UWAGA!

Komu wszczepić czip?

Elbląskie psiaki zostaną zaopatrzone w czipy. Być może.

W czasie wczorajszej sesji Rady Miejskiej ta sprawa wzbudziła spore emocje. Przypomnijmy, służby prezydenta proponują, aby każdy żyjący w naszym mieście pies otrzymał „paszport” w postaci specjalnego tatuażu lub wszczepionego pod skórę elektronicznego czipa. Koszty tej operacji chce ponieść miasto.
     Radna Maria Kosecka wątpi, czy wszystkie psy powinny dostać czipy za darmo.
     - Co ze zwierzętami z hodowli, przecież ich właściciele czerpią zyski ze sprzedaży psów - pyta Maria Kosecka.
     Poważne wątpliwości co do powodzenia projektu ma też klubowy kolega radnej Marek Pruszak.
     - W tej sprawie potrzebne są porządki, ale uważam, że same czipy nie rozwiążą problemu - przekonuje. - Brak jest bowiem systemu skutecznej egzekucji zobowiązań, jakie względem psów mają ich właściciele. Trudno sobie np. wyobrazić, że miejscy strażnicy będą z czytnikami biegać po podwórkach, placach zabaw i sprawdzać, czy każdy zwierzak ma czip. Obawiam się, że to będzie martwe prawo.
     Jak wynika z informacji radnego, akcja ma kosztować około 240 tysięcy złotych.
     - To sporo, skoro są wątpliwości co do powodzenia tego pomysłu - twierdzi Pruszak. - Uważam, że dużo lepiej byłoby, gdyby na ten cel udało się zdobyć pieniądze z zewnątrz i aby od razu powstał cały system, który rzeczywiście zagwarantuje, że kary dla właścicieli wałęsających się, nieoczipowanych czy agresywnych psów będą egzekwowane. Myślę np. o zwiększeniu liczby strażników czy o ich zmotywowaniu do aktywności w psiej sprawie. Niestety, sam czip nie posiada właściwości blokujących czynności fizjologiczne u psa, więc i tak będzie on sikać w niedozwolonych miejscach - zauważa przedstawiciel „Czasu na Elbląg”.
     Inny z radnych wyznał kolegom, że pewien pies zachowywał się agresywnie wobec jego dziecka i nie spotkało się to ze zdecydowaną reakcją strażnika.
     - Może warto wszczepić czipy strażnikom miejskim, bo wtedy można by było kontrolować, jak wykonują swoją pracę - pytał z uśmiechem.
     - Żeby problem rozwiązać, trzeba najpierw ruszyć z miejsca i zrobić pierwszy krok - przekonywał do przyjęcia uchwały przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Nowak.
     Ostatecznie, 14 głosami „za” radni zatwierdzili uchwałę. Przeciwko niej opowiedziały się 4 osoby, a jedna wstrzymała się od głosu. Czy jednak elbląskie psy zostaną oznakowane - nie wiadomo. Były już bowiem przypadki, że wojewodowie unieważniali uchwały dotyczące chipów.
     Co ciekawe, pod elbląskim dokumentem zabrakło podpisu radcy prawnego Urzędu Miejskiego. Na pytanie o to prezydent Henryk Słonina odpowiedział, że ma nadzieję, iż wojewoda warmińsko - mazurski uchwały nie podważy. Zaskarżenie kontrowersyjnej decyzji zapowiada jednak opozycja.
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Według Pani Mari Koseckiej jeżeli ktoś czerpie jakiekolwiek zyski to jest gorszym obywatelem i trzeba mu dowalić. Tak niestety myśli wielu Polaków :4(
 • jak to czytam to jestem za zdecydowanym ograniczeniem liczby radnych do np. 5 osob. Ponoc w Miescie Aniolów L.A. jest tylko kilkunastu radnych. A w sprawie chippow jestem oczywiscie przeciw wyrzucaniu 240.000. w bloto
 • "...Los Angeles ma około dwudziestu, a Warszawia ponad siedmiuset radnych..."
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trabka hipopotama(2005-06-24)
 • ...z całej sesjiRM, na której nasi radni rozpatrzyli 60projektówUchwał - Elbląska Gazeta Internetowa serwuje czipStory... Jest frymarczny objekt do żarliwych dysput el_społeczeństwa - jest! Nie ma kłopotliwych pytań w sprawach bardziej fundamentalnych dla naszegoMiasta, a załatwianych/onych wczoraj - nie ma! ~~~~~~~~ Dla pewności - zdejmujemy z oczu www.portel.pl ...aby z owacjami na stojąco - czekać na cud, który wszystko w naszym mieście uzdrowi *_*
 • rwelowi i dziadkom do orzechów mówimy stanowcze "Nie!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kobiety i matki pracujące(2005-06-24)
 • jak kazdy chyba jest przeciw wyrzucaniu w bloto 240 tys zl. Ile rzeczy mozna zrobic za te pieniadze w naszym miescie. A Pani Kosecka to chyba zazdrosci takim osobom co maja hodowle psow i zarabiaja. Ale oczywiscie, ten co uczciwie zarabia i pracuje to trzeba mu dowalic. im wiecej zarabiasz tym wiecej ci zabiora bo masz kase. Popieram poprzednego czytelnika.... tak mysli wiekszosc polakow. A moze bysmy radnym troche zabrali??????
 • Jeżeli kogoś stać jest na chowanie psa to również na inne zobowiązania z tego tytułu. Dlaczego z mojego podatku mają być zakupione oznakowania w formie czipów? Chętnie pomagam biednym dzieciom ale nie na czyjeś przyjemności, ktore są udręką dla sąsiadów.
 • ... a może Radnym czipy wszczepić.... a 240 tys. na wakacje dla elbląskich dzieci.
 • A co "kochani radni" powiecie w sprawie "ludzi" którzy załatwiaja swoje potrzeby fizjologiczne w miejscach niedozwolonych. Wielokrotnie widzi się w centrum miasta , w miejscach w których jest trochę więcej krzewów , na Bulwarze Zygmunta , stojących wysikujących się " ludzi". Pies kieruje się instynktem a człowiek ma podobno rozum i uważa się za formę wyższą. Dlaczego straż miejska tutaj nie wykazuje czujności ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przyjaciel zwierząt(2005-06-24)
 • Każdemu psiakowi czipa i każdemu właścicielowi też, żeby nie było niedomówień czyj piesek narobił mi dziś po raz 8 w tym tygodniu na wycieraczke. A poza tym obowiązek sprzątania po swoim pupilku, woreczki sznowni państwo i jak piesek nasra to do woreczka i do śmietniczka. dlaczego większość właścicieli psów to brudasy, snie sprzątające po swoich pociechach? I że niby my mamy XXI wiek tak? jasne...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antypies(2005-06-24)
 • antypies, może cię nie lubią i dlatego robią na wycieraczkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przeciwnik czipów(2005-06-24)
 • a gdyby tak radnym zaszczepić czip? ........................ pewnie byłby to jeszcze większy koszt. ale oni mają kasę, to może pokryją z własnej kieszeni. łatwo decydować kasą społeczeństwa. może lepiej pomoc udzielić ubogima nie tak marnować nasze podatki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podatnik(2005-06-24)
Reklama