UWAGA!

Kombatanci chcą, prezydent nie widzi przeszkód, a co na to Rada?

 Elbląg, Kombatanci chcą ronda Żołnierzy Wyklętych
Kombatanci chcą ronda Żołnierzy Wyklętych (fot. arch. Witold Sadowski)

- To kombatanci chcieli mieć to rondo, prosili o nie i nie ma powodu, żeby im go nie dać. Środowisko kibiców Olimpii również chce tej nazwy – mówi prezydent Elbląga Jerzy Wilk i prosi, by na najbliższej sesji miejscy radni rozpatrzyli projekt uchwały nadający rondu u zbiegu ulic Agrykola, Kościuszki i Chrobrego nazwę Ronda Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent chciał włączyć ten projekt do porządku obrad sesji grudniowej. – Komisja do spraw nazewnictwa ulic nie zaopiniowała tego projektu uchwały prezydenta Jerzego Wilka pozytywnie – zaoponował wówczas radny Robert Turlej. – Były dwa głosy za, dwa przeciw i dwa głosy wstrzymujące się.
       Głos zabrał także radny Ryszard Klim: – Jako członek komisji ds. nazewnictwa ulic byłem przeciw. Nie przeciw uhonorowaniu tych żołnierzy – o ich skomplikowanych losach powinniśmy pamiętać. Natomiast wracając do decyzji o nazwie ronda, przeciw przemawiają względy praktyczne – wszelkie uroczystości, lekcje historii w tym miejscu to zatrzymanie ruchu w ważnym dla funkcjonowania komunikacji punkcie miasta. Honorujmy, ale w innym godnym miejscu.
       Ostatecznie radni w ogóle nie zajęli się tym projektem. W styczniu br. natomiast radni PO zaproponowali inną lokalizację dla Żołnierzy Wyklętych.
       Oburzenia nie kryją środowiska kombatanckie, które kierują pełne rozgoryczenia pisma do prezydenta Elbląga.
       - Wszystkie składam na ręce przewodniczącego Rady, a sam w środę spotkam się z kombatantami – mówi Jerzy Wilk. - Ta nazwa ronda to nie była inicjatywa Jerzego Wilka – zapewnia. - To kombatanci chcieli mieć to rondo, prosili o nie, jest ono blisko Krzyża Katyńskiego, cmentarza Agrykola i nie ma powodu, by im go nie dać. Kombatantów popiera także środowisko kibiców Olimpii.
       Od 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kombatanci apelują, by jeszcze przed tą datą radni stosowną uchwałę, dotyczącą ronda u zbiegu ulic Agrykola, Kościuszki i Chrobrego, podjęli. Chcą, by ten projekt stanął na sesji 20 lutego.
       - Wierzę, ze nawet radni niezdecydowani, a pochodzący ze środowisk wojskowych, wezmą pod uwagę fakt, że tu chodzi o upamiętnienie ich kolegów, którzy walczyli o wolność – mówi prezydent Jerzy Wilk. - Nawet IPN zwrócił się z deklaracją, że jeżeli radni chcą poznać historię Żołnierzy Wyklętych, bo to byli bohaterowie, którzy walczyli o niepodległą Polskę, to historycy mogą przedstawić prelekcję na sesji – kończy prezydent Elbląga.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ale wy macie ludzie problemy. .. .. Rondo takie a owakie. .. .
 • Czy w tym mieście nie ma już żadnych problemów, istotnych z punktu widzenia większości mieszkańców, którymi należało by się zająć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  10
  onci(2014-02-04)
 • .. .a rada mam nadzieję, że ma łeb i jaja. .. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  5
  Któryś.na.liście.Wilka(2014-02-04)
 • zajmijcie się do jasnej cholery czymś bardziej pożytecznym dla mieszkańców!
 • ciekawe iż, ,obrońcy, ,dobrej sławy wszelkiej maści, ,bohatyrów, ,nie zajaknęli się chćby raz o 200 000 POLAKACH wyrżnietych jak zwierzeta na Kresach. Bez pamięci, bez grobów, na kurhanach pasą sie krowy, a tu czcimy morderców i bratają się z upowskimi gloryfikatorami. Hańba, na pohybel mordercom!
 • a tak nawiasem mówiąc to w szczycie sprawności organizacyjnej było ok 380 000 członków AK. A teraz po 70 latach mamy ok 400 000 KOMBATANTÓW. Jacyś nieśmiertelni, zawsze żywi. .. .. coś z tymi kombatantami nie tak!
 • No i może Pan Wilk zaobserwuje bitwy, ,KIBICÓW, ,Olimpii po meczach. .. strach się znależć w okolicy ronda, stadionu, cmentarza, na ul. Chrobrego, Kościuszki. .. .ZWYCZAJNY BANDYTYZM, a tu, ,wklejacie, ,wzniosłe idee. .. .. czy rozwydrzone wyrostki, żądne bandyckich, ,zabaw, ,są tak cenne dla PISu?
 • Sądząc po wpisach, już po lekcjach.
 • Babrajcie się dalej w tym szambie spraw nijakich, wy tam na Wiejskiej w stolicy rozprawiajcie o gender a wy tu na miejscu o tym jaka nazwa dla jakiegoś ronda, czy wy przedstawiciele władz nie macie innych ważniejszych spraw do załatwienia ??? nie macie na co wydawać pieniędzy i tak wirtualnych bo przecież dług publiczny rośnie z każdą sekundą ??
 • A gdyby tak nadać temu rondu imię " Radnej Marysi" . Rondo Radnej Marysi to brzmi dumnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  Amożebytak(2014-02-04)
 • tu ja wasz politruk towarzysz oficer polityczny z ruskiego nadania, więc ja jestem przeciw bo mi towarzysze radzieccy tak nakazali i ja sie z nimi zgadzam bo jak sie nie zgodze to mi wódki nie dadzą jak pojadę świetować do Kaliningradu dzień zwyciestwa Rosji pozadrawialju towarzyszy wszystkich, a i pamiętajcie, trza rozbijac reakcyjne siły gdzie się da, amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  21
  politrukelbląski(2014-02-04)
 • prezydent szuka pomocy w IPN, bratnim ideowo i gdzie dyrektorów jest więcej niż szeregowych pracowników. Potrzebny tutaj ipeenowiec do wojny ideologicznej. Zajmijcie sie w koncu czymś pożytecznym.
Reklama