UWAGA!

Karmi, leczy, cieszy oko (Opowieści z lasu, odc. 246)

 Elbląg, Karmi, leczy, cieszy oko (Opowieści z lasu, odc. 246)
Fot. pixabay.com

Jest krzewem lub drzewem z gatunku wierzbowatych. Spotkamy ją w Europie i Azji. Lubi światło i wilgotną glebę, o czym czytamy na stronie medianauka.pl.

Wierzba iwa, bo o niej mowa, ma wiele zastosowań: sadzi się ją na nieużytkach jako roślinę pionierską, niektóre jej odmiany hoduje się jako rośliny ozdobne, jest ona również rośliną miododajną. Wierzba iwa może sięgać nawet 25 m, żyje do 60 lat, o czym również czytamy na medianauka.pl.

- Wierzba iwa kwitnie jako pierwsza ze wszystkich krajowych gatunków wierzb. To żywiciel wielu gatunków owadów – podaje portal.

Co jeszcze możemy o niej powiedzieć?

Ma gładką, szarą, podłużnie spękaną korę, szare są także jej nasiona. Jej kwiaty są "jajowate, kotkowate, kwiaty żeńskie węższe, zielonkawe".

Liście wierzby mają zmienny kształty: "lekko pomarszczone, o skrętoległym rozmieszczeniu". Jej młode liście są owłosione z obu stron, wykształcone liście są owłosione jedynie od spodu.

- To roślina lecznicza, zawierająca garbniki i salicynę. Stosuje się ją w stanach zapalnych i gorączkowych – podaje medianauka.pl.

Odmianą tej wierzby jest "Kilmarnock", którą odkrył Thomas Lang w Szkocji w 1853 roku, o czym informuje Encyklopedia Drzew. Portal opisuje, że Kilmarnock ma liście "szerokoeliptyczne, długości 6-10 cm, matowe, ciemnozielone, pomarszczone z wierzchu. Na spodniej stronie miękko owłosione, szare z bardzo wyraźnym unerwieniem". Drzewo jest bardzo tolerancyjne w stosunku do gleb, sprzyjają mu jednak gleby wilgotne. Jest też całkowicie odporne na mróz.

Na tej i innych wierzbach spotkamy oczywiście bazie, zwane też kotkami. W przypadku tej odmiany zobaczymy je już na początku marca. Przypomnijmy, że bazie to skupiska kwiatów, a więc służą one rozmnażaniu się rośliny.

- Wierzba iwa spotykana jest zarówno w lasach Nadleśnictwa Elbląg, jak i na ich skrajach, w tzw. ekotonie  - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Chodzi o strefę przejściową pomiędzy lasem a polami czy łąkami.

Wierzba jest rośliną biocenotyczną. Co to oznacza?

- W lasach gospodarczych pozostawia się takie rośliny dla zachowania biologicznej różnorodności - tłumaczy leśnik.

- Dodajmy jeszcze, że właśnie dlatego, że wierzba kwitnie jako pierwsza, jest jedną z najważniejszych roślin dla pszczół, gdyż dostarcza im pierwszego pożytku - mówi Jan Piotrowski. - Nic dziwnego, że pszczelarze bardzo ją cenią.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama