UWAGA!

Jaka przyszłość czeka Okólnik

 Elbląg, Jaka przyszłość czeka Okólnik
fot. Mikołaj Sobczak

- Obawiamy się, że obietnice składane przez elbląskich urzędników dotyczące naszej dzielnicy nie zostaną spełnione – napisał do naszej redakcji mieszkaniec ul. Okólnik, który pyta o przyszłość tej części Elbląga. Sprawdziliśmy, co w tej sprawie planują władze miasta. Zobacz zdjęcia.

List od Czytelnika

- Rozmowy z UM (Urzędem Miejskim – red.) zaczęły się w momencie dopytywania o to, czy UM planuje zbudowanie drogi na ul. Okólnik. Dostaliśmy informację, że nie gdyż planowane jest tu osiedle domków jednorodzinnych, gdzie budowa wielu z nich już trwa i że po zabudowaniu terenu domkami urząd pomyśli o drodze i pozyskaniu pieniędzy na nią – pisze nasz Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Dodatkowo powiedziano nam, że są problemy z budową sieci kanalizacji burzowej oraz sanitarnej, ponieważ główne magistrale na ulicy Bema i Grunwaldzkiej są już przepełnione. Przyjęliśmy te wszystkie informacje ze zrozumieniem, jednak kilka lat później okazało się, że miasto nie stawia tylko na zabudowę jednorodzinna w tym rejonie, lecz pozwala deweloperom budować bloki wielorodzinne, które o dziwo nagle dostały pozwolenie do wpięcia się do ww sieci kanalizacyjnych – pisze Czytelnik (chodzi o budowę dwóch wielorodzinnych budynków przy skrzyżowaniu ul. Okólnik z al. Grunwaldzką, która zbliża się do końca). - Dodatkowo krążą plotki (niepotwierdzone oficjalnie) że planowane są kolejne bloki. Prosimy, jako mieszkańcy, o zablokowanie kolejnych inwestycji w tym rejonie dla budynków wielorodzinnych. Kolejne bloki zniweczą plany i marzenia ludzi, którzy zainwestowali w ten obszar pieniądze z nadzieją i zapewnieniami, że wybudują się na osiedlu domków jednorodzinnych. Dodatkowo zniszczy to wizerunek tej części Elbląga, gdzie każdy z podziwem chwali spokój, przestrzeń, widoki itd. – dodaje mieszkaniec ul. Okólnik. - Bardzo proszę o zasięgnięcie informacji w UM. Może dzięki Państwa pomocy usłyszymy kilka konkretów, a nie przesłanek przekazywanych pokątnie.

 

Nie będzie nowych wielorodzinnych budynków

Zapytaliśmy władze miasta, jakie są plany związane z przyszłością ul .Okólnik. Urzędnicy zapewniają, że nie prowadzą żadnych działań związanych z pozwoleniem na budowę przy tej ulicy kolejnych budynków wielorodzinnych.

- Nie prowadzimy aktualnie żadnego postępowania dotyczącego ustalenia warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych w obszarze dzielnicy Okólnik. Departament Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji również nie przygotowuje obecnie do zbycia nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jedno czy wielorodzinną, położonych w obrębie tej dzielnicy – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Nie ma też zabezpieczonych środków na budowę ulicy Okólnik, która obecnie ma w większości szutrową nawierzchnię. Jej fragment zbuduje deweloper – Ekobud z Ostródy – który realizuje wspomnianą wyżej budowę dwóch budynków wielorodzinnych.

- Inwestor jest zobowiązany między innymi do budowy zjazdu z ul. Okólnik, przebudowy układu drogowego Okólnik wraz ze skrzyżowaniem z ul. Grunwaldzką oraz budowę oświetlenia ulicznego na ul. Okólnik na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do projektowanego zjazdu. Planowany termin realizacji do dnia 30 czerwca 2025 r. – dodaje Joanna Urbaniak.


       Problem z kanalizacją

Władze miasta potwierdzają, że istnieje problem związany ze skanalizowaniem terenów przy ul. Okólnik, która to dzielnica mocno się rozbudowuje.

- W celu skanalizowania terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w rejonie ul. Okólnik niezbędne jest wybudowanie systemu sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej z przepompowaniami ścieków. Skanalizowanie tego obszaru powiązane jest z budową kolektora sanitarnego do istniejącego systemu sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Marymonckiej wzdłuż ul. Wschodniej. EPWiK Sp. z o.o. jest obecnie na etapie opracowywania dokumentacji projektowej budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią ścieków dla zadania: ,,Kanalizacja sanitarna dla obszaru Terkawka - etap I ul. Wschodnia w Elblągu" – dodaje Joanna Urbaniak. - Realizacja tej inwestycji ma na celu uzbrojenie w kanalizację sanitarną nowych terenów miasta i odciążenie zlewni przepompowni ścieków przy ul. Grunwaldzkiej, jak również przygotowanie do odbioru w przyszłości ścieków z przyległych zlewni Łęczycka, Dąbrowskiego, Okólnik.

Urzędniczka dodaje, że deweloper otrzymał pozwolenie na wpięcie nowych budynków do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej w al. Grunwaldzkiej.

- Na lata 2024 -2026 EPWiK Sp. z o.o. przewiduje realizację przebudowy wyeksploatowanej przepompowni ścieków przy al. Grunwaldzkiej. Inwestycja ta ma na celu poprawę wydajności układu, obniżenie awaryjności, dokuczliwości odorowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa obsługi. Aktualnie prowadzone jest postępowanie dotyczące decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji – dodaje Joanna Urbaniak.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Nasze materiały wideo

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jaka przyszłość czeka Elbląg?
  • Polskojęzyczni mający się za Polaków, kiedy wrócicie do siebie na wschód? My Polacy jesteśmy zmęczeni waszą nienawiścią jaka okazujecie podczas głosowań - wybierając non stop anty-Polskie rządy!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    20
    19
    Polskojęzyczni to nowotwór(2024-08-07)
  • Jak jakis deweloper będzie chciał to postawi tam wszystko. Kilku deweloperów już czai się na te grunty, więc to że teraz nie trwają rozmowy, to nie oznacza że za rok czy dwa lub trzy do podpisania umów nie dojdzie. Bądźcie pewni że te grunty tak nie zostaną.
  • @Polskojęzyczni to nowotwór - Straszny komentarz. Odrażający.
  • @Polskojęzyczni to nowotwór - Fakt budynek już jest a co z komunikacją miejską z tego miejsca bo jak się nic nie zmieni to będzie tragedia
  • Wygrywają deweloperzy i ich duże pieniądze i kanalizacje jest gdzie podłączyć, co tam zwykły mieszkaniec co już tam mieszka ich problem, którego nie można rozwiązać. Takie podejście... Bielany dalej po płytach jeżdżą Hashtagi: #Nowatkowskimaciej@wp.pl
  • Działki kupione w szczerym polu, bez uzbrojenia, bez drogi o bardzo skomplikowanych stosunkach gruntowo-wodnych były stosunkowo tanie. Skąd teraz oczekiwania, że wszyscy mieszkańcy Elbląga złożą się na uzbrojenie i infrastrukturę drogową willowej dzielnicy miasta. Jestem przeciwnym robieniu prezentów garstce ludzi. Hashtagi: #Takijeden
  • idąc tym ograniczonym tropem myślowym można powiedzieć że nie zgadzam się na dopłaty do komunikacji miejskiej. Nie po to inwestowałem w auta aby niedorajdy jeździły na moje autobusami.... Tak można w kółko. Pamiętaj że to teren miasta, a w założeniach i definicji miasta jest obowiązek doprowadzenia mediów. Bez tego teren nie może być nazywany miastem. Proszę wygooglować definicje miasta i urbanistyki.
  • kupiłem sobie tanio działeczkę, zbudowałem wymarzony domek z ogródkiem to teraz miasto ma mi wybudować drogę, kanalizę, gaz, światłowód, plac zabaw, żłobek, przedszkole, szkołę, boisko, sklep itd... bo ja sobie zbudowałem domek, domiszcze w szczerym polu... i nie wiedziałem że tam tego wszystkiego nie ma albo jest dalej niż bym chciał...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    26
    8
    paradne(2024-08-07)
  • @Polskojęzyczni to nowotwór - Ozwał się jakiś oszo łom. Chodzi ci o ekipę która rządziła przez osiem ostatnich lat? Mimo, że prezentują styl prorosyjski, ale oni też są Polakami.
  • Zwyczajowo wszystkie przyłącza mediów finansują posiadacze działek / deweloper i przekazują ją nieodpłatnie miastu w użytkowanie by móc podłączyć się do miejskich systemów. Czyżby tu miało być inaczej ? Jeśli tak, to ciekawe, kim są właściciele wspomnianych gruntów ?
  • Taka dokładanie jest strategia UM. Mówią właścicielom domków jednorodzinnych, że nie ma możliwości wpięcia się do kanalizacji sanitarnej tłumacząc to brakiem przepustowości, a potem nagle dają pozwolenie kilku blokom na przyłączenie. Mam propozycję, żeby wszyscy byli traktowani tak samo i by bloki i apartamentowce też dostawały pozwolenia na szczelne szamba. Wynikałoby z tego szereg korzyści jak np mniejsze zużycie wody. I wówczas porozmawiam...
Reklama