UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jesteśmy rzecznikami praw dzieci

 
Elbląg, Jesteśmy rzecznikami praw dzieci
fot. nadesłana

W Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja tematyczna pod hasłem „Rodzic, opiekun, nauczyciel rzecznikiem praw dziecka", której organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Konwencja o prawach dziecka przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r., w tym roku obchodzimy jej 30-lecie. Konwencja weszła w życie rok później. Zawiera ona katalog praw i wolności dzieci. Jest efektem wieloletnich prac mających na celu zagwarantowanie dzieciom odpowiedniej ochrony i prawa do rozwoju.

Janusz Korczak, od 40 lat patron Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu nie był pierwszym, który mówił o prawach dzieci, ale mówił z pasją i twórczo. To jemu przypisuje się tytuł Obrońcy Praw Dziecka, ponieważ zawzięcie przekonywał, że „dziecko ma prawo do szacunku, niewiedzy, do niepowodzeń i łez, prawo do upadków, własności, tajemnicy, radości, prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć, do dnia dzisiejszego”.

Jego dzieła i praca zadziwiają nas do dziś swoją aktualnością, wzbudzają zainteresowanie nie tylko wychowawców, pedagogów i psychologów, ale i wszystkich, dla których dobro dziecka jest wartością nadrzędną. Stąd pomysł na konferencję, na spotkanie ludzi, którym idee korczakowskie przyświecają w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Jako dorośli jesteśmy zobowiązani do przygotowania dziecka do dorosłego życia, do jego ochrony i uznania dobra dziecka za najwyższy cel wszelkich działań. Na konferencji przybliżono problematykę praw dziecka, a także zaprezentowano praktykę szkolną w promowaniu tych praw, poruszono tematy:

- Konwencja o prawach dziecka – z doświadczeń Rzecznika Praw Dziecka – Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka RP (Kadencja 2008 – 2018)

- Janusz Korczak o prawach dziecka - Marta Ciesielska, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum Muzeum Warszawy

- Promowanie Idei Praw Dziecka – Barbara Janina Sochal – przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

- „Prawa dziecka w praktyce szkolnej” – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowej Rudzie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu

Podczas konferencji nastąpiło podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ”Moje prawa – ważna sprawa”, prace młodych artystów można podziwiać w Ratuszu Staromiejskim.

 

Marzena Żachowska, SOSW nr 2 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama