UWAGA!

Idzie nowe

 
Elbląg, Idzie nowe
(fot. arch. WS)

Nieuchronnie zbliża się termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących prawa jazdy. Jedną z nowości, która pojawi się (choć nie w całości) w  sobotę (19 stycznia) jest profil kandydata na kierowcę, który zasadniczo zmienia drogę składania dokumentów.

Do tej pory kandydat na kierowcę, przed rozpoczęciem szkolenia, przedstawiał wszystkie potrzebne dane wraz z zaświadczeniem lekarskim w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców. Od 19 stycznia 2013 r. kandydat na kierowcę będzie musiał zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania organu - Urzędu Miejskiego (jeżeli mieszka w Elblągu) lub Starostwa Powiatowego (jeżeli mieszka w okolicach Elbląga) i złożyć komplet dokumentów. Tam zostaną one zweryfikowane przez urzędnika, a następnie w terminie nie przekraczającym dwóch dni roboczych system teleinformatyczny wygeneruje profil kandydata na kierowcę (PKK). Zakładanie profilu jest darmowe, a wizyta jednorazowa (w przypadku, gdy wszystko się zgadza).
       – Nie wiemy jeszcze, jak wygląda profil kierowcy, z tego co wiemy otworzy się on 19 stycznia. Teraz wprowadzamy do systemu wszystkie te osoby, które zaliczyły egzamin i opłaciły prawo jazdy – wyjaśnia Janina Gajewska, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Elblągu. – Sądzę, że w poniedziałek nie zjawi się tu zbyt wiele osób, gdyż sporo ośrodków rozpoczęło szkolenie jeszcze przed zmianami. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższym czasie.
       Przed rozpoczęciem kursu, ośrodek szkolenia kierowców (wybrany przez kandydata) będzie pobierał wygenerowany profil za pomocą systemu teleinformatycznego, a po zakończeniu szkolenia aktualizował go o dane potwierdzające jego ukończenie.
       – Do systemu zostały wprowadzone wszystkie ośrodki szkolenia, które nam podlegają. Aby pobierać profil kandydata na kierowcę ośrodki musiały wyrobić podpis elektroniczny, którym będą się posługiwać – mówi Janina Gajewska i dodaje, że nowe przepisy nakładają na ośrodki szkolenia kierowców również dużo nowych obowiązków, m.in. będą one musiały zawiadomić organ, któremu podlegają o rozpoczęciu kursu i jego zakończeniu, jak i o dacie egzaminu wewnętrznego.
       Zaktualizowany profil kandydata na kierowcę umożliwi przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy. W przypadku zdanego egzaminu ośrodek egzaminowania zaktualizuje profil kandydata na kierowcę o dane dotyczące uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Na podstawie zaktualizowanego profilu odpowiedni organ wyda decyzję o nadaniu uprawnień do kierowania pojazdami, a następnie zamówi prawo jazdy u producenta tych dokumentów.
       O wątpliwościach związanych z systemem integrującym proces egzaminowania z rejestracją kandydatów na kierowców i wydawania praw jazdy wspominaliśmy już w grudniu. Pewnym jest, że 35 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wybrało ofertę ITS/Sygnity, w tym WORD w Elblągu, a 14 ofertę PWPW/HP. Jak w rezultacie będzie działał system? Tego dowiemy się po 19 stycznia.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kiedyś przyjdzie taki czas że w Polsce zabraknie kierowców zawodowych ale tego nie potrafią przewidzeć idioci odpowiedzialni w rządzie. Bieda w kraju i bezrobocie robią swoje. Prawko na kat. B kosztuje 1100-1300zł plus egzamin, kat. C- 2200zł, C+E- następne 2000zł, kwalifikacja zawodowa 5000zł, słownie PIĘĆ TYSIECY do tego przewóz rzeczy. Kat D- 3000zł. do tego przewóz osób. Nikogo na to nie stać oprócz kat. B. Żaden pracodawca nie bedzię inwestował takich pieniędzy w nowego kierowce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  analityk(2013-01-18)
 • A ja wam powiadam że ceny paliw spadły i to mocno w dół. Na jak długo? Zapewne do chwili ponownego ich podniesienia :)
 • Zgadzam się z Analitykiem. Nikt nie robi prawka na ciężarówki, czy autobusy aby jeździć na wycieczki za miasto. Te uprawnienia są potrzebne do pracy! Zwiększyć wymogi co do ludzi a zmniejszyć ceny kursów. Osobówki ok - cena nie jest szokiem, ale reszta to farsa jakaś. Za chwilę będą na tirach jeździć Hiszpanie i Niemcy. Młodych za kółkiem będzie ubywać. Ale kogo to obchodzi? Ważne, że kasa zajebista płynie.
 • A w czym problem, jedzie się do znajomych do anglii i robi przy okazji prawko :)
 • a w Anglii to za darmo robią i znajomi cie wykarmią za darmola jak pracy nie znajdziesz. Chłopie za granicą Polak Polakowi wiekszym wrogiem jak faszysta a na takie prawko trzeba trochę wydać dutków tyle że stresu nie przechodzisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  teoretyk(2013-01-18)
 • Na Ukrainie zdawalność 99 procent, w USA 85,w UK tylko 70 a w Polsce około 30.Czy u nas ludzie takie tępe czy jaki diabeł?
 • Wniosek nasuwa się sam. Won z tym państwem wykorzystującym własny naród. Płacić podatki za granicą, rodzić dzieci w lepszym, przyjaznym kraju dbającym podstawową komórkę społeczną jaką jest rodzina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pani Zosia(2013-01-18)
 • Moim zdaniem jeszcze kierowca przepraszam kandydat na kierowce musi podać nr. buta, rpzmiar kołmierzyka, itp, itd w tym państwie wszystko się robi przeciwko ludziom a nie dla ludzi żeby lepiej nam się żylo, najwyrażniej trzeba z się wyprowadzić, nie widze przyszłości w tym państwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Margarita(2013-01-18)
 • Jestem za tym żeby prawo jazdy kat A, B, B+E kosztowały 2-3 tys może wtedy mniej idiotów będzie na drogach !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  drajwer dalekosiężny(2013-01-18)
 • Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o nowe miejsca pracy oczywiście w urzędzie a to przestaje być już śmieszne.
 • Chcieliscie POwcow to teraz macie sami ich wybraliscie to teraz placz i plac. To chory kraj. PIS chciał zablokowac ta ustawe ale odzrzucili POwcy i PSL. Ps jestem bezpartyjny.
 • masz jakiś pomysł idioto ? Władza zawszwe przeciwstawia organy polityczno- policyjne przeciw narodowi. Książki poczytaj póki ustruj polityczny się zmieni bo na walkę o wolność nie masz odwagi hamie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jazda Polska(2013-01-19)
Reklama