UWAGA!

Kaczyński: Przekop musi być

Elbląg, Kaczyński: Przekop musi być
(fot. PS)

My musimy zrealizować przekop Mierzei Wiślanej, bo to jest w polskim interesie narodowym i można powiedzieć, że żadnemu państwu nic do tego - mówił w poniedziałek w Elblągu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Joanna Kostańczuk: To rząd PiS dał Elblągowi nadzieję na przekop i pieniądze na przygotowanie wstępnej dokumentacji. Jest już gotowe studium wykonalności tej inwestycji. Czy zna Pan ten dokument?
     Jarosław Kaczyński: Wiem, że on stwierdził, że jest to zadanie wykonalne i dopuszczalne w sensie ekonomicznym.
     
     W ostatnim czasie prasa ogólnopolska pisała o tym, że niemieccy dyplomaci naciskali na Rosję, by odblokowała Cieśninę Pilawską, umożliwiając swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Mówi się, że jeśli Rosjanie się ugną, to nasze marzenia o przekopie legną w gruzach…
     To jest najgorsza z możliwych dróg. Bo po pierwsze, żadne państwo w żadnym razie nie powinno w naszym imieniu negocjować, to jest bardzo niedobra sytuacja, to, co się teraz dzieje. Czasem można powierzyć negocjacje Unii Europejskiej, ale Unii Europejskiej, a nie jakiemuś państwu. To po prostu zdegradowanie Polski, sprowadzenie na bardzo niski poziom. A po drugie, znając naszego rosyjskiego partnera, to oni traktują porozumienia międzynarodowe w dosyć specyficzny sposób. Krótko mówiąc, my musimy zrobić przekop i to jest w polskim interesie narodowym i można powiedzieć - nikomu nic do tego. To jest polska decyzja i powinna być wykonana. Jeśli nie będzie wykonana, to znaczy, że na polski rząd wpływają w sposób niedopuszczalny siły zewnętrzne. To, że w sprawie przekopu, gazoportu, rurociągu norweskiego nic się nie dzieje, to jest naprawdę zdumiewające. To jest tak, jakby w Polsce rządzili ludzie, którzy realizują interesy innych państw. Niestety, muszę powiedzieć z przykrością, że tak to w tej chwili wygląda. A ja ciągle jeszcze mam nadzieję, że to się zmieni.
     
     Czy to, że zagramy w ten sposób Rosji na nosie, Polsce nie zaszkodzi?
     Dlaczego mamy zagrać na nosie? Jesteśmy suwerennym państwem. Ja nie wiem, dlaczego w polskiej duszach jest tyle jeszcze strachu, żeby nie powiedzieć ? niewoli. Ja jestem wolnym człowiekiem, wolnym Polakiem i chcę zdecydować i będę decydować - jeśli będę kiedyś jeszcze premierem - jak wolny Polak, a nie jak wystraszony „Polaczek”.
     

 

Joanna Kostańczuk - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Panie Jarku, Elbląg jest z Panem !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Elblążaninn(2008-05-20)
 • kopać kopać kopać
 • Nie jestem zwolennikiem PiSu ale w tej sprawie, waznej dla Elblaga, nikt wiecej nie zrobil niz premier Kaczynski. Naleza sie podziekowania panu Kaczynskiemu. No i trzeba naciskac i stale przypominac panu Tuskowi o tym zadaniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblaski(2008-05-20)
 • panu tuskowi na pewno nie bedzie przypominal pan lisek - wybrany w elblagu gdanszczanin - moge stwierdzic z niemal 100% pewnoscia - ze zrobi wszystko zeby do przekopu nie doszlo. .. mierzeja jest we wladaniu gdanska i mozemy sie oblizac. wszystko zalezy od gdanska, a oni sobie w noge nie strzela. .sory. .tak jakby lotnisko regionalne olsztyn zaplanowal w Elblagu. .rownie niemozliwe!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  analityk(2008-05-20)
 • to naprawdę zdumiewające, arcywrogowie Polski ciągle knują, to niebywałe!
 • Nie wrogowie tylko sąsiednie państwa i nie knują tylko realizują swoje interesy narodowe. My powinniśmy robić to samo, co Kaczyński starał się nam przekazać, ale jak widać, do Ciebie nie dotarło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Inżynier(2008-05-20)
 • precz z kaczorami!!! glupimi karlami!!!
 • Byłem na spotkaniui mogę stwierdzić z ręką na sercu za Jarosław Kaczyński to prawdziwy MĄŻ STANU
 • taaak interes narodowy według kaczyńskiego skłocić wszystkich z Polską bo nikomu nic do tego, niech jedzie do Dąbrówna do zakładów mięsnych i powie wlaścicielowi który praktycznie pada w wyniku embarga na mięso o interesie narodowym
 • No i mamy odzew platformowych jełopów, wg których trzeba być grzecznym i posłusznym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Inżynier(2008-05-20)
 • Wowka Z wystąpienia na którym nie brakowało klakierów zapamiętałem najbardziej wstęp. Mowa była o geniuszach, ludziach wybitnych i utalentowanych. Zastanawiam się do jakiej grupy pan Kaczyński siebie zalicza ? Może należało by powiększyć tą grupę o tzw. narcyzów ? Jeśli tak bardzo byłemu Premierowi zależy los Elbląga to gdzie był i co robił jak likwidowano nasze województwo, przyłączając nas do Olsztyna, a Zalew Wiślany podzielono między dwa okręgi administracyjne ? Pięknie również nasz były Premier odpowiadał na zadawane mu pytania przez mieszkańców Elblągą, udowadniając wszystkim, że zna się na wszystkim. W jakąż to konsternacje wprawiła mnie odpowiedz mówcy na zadane pytanie z sali „ … Czy wiadomo panu coś na temat Programu Bałtycka Ukraina i jaki w tym programie jest udział portu w Elblągu, oraz czy wie, ż e w Zatoce Elbląskiej jest trzy krotnie przekroczona zawartość rtęci i sanepid co roku zamyka plaże ?. .” – Nie wiem.
 • Byłam na tym spotkaniu na starówce i muszę przyznać, że w ostatnich wyborach nie głosowałam na PiS, ale po kilku miesiącach rządów Tuska pluję sobie w brodę. Już teraz wiem, że istnieje tylko jedna opcja
Reklama