UWAGA!

Jacek Jezierski nowym biskupem elbląskim

Elbląg, Jacek Jezierski nowym biskupem elbląskim
(fot. Episkopat)

Biskup Jacek Jezierski został powołany przez papieża Franciszka na biskupa Diecezji Elbląskiej. Zastąpi biskupa Jana Styrnę, który przeszedł na emeryturę. Nowy biskup elbląski zna dobrze nasze miasto. Tuż po święceniach pracował w parafii św. Mikołaja jako wikary. Jego przełożonym był ks. infułat Mieczysław Józefczyk. Do Elbląga powracał często jako wykładowca i przedstawiciel Towarzystwa Naukowego KUL. Był wychowawcą i ojcem duchownym wielu elbląskich kapłanów, którzy kończyli seminarium „Hosianum” w Olsztynie.

Ksiądz biskup Jacek Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 roku w Olsztynie, gdzie 16 czerwca 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie. W trakcie studiów, w latach 1968-1970, odbył zasadniczą służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach. Jego pierwszą placówką była parafia MP Nieustającej Pomocy w Malborku. Pracował tam jako wikary, podobnie jak w latach 1977-1978 w parafii św. Mikołaja w Elblągu. W latach 1977-1981 był duszpasterzem środowisk osób głuchych i niewidomych – również w naszym mieście. W latach 1978-1981 podjął studia z zakresu teologii dogmatycznej na KUL, a następnie w latach 1981-1982 kontynuował je na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po studiach, zakończonych obroną rozprawy poświęconej nauce kardynała Hozjusza, w latach 1983-1994 był wykładowcą teologii duchowości w seminarium warmińskim, gdzie kształcili się klerycy z naszego regionu zanim powstała Diecezja Elbląska.
       W latach 1993–1994 był wicedyrektorem Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie. Prowadził wykłady także w Wyższym Warmińskim Studium Katechetycznym w Gietrzwałdzie, Studium Teologii dla Świeckich przy Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie, Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie, a w latach 1999-2011 na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie.
       5 marca 1994 roku został mianowany Biskupem Pomocniczym Archidiecezji Warmińskiej. Konsekrowany na biskupa był 5 marca 1994 roku w Olsztynie. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Veritas Christi liberat” (Prawda Chrystusa wyzwala). Pełni funkcje Wiceprzewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, jest członkiem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla i delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenicznej Inicjatywy Theobalt.
       Nie jest tajemnicą, że biskup Jacek Jezierski często powracał do Elbląga, gdzie przy okazji różnych uroczystości m.in. w katedrze czy w kościele p.w. św. Wojciecha głosił homilie. Jest przede wszystkim praktykiem, który przedkłada pracę duszpasterską nad inne kwestie.
       Decyzję papieską o zmianie ordynariusza w diecezji elbląskiej ogłosiła 10 maja Nuncjatura Apostolska w Polsce. Jednocześnie tego też dnia biskup Jan Styrna przeszedł na emeryturę.
      
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czyli nawet w hierarchii kościelnej rządzi nami Olsztyn mimo, że jesteśmy w odrębnej Diecezji Elbląskiej.
 • kto zna, ten wie, że ten akurat ksiądz zrobił sporo dla zwykłych ludzi - nie wynosi się nad innych, dotychczas mieszkał w normalnym mieszkanku, a nie pałacu - papież Franciszek dobrze wybrał
 • Zabieraja z naszych podatków 100mln złotych za nic
 • już niedługo, żeby się wyspowiadać trzeba bedzie jeździć do Olsztyna, a na początek zacznie się wywożenie do Olsztyna co cenniejszych zabytków kościelnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  24
  ksiondzdokur(2014-05-10)
 • Ksiądz dr. Kilianowski byłby lepszym Biskupem, niestety. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  26
  Papieżferdynand(2014-05-10)
 • Zupełnie podobny do nikogo:)
 • Znowu ktoś z Olsztyna będzie rządzić W Elblągu.
 • jakie super komentarze DEB. ili, którzy nie byli nigdy w kościele, ale to cecha tego portelu !!!
 • Przecież nam nikt nikty nie dogodził, jakby nie zrobił to itak będzie źle, idżie do kościoła i pomódlcie się o lepszy rozum, albo nie zabierajcie głosu " ateiści" i uszanujcie innych niż Wy sami, matoły. Przepraszm kogo uraziłem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  elblążanin48(2014-05-10)
 • Mamy 21 wiek, czy ktos jeszcze wierzy w basnie ?
 • Jest sporo do posprzątania w elbląskim kościele. .. .. wiele spraw razi nawet tych obojętnych. .. wartość deklarowana jest różna od rzeczywistej. .. .potrzeba zwykłego ludzkiego podejścia do ludzi i ich oczekiwań. Nowemu biskupowi należy życzyć odporności i determinacji. Zaś zwolennikom ks. dr Andrzeja Kilanowskiego - cieszcie się, bo nie stracicie wspaniałego historyka, organizatora i moderatora życia społeczności nie tylko parafii św. Jerzego. Na infułę i dla niego będzie odpowiedni czas.
 • z olsztyna no nie!!!!!
Reklama