UWAGA!

Jest łąka, będzie strażnica

 Elbląg, Nowa strażnica ma powstać na działce powojskowej przy ul. Łęczyckiej
Nowa strażnica ma powstać na działce powojskowej przy ul. Łęczyckiej (fot. WS)

O tej inwestycji mówi się już od kilku lat, ale póki co, z ziemi nic nie wyrasta. Mowa o nowej strażnicy, która ma stanąć przy ul. Łęczyckiej. W końcu coś drgnęło. Do końca czerwca działka, która należy do wojska, ma zostać przekazana elbląskim strażakom. Będzie można ruszyć z pracami projektowymi i pozyskiwać środki na budowę. Komendant Tomasz Świniarski marzy, by pierwsza łopata została wkopana w przyszłym roku.

Od kilku lat nie może ruszyć budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu i Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1. A to brak lokalizacji, a to brak pieniędzy. A potrzeba pilna jest, bo obiekt przy ul. Bema nie spełnia swojej funkcji, natomiast jego utrzymanie generuje wysokie koszty.
       - To smok finansowy – mówi st. bryg. Tomasz Świniarski, Komendant Miejski PSP w Elblągu. - Pewne remonty trzeba jednak wykonać, bo nie może na przykład strażakom kapać na głowę. Robimy wszystko w granicach rozsądku, bo liczymy na nową strażnicę.
       Komendant Główny, jak i wojewódzki PSP wielokrotnie podkreślali, że budowa nowej strażnicy w Elblągu jest dla nich priorytetem. Wskazano nawet działkę – dwuhektarową przy ul. Łęczyckiej. W 2011 r. strażacy zgłosili chęć jej przejęcia od Agencji Mienia Wojskowego. Procedury, wędrówka dokumentów, to wszystko trwa. Ale w końcu jest dobra wiadomość.

  Elbląg, Obiekt przy ul. Bema to smok finansowy - mówi szef elbląskich strażaków
Obiekt przy ul. Bema to smok finansowy - mówi szef elbląskich strażaków (fot. WS)

- Finalizujemy sprawę przekazania działki przy ul. Łęczyckiej – cieszy się komendant Tomasz Świniarski. - 30 kwietnia w Warszawie odbył się przetarg w Agencji Mienia Wojskowego na wyłonienie rzeczoznawcy, który wyceni ten grunt. Przekazanie ma być co prawda nieodpłatne, ale wycena musi być zrobiona, choćby po to, by wyznaczyć kwotę podatku. Do 30 czerwca teren ma być nasz i pierwszą rzeczą jaką zrobimy, zanim zaczniemy się cieszyć, będzie właśnie zapłacenie podatku od gruntu. Dopiero później będzie można budowę nowej strażnicy wpisać w plan inwestycyjny i zatroszczyć się o pieniądze. Moim marzeniem jest to, by budowa ruszyła w 2015 r.
       Do nowej strażnicy przeniesie się Komenda Miejska PSP i JRG 1. Opuszczony budynek przy ul. Bema wróci do zasobów miasta.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • cytat : Przekazanie ma być co prawda nieodpłatne, ale wycena musi być zrobiona, choćby po to, by wyznaczyć kwotę podatku. konkluzja : Wycena to operacja mająca na celu dać zarobić swoim, Panie Komendzncie podatek od gruntu płaci się na podstwaie uchwały Rady Miasta a wielkość działki ustala Geodeta potem mnożymy wielkość działki ( m2) przez stawkę (0,79 PLN/m2) i mamy podatek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Jolgierd(2014-05-02)
 • Świetna lokalizacja genialna wręcz, wyjazd w stronę Bema, pod górkę i korek (a to najkrótsza droga do centrum miasta i na Zawadę i Jar już współczuję kierowcom ze straży bo będą musieli nieźle się napocić przeciskając się przez korki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem było by zlokalizowanie nowej straży w dawnych koszarach na ul Lotniczej, mimo tego że zamykane są przejazdy kolejowe istnieje możliwość przejazdu na Dębową i potem przez most nad torami (to w ostateczności).
 • Lokalizacja na Łęczyckiej umożliwia szybki dojazd do centrum choćby Grottgera i dalej Grunwaldzką. Strażnicy nie może być właśnie ze względu na przejazdy kolejowe. A dojazd do centrum przez Dębową. .. .Kiepsko to widzę. A tak w ogóle to nareszcie po tylu latach coś się w temacie ruszyło!
 • Przecież już za Heńka terenem zarezerwowanym pod nową " strażnicę" była działka przy skrzyzowaniu Ogólnej i Fromborskiej tam gdzie teraz jest parking! By mieli wszędzie z górki więc czemu zrezygnowali z tej lokalizacji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  znafca(2014-05-02)
 • Strażacy liczą koszty? To po co wam te dwa, stare szroty BMW z paliwożernymi, benzynowymi silnikami?
 • Na Zawadę i Jar? Człowieku poznaj miasto w ktò rym żyjesz bo na te dzielnice psp rusza z Browarnej a z Bema dojeźdżają ewentualnie posiłki.
 • Nie wyobrażam sobie mojej okolicy bez psp :|
 • skrzyżowanie przy ul. Łęczyckiej jest często zakorkowane, więc to zła lokalizacja na strażnicę
 • ,Strażacy, Bohaterowie!! Trzymamy za Was kciuki!! Niech Wam sie uda i badzcie sczwsliwi!!
 • Tomek realizuj marzenia, nie ma co się ograniczać. Weź łopatę i wykop parę dołków, skoro ma to sprawić przyjemność.
 • To bardzo dobra lokalizacja, bo rondo obok będzie robione już w 2014 roku, a jezeli prezydent Hajdukowski nie będzie blokował Obwodnicy Wschodneij, to i ta będzie gotowa do czasu wybudowania nawa siedziba Straży.
 • 25 lat temu przy ulicy Fromborskiej zlikwidowano część ogródków na budowę straży i co ? czyżby teren zmienił właściciela, bo atrakcyjny?
Reklama