UWAGA!

Jeszcze więcej dobrej wody

 Elbląg, Stacja uzdatniania wody "Szopy" ma powstać do końca 2019 r.
Stacja uzdatniania wody "Szopy" ma powstać do końca 2019 r. (fot. Urząd Miejski w Elblągu)

Od czterech lat wodę, która płynie w miejskich rurach oczyszczają dwie stacje. Taka sytuacja sprawia, że choć parametry jakości są zachowywane, to jest to mocno obciążające. Dlatego dwa lata temu Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podjęło decyzję o budowie trzeciej stacji uzdatniania wody. Zobacz więcej zdjęć z budowy. 

- Elbląg ma trzy, podstawowe źródła wody: ujęcie ze stacją uzdatniania wody "Królewiecka", ujęcie "Malborska", również ze stacją uzdatniania wody, a także ujęcie "Szopy", oddalone siedem kilometrów od Elbląga na południe [na terenie gminy Gronowo Elbląskie – red.] – wyjaśniał Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, podczas poniedziałkowej (10 września) konferencji.
       Ujęcie "Szopy" powstało ponad 30 lat temu.
       - W 1987 r. pierwsze metry sześcienne wody popłynęły do sieci Elbląga. Przez pierwsze lata trafiała ona tam poprzez rurociągi Centralnego Wodociągu Żuławskiego – opowiadał Andrzej Kurkiewicz. - Pod koniec lat 90. wybudowano rurociąg, który prowadzi bezpośrednio do Elbląga, omijając Centralny Wodociąg Żuławski. Dlatego traktujemy "Szopy" jako integralny element systemu zaopatrzenia w wodę miasta Elbląga
       Do 2014 r. w miejscu tym wodę uzdatniano w warstwie wodonośnej. Jednakże technologia ta, jak mówił Andrzej Kurkiewicz, pokazała swoje niedostatki.
       "Jak pokazała praktyka, powyższa technologia może być stosowana czasowo, z uwagi na zachodzące procesy kolmatacji studni. Ponieważ tempo kolmatacji jest trudne do przewidzenia, nie można w dłuższej perspektywie czasowej ocenić dla tego ujęcia zdolności produkcyjnych wody uzdatnionej. Dodatkowo stosowana technologia uzdatniania wody nie stanowi bariery dla rozwoju ośliczki" – szerzej problemy te opisuje wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń EPWiK.
       Od 2014 r. EPWiK bazuje na dwóch ujęciach i stacjach uzdatniania wody - "Królewiecka" oraz "Malborska".
       - Oczywiście dotrzymujemy wszystkich parametrów jakościowych, ale nie jest to sprawa łatwa – mówił Kurkiewicz. - Dlatego w 2016 r., po wnikliwych analizach i rozmowach z panem prezydentem, podjęliśmy decyzję o budowie stacji uzdatniania wody w "Szopach". To będzie w zasadzie klasyczna technologia gdzie woda, po napowietrzeniu, będzie filtrowana w układzie dwustopniowym na filtrach piaskowych. Badania pilotowe potwierdziły, że ta technologia jest bardzo skuteczna w przypadku tej wody. Wydajność stacji obliczana jest na 6 tys. m sześc. na dobę. Przy obecnym zużyciu w Elblągu, czyli 17-18 tys. m sześc. na dobę, to mniej więcej jedna trzecia zapotrzebowania. Uruchomienie tej stacji uzdatniania wody da nam "oddech" i stworzy rezerwę na co najmniej kilkanaście lat.
       Koszt tej inwestycji to 20 mln zł. Została ona sfinansowana przez EPWiK, które wspomaga się pożyczką z Banku Gospodarstwa Krajowego
       - Prace są już zaawansowane, mają zostać ukończone do końca 2019 r. – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • JAKA KIEŁBASA WYBORCZA DOBRE HEHEHE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  16
  Jasiu1010(2018-09-10)
 • Wybory, wybory to i przyspieszenie p. Wróblewskiego /po nie w czasie/, jak długo jeszcze jak długo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  10
  wist(2018-09-10)
 • Kiełbasa czy nie, po to masz tą stację, żebyś mógł sobie tą kiełbasę zagotować w dobrej jakości wodzie, malkontencie biedrąski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  11
  ajakże(2018-09-10)
 • Bez przesady. Jeszcze trzy stacje a i tak woda będzie płynąć taka jaka jest. Stare instalacje wodne w domach, blokach i ulicach. To jest problem do rozwiązania tematu jakości wody.
 • Tia nagłe ochy i achy bo pan W zrobił to i tamto i owo. Szczerze rzygać się chce jak słyszę i widzę te zadowolone spasione pyski PISS, PO itp wg mnie to jedna BANDA nastawiona na dojenie Polski i mający nas obywateli głęboko w D.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  Wk..ny(2018-09-10)
 • @Jasiu1010-kiełbasę wyborczą to dał nam pis w ubiegłym roku, ustawą o prawie wodnym -dzięki temu ile więcej teraz płacisz za tę kiełbasę.
 • i to jest dobra wiadomosc a w domku trzeba sobie zalozyc filtr panie malkontencie
 • Widzieliście banery Wróblewskiego na mieście? Chyba ktoś z konkurencyjnego komitetu wyborczego je robił?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Kompromitacja(2018-09-10)
 • Woda, która płynie z naszych kranów jest od czterech lat nadal chlorowana, chociaż miała być przez rok. Nie wiem, jakie parametry powinny być, ajakie są, ale wymowne jest to, że zarówno kot jak i pies wolą pić deszczówkę niż kranówkę.
 • Tylko Wituś. On jest nawspanialszy. Ale on ma zdrowie. .Z Gesiej Góry dziśiaj zjechał rowerem bez pedałowania na Zawadę. .Omijał samochody jak tyczki. Bym zapomniał dołączył do niego na wysokości Cmentarza na Agrykola ten Burthardt dyrektor concordii czy jak on tam sie nazywa.
 • .Co za esbek to cenzuruje. Teraz to byc moze puszczą żeby się uwiarygodnic. Taka zagrywka jak za Bieruta. , Hasło ich przewodnie było. Na stole stoi portret Bieruta. A jakas kodówka ciągnie mi duta.
 • Miało byc druta/
Reklama