawiamy się, że nawet po usunięciu awarii, nie uda się odzyskać wielu danych – mówi jeden z pracowników szpitala.

Rzeczniczka szpitala zapewnia, że szpital przyjmuje i wypisuje pacjentów, przeprowadza zabiegi i operacje. - Brak sprawnego systemu informatycznego pewne sprawy utrudnia, ale szpital funkcjonuje, wszystkie oddziały pracują – dodaje Małgorzata Adamowicz.

Dochodzenie w sprawie ataku hakerskiego prowadzi Komenda Miejska Policji w Elblągu. - Prowadzimy czynności sprawdzające w tej sprawie. Podczas ataku hakerskiego nie doszło do utraty żadnych pieniędzy, ale do blokady systemu informatycznego - informuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

 

Aktualizacja: Jak poinformowała nas Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego, funkcjonowanie systemu zostało przywrócone. - Żadne dane osobowe pacjentów nie zostały utracone. Mogą wystąpić drobne nieścisłości dotyczące terminów wizyt - poinformowała w odpowiedzi na nasze pytania.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama