UWAGA!

Katyń 1940. Pamiętamy

 Elbląg, Pamięci zamordowanego policjanta
Pamięci zamordowanego policjanta (fot. KMP Elbląg)

Dzisiaj (17 września) w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu odbyła się uroczystość wkopania Dębu Pamięci, po zmarłym tragicznie w 1940 roku Józefie Franczuku - przedwojennym policjancie, który został zastrzelony w Katyniu.

Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ul. Beniowskiego, która wzbudziła wspomnienia związane z lasem katyńskim i mordem, jaki miał tam miejsce 70 lat temu.
       Gościem honorowym spotkania była Maria Sadłowska, córka poległego policjanta. Przez wiele lat jej matka szukała śladu swojego męża. Pisząc listy do rosyjskiej prokuratury, NKWD oraz wszystkich tych, którzy mogli cokolwiek o nim wiedzieć. Bezskutecznie. Ślad po jej mężu zaginął, ale nadzieja, że żyje pozostawała w matce oraz wówczas w 10-letniej Marii Sadłowskiej. Instytut Pamięci Narodowej powiadomił ją całkiem niedawno, że imię i nazwisko jej ojca znajduje się na ukraińskiej liście katyńskiej, na stronie 179 - pozycja 33.
       W hołdzie pamięci zamordowanemu Józefowi Franczukowi uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznym w Elblągu, przygotowali uroczystą akademię poświęconą jego pamięci. Następnie przed gmachem szkoły dokonano symbolicznego zasadzenia trzech Dębów Pamięci, upamiętniając poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Na spotkaniu obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy oraz delegacje służb mundurowych.

 


      

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Smoleńsk też zapamiętamy!
 • Ostatnio modne są pomniki - dęby, to dobrze dla wyglądu miasta.
 • Smoleńsk zapamiętamy. .. .hej czubku kołkowaty, a wiesz że za wszystkim stoją Ruskie? Że to spisek, światowy spisek? To pewnie Żydzi, cykliści, Ruskie i kowal z Łęcza są winni! A w maglu wczoraj opowiadano, że widziano śp. prezydenta w Nowym Jorku jak pod rękę spacerował z Elvisem Presleyem? Bo kapsułą z TU-154M miast z prezydentem miast w W-wie wylądowała w Moskwie, a tam na Łubiance prezydent sfiksował i zażyczył sobie lot do NY, który zresztą odbył się bez przeszkód. ./.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  paranoja i schizofrenia(2010-09-17)
 • paranoja i schizofrenia - ten nick pasuje do ciebie puknij się w czoło i to POrządnie!
 • Gdzie jest krzyż, gdzie jest krzyż?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Smoleńsk 2010(2010-09-18)
 • Do "paranoja i schizofrenia": jesteś żałosny dupek i to wszystko na ten temat
 • A na wszystkich ( oprócz "paranoja i schizofrenia") czeka oddział psychiatryczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tow. Jaro Kaczyński(2010-09-18)
 • Mamy dwie rocznice Katynia ostatnią 2010.Po raz drugi zginęła Polska Elita z rąk morderców sowieckich, prawda wyjdzie po latach tak samo jak morderstwo w czasie wojny w Katyniu. Nie trzeba być specjalistą by zebrać wszystkie fakty w całość. Samolot z Prezydentem RP i delegacją naprowadzili żle sowieci i bum na dodatek rozerwało samolot - wybuch świadczą o tym pokazane ostatnio szczątki samolotu. Dziwne jest że ruski nie chcą oddać od początku skrzynek i szczątków samolotu. Boją się że Polscy specjaliści dojdą do prawdy. Przyjaciele ??MORDERCY NIE PRZYJACIELE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-09-18)
 • meloman, czy mam rozumieć, że śmierć 90 osób, którzy zginęli w katastrofie samolotowej porównujesz do bestialskiego, nieludzkiego morderstwa strzałem w tył głowy z bliskiej odległości ponad 21 tysięcy ludzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zniesmaczony(2010-09-18)
 • Mojego dziadka brat też tam zginął 6073.Ppor. Stanisław KECZMER, ur. 1901-10-18, miejsce urodzenia: Dobra Wola pow. mławski, nauczyciel, 6 pp Leg. , zm. 1940,Katyń
 • @Iguanka - Dobry wieczór, czy Pani wie coś więcej o Stanisławie Keczmerze. Interesuję się przedwojenną Oszmianą. Wiem że Stanisław był tam nauczycielem w Szkole Powszechnej. Będę wdzięczny za kontakt. Tomek
Reklama