UWAGA!

Kaliningrad: Po nawałnicy

Silne porywy wiatru oraz ulewne deszcze spowodowały wiele poważnych zniszczeń w Kaliningradzie i na terenie obwodu. Gubernator Władimir Jegorow postanowił specjalnym rozporządzeniem wprowadzić na terenie obwodu stan sytuacji nadzwyczajnej.

Żywioł spowodował duże spustoszenie w samym mieście, gdzie kilkanaście dużych zakładów przemysłowych zalała wezbrana w Pregole woda. Podeszła ona m.in. na teren stoczni i zakładów energetycznych. Gwałtowne porywiste wiatry zerwały linie energetyczne. Bez prądu pozostało kilkanaście ulic w mieście, wiele miejscowości. Najbardziej ucierpiały Swietłyj i Pioniersk. Wichura przewróciła kilkadziesiąt drzew. Prędkość wiatru dochodziła chwilami do 25 m/sek.
     Z powodu niewydolności systemu kanalizacyjnego na wielu ulicach Kaliningradu, w tym na dopiero co oddanym do użytku centralnym placu miasta, nastąpiły utrudnienia w ruchu pojazdów. Kilka ważnych magistral miasta zostało w ogóle wyłączonych z ruchu. To samo na morskim kanale. Kilka jednostek, w tym płynący z Sankt Petersburga prom towarowo-pasażerski "Georg Ost", czeka na redzie Bałtijska na poprawę pogody.
     Wylało kilka rzek na terenie obwodu, zalewając pola. Grozi to utratą tegorocznych zbiorów. Duże zagrożenie stwarza nadal wysoki poziom wody w przepływającej przez Kaliningrad Pergole. Stan krytyczny wynosi 150 cm, a poziom wody doszedł już do 144 cm.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pregoła przepływa przez Królewiec. Jeżeli "Oni" używają nazwy Kaliningrad to niech będzie. Ale dlaczego my mamy tę nazwę stosować, gdy ten stalinista Michaił Kalinin podpisywał wyroki na oficerów polskich zamordowanych w Katyniu? Tym bardziej, że istnieje piękny odpowiednik polski - Królewiec. Ciekawe - co tam ta klęska zniszczyła, w sytuacji gdy ten cały obwód to już od dawna obraz nędzy i rozpaczy...
 • Do poprzednika! Człowieku - obowiązuje przecież oficjalna nazwa, czy się nam to podoba, czy też nie. Ciekawe jakbyś zareagował, gdybyśmy zaczęli używać w polskich mediach słownictwa typu: Elbing, Warschau itp. Nie mieszaj fobii antyrosyjskiej z geografią. TYLE!
 • Człowieku KAZIK! A dlaczego mówisz Monachium, a nie München, dlaczego Kolonia,a nie Köln, dlaczego Akwizgran, a nie Aachen. Coś Ci się w tej główce z tą fobią pomieszało. Gdyby było tak jak chcesz, to ul. Królewiecka w Elblągu nazywałaby się ... Kaliningradzka. Daj sobie siana chłopie, mylisz podstawowe pojęcia.....
 • Jak brakuje argumentów to jest epitet... czyli siano! Brawo za poziom kultury!
 • Kazik vel Kazek. Jakoś dzisiaj wszystko Ci się myli, m.in. geografia z toponomastyką, a siano z epitetami. Wyobraź sobie (o ile to ogarniesz), że siano, zapach siana, siano jako pożywienie itd. jest przedmiotem wielu piosenek, zabarwionych erotyką wierszy, a krowy na widok siana smacznie się oblizują.
 • Ty,Gall Anonim-wez se siana,matury sie juz skonczyly a ty dalej robisz z siebie uczonego? Kazik gorą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2005-08-11)
 • redakcja portela jak redakcja PRL-a!!!!! to ja WK - dla czego wycinacie moje opinie na temat mojego osobistego stosunku do zdradzieckiego zwiąsku sowieckiego???? portelu-U PRL-U niech duch dawnych czsów dalej w was krąży a ja i moi znajomi przechodzimy na elblag24 - dziękujemy za współpracę i czekamy kiedy portel (czyt. PRL) zniknie z internetu!!!!
 • Szanowny WK, kasujemy wypowiedzi szerzące nienawiść narodowościową, rasową, religiną i środowiskową, szczególnie jeśli podane są z użyciem słów powszechnie uważanych za wulgarne. Jesteśmy pewni, że na żadnym szanującym się portalu, w tym także wspomnianym przez Pana, takie wypowiedzi nie będą tolerowane.
Reklama