UWAGA!

Halex przeciwko GUC

Elbląg, Halex był największym importerem węgla do Polski
Halex był największym importerem węgla do Polski

Prawnicy firmy Halex złożyli do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Głównemu Urzędowi Ceł o zapłatę firmie odszkodowania w wysokości 50 milionów zł.

Przypomnijmy, kłopoty Haleksu zaczęły się w styczniu 1999 roku, gdy minister gospodarki wprowadził kontyngent na sprowadzany z Rosji węgiel. Elbląski Halex był największym importerem tego surowca do Polski.
     Urzędy celne, powołując się na decyzję ministra, nie wpuściły do kraju kilkunastu tysięcy ton węgla. Pozostały one na granicy. Od decyzji ministra firma odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W listopadzie 2000 roku sędziowie lubelskiego oddziału zamiejscowego Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdzili, że ministerstwo wprowadziło kontyngent bezprawnie, ponieważ nastąpiło to na mocy decyzji administracyjnej.
     Decyzje GUC, które dotyczyły zatrzymania na granicy węgla Haleksu - zdaniem firmy - naraziły ją na poważne straty.
     - Podstawą złożenia pozwu jest korzystne dla Halexu postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z Lublina - powiedział mecenas Czesław Marach. - Ten sąd uznał, że wcześniejsze decyzje Głównego Urzędu Ceł były niezgodne z prawem i je unieważnił.
     Zdaniem mecenasa Maracha, trudno obecnie oceniać szanse otrzymania odszkodowania tej wysokości.
     - Jako prawnicy na tym etapie nie zastanawiamy się nad finałem sprawy, wykonujemy swoją pracę. Ktoś, kto orientuje się w polityce gospodarczej kraju wie, że skarb państwa jest pusty i że szanse są nikłe. Nie wiem, jak załatwi to skarb państwa; są różne formy płatności, a można przecież zawsze zawrzeć jakąś ugodę - dodał mecenas Czesław Marach.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jest mi wstyd, że w imieniu Polski, urzędnicy GUC postępują jak zbóje i barbarzyńcy! Nie znają przepisów! Niech teraz oni zapłacą odszkodowania, oni i ich rodziny! Wszak czeropali z tego apanaże!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2001-07-02)
 • do drzazgi: nie oni i ich rodziny ale MY i NASZE rodziny zaplaca te grzywne. to chyba oczywiste, prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elbinger(2001-07-02)
 • ilu posłów z tego będzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawy(2001-07-02)
 • Bujak powinien osobiście zapłacić, jego dzieci, wnuki, prawnuki. Żeby pamiętały że miały kiedyś złośliwego niekompetentnego ssyna w rodzinie który pchał się do władzy. Także ku przestrodze innych polityków ze styropianu. Zresztą był on lepszy jako zakonnica w stanie wojennym, niż prezes GUC w kapitaliźmie. Przynajmniej było śmiesznie, teraz jest tylko strasznie. Ten tukas swoją jedną decyzją rozłożył Elbląg na łopatki.
 • nieważne czy klient wygra czy przegra - adwokat zawsze weźmie swoje
Reklama