UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Karty Parkingowe dla niepełnosprawnych. Zmiany

 
Elbląg, Karty Parkingowe dla niepełnosprawnych. Zmiany
fot. UM Elbląg

UM w Elblągu informuję, że od 1 lipca br. zmianie ulegną przepisy dotyczące korzystania przez osoby uprawnione z karty parkingowej.

Karty będą wydawane wyłącznie na czas określony, a za nieuprawnione korzystanie z nich będzie nakładana grzywna. Zgodnie z nowymi zasadami osoby niepełnosprawne zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności, które posiadały wskazanie dotyczące spełniania przesłanek do korzystania z karty parkingowej, nie będą mogły się już ubiegać o wydanie takiej karty.
      
       Zgodnie z nowymi zasadami karta parkingowa wydawana będzie za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej przez przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności:
       • osobie niepełnosprawnej zaliczonej wyłącznie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającym wskazanie dotyczące spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek do korzystania z karty parkingowej; w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna);
       • osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności wraz ze wskazaniem dotyczącym spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek do korzystania z karty parkingowej;
       • placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
       Zgodnie zatem z nowymi zasadami osoby niepełnosprawne zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności, które posiadały wskazanie dotyczące spełniania przesłanek do korzystania z karty parkingowej, nie będą mogły się już ubiegać o wydanie takiej karty.
       Osoba niepełnosprawna otrzyma kartę parkingową na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, nie dłużej jednak niż na 5 lat. Oznacza to, że osoby legitymujące się orzeczeniem wydanym na okres dłuższy niż 5 lat albo na trwałe otrzymają kartę parkingową tylko na 5 lat. Z kolei placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się otrzyma kartę na 3 lata; w przypadku zaprzestania wykorzystywania przez placówkę pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, podmiot zarządzający placówką będzie zobowiązany do niezwłocznego zwrotu karty parkingowej organowi, który ją wydał.
      
       Określone zostały okoliczności, w których karta parkingowa utraci ważność. Stanie się to:
       • po upływie terminu ważności karty;
       • w przypadku zgłoszenia utraty karty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę;
       • w przypadku zwrotu karty organowi, który ją wydał;
       • w razie likwidacji placówki, której wydano kartę;
       • w razie śmierci osoby, której wydano kartę.
      
       Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowają ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r.
       Podstawa prawna:
       1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r.- Prawo o ruchu drogowym - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.
       2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.
      
Monika Borzdyńska, Rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Kto uchwalił te przepisy? I druga kwestia - kart dla niepełnosprawnych " europejskich" nie można tak sobie unieważnić, bo są ważne na terenie całej Unii Europejskiej, więc w Elblągu też. Jeśli chodzi o karty typu N+ to co innego.
 • no cudne to nasze miasto i wyjątkowe, szczególnie. Brawo rajcy miejscy, brawo. Takie dobre i przyjazne mieszkańcom szczególnie seniorom i niepełnosprawnym. Nagroda się należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Aaaaaaa(2014-03-13)
 • emblongi wiedzą lepiej. samowładztwo co im tam europejska karta w emblongu niepełnosprawni są sprawni :D
 • Nasz Prezydent Wilk reprezentuje partię której leży na sercu dobro ludzi niepełnosprawnych i seniorów teraz okazuje się że to był zwykły blef, kłamstwa i tylko kłamstwa wstyd p. Wilk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  hekra(2014-03-13)
 • A co będzie z kartami wydanymi bezterminowo? Co raz zostało wydane nie może być cofnięte. Chyba, że naruszone zostało prawo. Trybunał znów będzie miał zajęcie. Państwo w państwie. Dziwne ponad prawne praktyki proszę Państwa. Podobnie już było w innym, ZUS-owskim wydaniu. Trochę szacunku dla tych osób drogi Urzędzie. Co wymyślicie następnym razem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  Kaligula(2014-03-13)
 • " Zabrałeś moje miejsce to zabierz moje kalectwo" Jesteście bez serca dla tych ludzi. Polak Polakowi wilkiem. Nie ma co się wobec tego dziwić głosom zza wschodniej granicy.
 • Na podstawie tych samych przepisów wydawano karty parkingowe i na podstawie tych samych przepisów unieważnia się karty parkingowe. To jakaś paranoja. Ktoś z kim pozamieniał się na głowy żeby nie powiedzieć na rozumy. Jak można zabierać komuś jego nabyte prawa. Jest to niezgodne z konstytucją.
 • Jeśli nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze bo każda wydana karta to do tej pory był zysk dla Urzędu 25 zł. Wydane bezterminowe nie dawały zysku wiec trzeba było zmienić by Urząd zarobił. Gdzie jest podstawa prawna tej zmiany. przepisy Ustawa Prawo o ruchu drogowym obowiązuje w obecnym stanie prawnym od 2012 roku a Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w obecnym stanie prawnym obowiązuje od 2011 roku Zmian odnośnie wydawania kart parkingowych nie było i nie ogłaszano dlaczego Elbląg wychodzi przed szereg i zmienia przepisy których zmienić nie może bo ustawę może zmienić tylko Sejm A puki co takich zmian Sejm nie dokonał.
 • Czy decydenci z Elbląga są " mądrzejsi od Papieża " ?, może Elbląg jest " republiką bananową " i jego włodarze mają gdzieś ustawodawstwo krajowe i europejskie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  BOB1947(2014-03-13)
 • Posiadam kartę ON wydaną do dokończenia mojego żywota, czyli bezterminowo. Próba pozbawienia mnie nabytych uprawnień skończy się w TK. Prawo nie działa wstecz. ( chętnie odstąpię pomysłodawcom dwa udary ).
 • O co Ci chodzi? Przecież nie chcą zabrać przywilejów tylko je ograniczyć przede wszystkim tzw. naciągaczom. Mam lekki stopień bo kiedyś złamałam nogę i źle się zrosło co wcale nie ogranicza mi biegania itp ale parkować mogę sobie gdzie chce. To jest dopiero paranoja. Jaj dla mnie to powinno się jeszcze sprawdzać czy parkujący wiózł akurat niepełnosprawnego a nie tylko kartkę za szybą.
 • No i wiemy już kto, jest durniem w naszym mieście. Tylko dlaczego wszyscy durnie, schowali się w urzędzie miasta ! To jest coś niebywałego i zarazem skandalicznego. Tyle durni w jednym miejscu. A co z nowymi miejscami pracy ? Jaki kierunek rozwoju będzie najlepszy dla naszego miasta ? Nie pytaj się durnia, on nie wie. Jak to dureń.
Reklama