UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jeszcze batalion, a będzie pułk

 
Elbląg, Jeszcze batalion, a będzie pułk
(fot. arch. 16. batalionu remontowego)

W piątek (7 czerwca) 16. Żuławski Batalion Remontowy obchodzić będzie swoje doroczne święto. To ostatnie święto w ramach batalionu, który decyzją przełożonych przeformowuje się 16. Pułk Logistyczny. Czas więc na trochę wspomnień.

16. Żuławski Batalion Remontowy powstał 16 czerwca 1967 roku na bazie 4. Dywizyjnych Warsztatów Naprawy Czołgów. Jako barwy batalionu przyjęto kolorystykę czarno-pomarańczową nawiązującą do symboliki wojsk pancernych oraz służb technicznych. Barwy te zawiera proporzec batalionu oraz naramienna odznaka rozpoznawcza wzbogacona o Gryfa Pomorskiego – symbol 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
       W roku 1984 i ponownie w 1987 batalion zajmuje I miejsce w konkursie o miano „Mistrza Techniki Remontowej Pomorskiego Okręgu Wojskowego”.
       14 października 1991 roku batalion odznaczony został przez Ministra Edukacji Narodowej „Medalem za Zasługi dla Oświaty”. Było to uwieńczenie współpracy i pomocy jaką batalion udzielał elbląskiej oświacie.
       Pierwszy w historii batalionu sztandar, z rąk dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego, gen. dyw. Juliana Lewińskiego odebrał ówczesny dowódca batalionu ppłk Janusz Pankowski. Rodzicami chrzestnymi zostali: Krystyna Szostak - dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, uznana artystka plastyk, ściśle związana ze środowiskiem batalionu i płk w st. spocz. Zygmunt Ocieczek - długoletni żołnierz batalionu, jego współtwórca i przełożony. W tym dniu batalion przyjął wyróżniającą nazwę „ŻUŁAWSKI”.
       W dniach 15-16 lutego 1995r. oraz 10 czerwca 1997r. jednostkę wizytowała delegacja dowódcy 29. Grupy Wsparcia Logistycznego (ASG) armii Stanów Zjednoczonych.
       W dniu 28 czerwca 2011r. batalion "wyszedł" poza struktury 16. Dywizji Zmechanizowanej i wojska operacyjne, a podporządkowany został Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Decyzją Ministra Obrony Narodowej batalion wszedł w struktury i bezpośrednie podporządkowanie 2.Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie, a 1 lipca 2013 r.  w struktury i bezpośrednie podporządkowanie 1. Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pozostając w strukturach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
       Aktualnie 16 Żuławski Batalion Remontowy jest w trakcie przeformowania w 16. Pułk Logistyczny. Wiąże się z tym także dyslokacja już pułku - "przeprowadzamy się" do kompleksu koszarowego przy ul. Łęczyckiej w Elblągu.
       Z okazji naszego święta przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji. 7 czerwca w godzinach 9 - 13 zapraszamy do zwiedzania naszej jednostki. Chcemy Państwu zademonstrować wyposażenie 16 batalionu, ale również uzbrojenie i technikę wojskową występującą na wyposażeniu jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zaprezentują się także zaproszeni goście, w tym m. in. jednostka specjalna "GROM". Punktualnie o godz. 11 na placu apelowym batalionu rozpocznie się uroczysta zbiórka z okazji naszego święta. I wiele, wiele, wiele innych atrakcji. Zatem zapraszamy - 7 czerwca, godz. 9 - 13, kompleks koszarowy przy ulicy Królewieckiej 130.
      
Zbigniew Tuszyński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama